Archive for : Şubat, 2010

Exchange Server 2007 Disclaimer

Disclaimer uygulaması gönderdiğimiz maillerin altına (yada üstüne) uyarı,bilgilendirme,reklam v.b nedenlerle belirleyeceğimiz spesifik yazılar yazdığımız bir yöntem, 2003 Exchange üzerinde disclaimer için third party yazılımlar kullanılıyordu buda bazı sıkıntılara neden oluyordu, Exchange 2007 ile birlikte disclaimer uygulaması entegre olarak geliyor bu makalemizde Exchange Server 2007 üzerinde disclaimer uygulamasını nasıl konfigüre edeceğimizi göreceğiz.

  1. Exchange Management Consolu açıyoruz
  2. Organization Configuration genişletiyoruz
  3. Hub Transport  üzerinde
  4. Transport Rule üzerinde New Transport Rule diyoruz.

  (daha&helliip;)

Exchange 2007 Üzerinde Antispam Özelliğini Aktif Etme

Exchange Server’a gelen mailleri deneletmek için çeşitli kutu cihazlar yada yazılımlar kullanıyoruz,  Exchange Server Edge Transport rolünü kullanarakda gelen spamleri engelleyebiliyoruz.

Bunların hepsi ayri birer maliyet olarak karşımıza çıkıyor, Bu maliyetlere katlanmadan ve farkı bir makine üzerine Edge Transport kurmadan Exchange Server üzerinde Antispam özelliğini kullanabiliriz bunun için aşağıdaki işlemleri yapıyoruz.

Exchange üzerinde antispam rolünü aktif etmeden önceki Hub Transport görünümü

(daha&helliip;)

Sender ID’ye Kayıt Olma

Hotmail’e attığımız maillerin spame düşmemesi için hotmail 5 tane kritere bakar.

* Sender ID kaydına,
* Reverse DNS Kaydı (PTR olarak da bilinir),
* İp adresin blacklistte olup olmaması,
* SPF kaydı,
* Yollanan mailin gerçekten domainin ip adresinden atılmış olmasına.

Diğer 4 ayarın yapıldığını varsayarak sender id kaydının nasıl yapıldığını anlatacağım. (Diğer 4 ayarı da daha sonra anlatacağım)

Adım adım gidecek olursak,

1. http://www.microsoft.com/mscorp/safety/technologies/senderid/default.mspx adresine girilir.

2. Sağ menüdeki Sender ID SPF Record Submission Form seçeneğine girilir.

3. Türkçe desteği olmadığından SenderID – English (United States) kısmı seçilir.

4. “Contact email address” kısmına kullandığımız herhangibir mail adresinizi yazıyorsunuz.


5. “Domain name(s) to be added to the SenderID program. Please use a new line for each domain” kısmına Sender ID’ye ekleyeceğimiz domainleri alt alta yazıyoruz.

6. bu alanda ise size SPF kaydı yapıp yapmadığınız soruluyor. Yaptıysanız yes yapmadıysanız no’yu seçiyorsunuz. Eğer yesi seçerseniz alttaki kutucuğa spf kaydınızı yazıyorsunuz.

Son olarak da alttaki resimden güvenlik kodunu yazıp submite basıyorsunuz. 2 iş günü içinde size eklendi diye geri dönüyorlar.

Emre Uzun

Owa Üzerinden Silinen Maili Geri Getirme – Owa Mail Recovery

Yanlışlıkla silinen yada daha öncesinden ihtiyacımız olmayıpta sildiğimiz mailleri geri getirmemiz gereken durumlar gerekebilir. Eğer Maillerimiz pst olarak local bilgisayarımızda değilde Exchange üzerinde tutuluyorsa aşağıdaki yöntemle owa (Outlook Web Access) üzerinden silinen maili geri getirebiliriz.

Makaledeki senaryoda administrator bize bir mail atacak ve biz bu silinen maili owa üzerinden geri getireceğiz.

 

Administrator bize mail atıyor.

(daha&helliip;)

Exchange Server 2007 Accepted Domain

Exchange Server Accepted Domain özelliğini firmamızda birden fazla domain ve  email adresi kullanmak istediğimizde kullanıyoruz.

Örneğin aliortul.net bizim default adresimiz ama biz aynı zamanda aliortul.com  adresinide e mail olarak kullanmak istiyoruz (tabi öncesinde bu domainleri satın almış olmamız gerekiyor.) bunu kullanabilmek için. Accepted Domain özelliğini kullanacağız.

Öncelikle yeni bir accepted domain yaratıyoruz, adı adatum.com.tr olsun

 

  (daha&helliip;)

Exchange Server 2007 Mailbox Tanımlama

Exchange Server 2003’de mail tanımları Users and Computers snap-in üzerinden yapılırdı, Exchange 2007 ile birlikte bu yapı değiştir artık user tanımını mailbox ile yapacaksak bunu Exchange konsolu üzerinden yapmamız gerekiyor, konsolda yarattığımız kullanıcı  active directory users and computers konsolunda görünür.

 Exchange Server üzerinde yeni bir mailbox tanımlamak için Exchange Management Console üzerinde Recipient Configuration ardından Mail Contact areasında sağ click yapıp New Mail User diyoruz.

  (daha&helliip;)

İntel Masaüstü İşlemciler

CoreDuo :  Core2Duo dan farklı olarak cache bellekleri ve fsbleri daha düşüktür, yaygın olarak tek çekirdek kullandığı sanılmasına rağmen üzerinde çift çekirdek barındıran işlemcilerde olabilir.

 

Core2Duo : Seri olarak “E” tanımını kullanır, E6000, E4000, E2000 ve E8000 olmak üzere dört seriden oluşur, çift çekirdek barındırır fsbleria 1300 a 800 ilrasında değişirken cache bellekleride 2-6 mb olarak değişir. Bu işlemcilerin harcadığı enerji ortalama 65W civarıdır ve LGA775 socket kullanırlar.

 

Core2Quad : 4 Çekirdek kullanan core quad işlemciler “Q” serisini olarak adlandırılır, en düşük fsb hızı 1066dır  1333’e kadar çıkar. 12 mb’a kadar cache bellek kullanan bu işlemci türü LGA775 socket yapısını kullanır.

 

Core2 Extreme : 4 çekirdek olan bu işlemcilerde fsb hızı 1600 mhz e kadar çıkar.12 mb a kadar cache bellek kullanan bu işlemci türleri fazla enerji harcarlar harcadıkları watt 136W ya kadar çıkabilir.

 

Corei7: Cache bellek miktarı 8 mbdan başlar, corei7 işlemcilerde üzerilerinde 4 çekirdek barındırır corei7 lerin fsb (front side bus)  yapısı önceki işlemcilere göre farklılık gösterir öte yandan socket yapısı olarakda LGA1366 kullanır.

 

Corei5 ve Corei3 : Henüz çok yeni olan bu iki işlemci mimarisi iki fiziksel iki mantıksal olmak üzere 4 çekirdek kullanıyor, tümleşik grafik çekirdeği barındırarak HD Grafik uygulamalarını daha rahat çalıştırmayı amaçlayan işlemci teknolojilerinden Corei3 fiyat olarak daha düşük olduğundan gelir düzeyi düşük bilgisayar kullanıcılarına hitap ediyor. Öte yandan her iki işlemcide yeni bir  yongaseti kullanmayı zorunlu kılıyor.

Group Policy Objeleri (GPO) ile Yazılım Yasaklama

Bu makalemizde Group Policy Objeleri (GPO) ile Yazılım Yasaklama nasıl yapılır bu konuyu işleyeceğiz. Belirli bir yazılımın yasaklanması için Windows Server üzerinde bu policy uygulanarak programın çalışması engellenir.

Group Policy Objeleri (GPO) ile Yazılım Yasaklama

 

Group Policy İçerisine giriyoruz

Software Restriction Policy; Kullanıcıların masaüstü ortamını düzenlemek için kullanılabilecek uygulamalardan biridir. Bu şekilde belirlenmiş uygulamaların çalışmamasını veya sadece belirli bir programın kullanılabilmesini sağlamak mümkündür. Yazılım yasaklama işlemleri Computer Configuration > Policies > Windows Settings > Security Settings > Software Restriction Policies ayralarının altından yapılmaktadır.

GPO ile yazılım yasaklama

 

Software Restriction Policies üzerinde sağ tıklanır ve New Software Restriction Policy seçilir. Bu işlemle birlikte yeni bir yazılım sınırlandırma ilkesi oluşturulmuş olur.Bu adımdan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelir.

Group Policy Objeleri (GPO) ile Yazılım Yasaklama

Software Restriction Policy üzerinde varsayılan olarak iki farklı güvenlik seviyesi yer almaktadır. Bunlar Unrestricted (sınırsız) ve Disallowed(sınırlı) olarak adlandırılır. Burada tanımlanan ayar, sistem üzerinde varsayılan olarak kullanılacaktır. Bu tanımlanan ayarlara istisna tanımlanarak yazılım kısıtlaması uygulanır. Tanımlanan bu istisnalar kural olarak dört farklı biçimde tanımlanabilir.

1- Hash Rule : Yazılımın veri bütünlüğünün korunup korunmadığını dosyanın sonunda yeralan CRC bilgisine göre kontrol eder. Bütünlüğü bozulmuş dosyaların çalıştırılmasını engeller.

2- Certificate Rule : Üreticisi onaylanmayan yazılımların çalıştırılmasını engeller.

3- Path Rule : Belirli bir klasör içerisinde yer alan bir programın çalıştırılmasını engeller.

4- Internet Zone Rule : Belirli bir internet explorer güvenlik bölgesinde yer alan uygulamaların çalıştırılmasını engeller.

Yeni bir kural oluşturmak için Software Restriction Policy üzerinde Additional Rules aktifken sağ tıklayarak açılan menüden istediğimiz kuralı seçiyoruz. Path Rule seçeneğini seçerek örneğimize devam edelim.

gpo yazılım yasaklama

Bu adım sonrasında karşımıza gelen New Path Rule sayfasında çalıştırılmasını istemediğimiz programın yolunu, verilmek istenen izni ve istersek birde açıklama yazabiliriz. İzni çalıştırılabilir yapmak için Unresticred (sınırsız) yada Disallowed (sınırlı) olarak seçebiliriz.

İşlemleri bitirip onayladıktan sonra oluşturulan policy Additional Rules altında görülecektir.

Exchange Server Mail Limit

Exchange Serverda kullanıcıların ne kadar boyutta mail gönderebileceğini kendimiz belirleyebiliriz, defaultta 10 mb olan bu ayarı kullanıcı bazlı değiştirebildiğimiz gibi organizasyon bazlıda değiştirebiliriz,bunun için

Organization Configuration altında Hub Transport ardından Global Settings tabına geliyoruz Transport Settings tabından gerekli mail limitlerini kilobyte cinsinden ayarlıyoruz.

Resmi Büyük Görebilmek İçin Üzerine Tıklayın

Resmi Büyük Görebilmek İçin Üzerine Tıklayın

  • Maximum recieve size: Maksimum alınacak mail boyutunu
  • Maximum send size: Maksimum gönderilecek mail boyutunu
  • Maximum number of reciepment: Maksimum gönderilecek kişi sayısını belirler.

4G ile hız rekoru kırıldı

Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nde, 4G teknolojisi üzerinden saniyede 1 GB veri indirilerek dünya rekoru kırıldı.

Ericsson, Barselona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde, LTE/4G Teknolojisi üzerinde saniyede 1 GB “downlink” hızına ulaşan bir demo gerçekleştirerek dünya rekoru kırdı.

Ericsson Üst Düzey Yöneticisi Johan Wibergh konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “2020’de 50 milyar cihaz mobil teknolojilerle bağlanıyor olacak. Bir bağlantı ile kendine değer katabilecek her cihazın bir bağlantı sahibi olacağını öngörüyoruz. Örneğin hastalar uzaktan hastanelere bağlanabilecek, kırsal alanlardaki öğrenciler dünyanın herhangi bir yerindeki üniversitelere ulaşabilecek ve kurtarma görevlileri daha etkili bir yanıt alabilmek için bu bağlantı sayesinde hastalara ait canlı videolar gönderebilecekler.”