Archive for : Nisan, 2010

Windows Server 2003 Üzerinde Owa Redirection

Exhcange Server üzerinde Owa (Outlook Web Access) özelliği çok kullanılan bir Exchange feature’u olarak karşımıza çıkıyor default dizin olarak Exchange Server IIS altında owa dizini açarak bu directoryden owaya erişmemizi sağlar fakat bu hem görsel açıdan hemde kullanıcıların erişim kolaylığı açısından zor bir durum oluyor.
Bu makalemizde Server 2008 üzerinde Exchange Server 2007 owa redirection yapacağız böylece kullanıcılar daha anlaşılır bir adres kullanarak maillerine erişebilecekler. 

Makalemizde
mail.aliortul.net/owa    yazmak yerine
mail.aliortul.net   yazarak owa dizinine erişebilecekler.

Öncelikle mail.aliortul.net  sayfasını açalım ve ekranı görelim

IIS Manager’ı açıyoruz Default Web Site tabına gelip properties diyin Home Directory tabında  A redarection to a url Radiobox’ı işaretleyip alta owanın dizinini yazıyoruz Örneğimizde

https://mail.aliortul.net/owa

istersek uzun adres yazmadan   /owa  da diyebilirdik

A directory below url entered checkbox’ını sadece bu directorye gelen istekleri cevaplıyoruz.

Artık mail.aliortul.net  adresine gelen isterkler owaya yönlenecektir.

Windows Powershell Nedir

Windows poweshell Microsoft’un yönetimsel işlemleri gelişmiş kod altyapısıyla çözebilmemiz için geliştirdiği bir platformdur,  günümüz bilişim dünyası gerek kullanım kolaylığı gerekse esneklik açısından olabildiğince kodlardan uzaklaşıp grafik arayüze yakınlaşmıştır bu durum her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasada  uygulamaların kullanılabilirliğini kısıtlamaktadır bir uygulamanın kullanılabilirliği menülerinin kolaylığına bağlandığından çok fazla kod çok fazla menü anlamına geliyor bu durumda programların özelliklerini kısıtlamasına neden oluyor.

Ben IT altyapısının 10 sene civarı sonra grafiksel arayüzden kod tabanlı bir sisteme geçeceğini düşünüyorum,  Programların kullanılma esnekliği güvenliği önemli ölçüde düşürdüğü gibi tek tıkla arka planda bir sürü işlemin yapılabilmesi  IT çalışmalarını çocuk oyuncağı haline getiriyor,  gerek güvenlik gerekse yönetimsel yetkinlik açısından Altyapı sistemleri kod tabanlı sistemlere yönelecek gibi görünüyor.

Windows Powershell öncesi yine bilişim dünyası çeşitli  kod ve scripting dilleri kullanmaktaydı cmd, wmi, vbs, netsh bunlardan bazıları Windows Poweshell .Net ‘in esnekliğini ve gücünü arkasına alarak gelişmiş kod ve scripting desteği sağlıyor.

Windows Powershell metin değil nesne tabanlı bir dil kullanır  kendi komutlarımızı oluşturmamızı sağlayabildiği gibi bu komutları saklayıp daha sonra kullanabilmemizi sağlayan bir altyapı sunmaktadır, tab tuşuyla var olan komutları sergileme özelliği powershellin en önemli yeteneklerinden biri.

Windows Server 2008, Microsoft Exchange, System Center Operation Manager  başta olmak üzere Microsoftun bir çok programı Powershell destekler ve yaygın olarak kullanır, buda bize arayüzden yapamayacağımız bazı aksiyonları komut satırınndan yapabilme gücünü kazandırır.

Netice itibariyle Windows Powershell IT dünyasına  yönetimsel esneklik getiren önemli bir windows feature olarak karşımıza çıkıyor.

Server 2008 Üzerinde Exchange Server 2007 Owa Redirection

Exhcange Server üzerinde Owa (Outlook Web Access) özelliği çok kullanılan bir Exchange feature’u olarak karşımıza çıkıyor default dizin olarak Exchange Server IIS altında owa dizini açarak bu directoryden owaya erişmemizi sağlar fakat bu hem görsel açıdan hemde kullanıcıların erişim kolaylığı açısından zor bir durum oluyor.
Bu makalemizde Server 2008 üzerinde Exchange Server 2007 owa redirection yapacağız böylece kullanıcılar daha anlaşılır bir adres kullanarak maillerine erişebilecekler. 

Makalemizde
mail.aliortul.net/owa    yazmak yerine
mail.aliortul.net   yazarak owa dizinine erişebilecekler.
 IIS7 üzerinde http redirection yapabilmek için Http Redirect özelliğini kurmak gerekli default olarak bu özellik kullanılmaz..
Öncelikle mail.aliortul.net sayfasını açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

IIS Manager ekranında Default web site üzerindeyken  HTTP Redirect  üzerine tıklıyoruz  

Default web site üzerinde http redirect çalıştırdığımızdan hangi dizinden nereye gideceğini IIS alıgılıyor. Biz sadece  /owa   yazıyoruz  altta ise only redirect request to content in the directory (not subdirectories)  checkboxını işaretliyoruzki  sadece bu directory’e (owaya gelen talepleri) redirect yapsın.  Apply diyoruz ve bu ekrandan çıkıyoruz.

Değişikliklerin etkin olabilmesi için IIS servisini restart ediyoruz..

Artık https://mail.aliortul.net yazdığımızdan Outlook Web Access sayfasına erişiyoruz.

Backinfo

Backinfo İşletim sisteminizin bazı donanım-yazılım bilgilerini (hangi bilgilerin gösterileceği backinfo.ini dosyasasında editlenir)  masaüstünüzde gösteren küçük bir uygulamadır.

Özellikle büyük sistemlerde kullanıcıların bilgisayar adını, ip adresini v.b görmelerini sağlamak için çok işe yarar.

Backinfo Masaüstü Görünümü

Programı indirmek için Tıklayınız

Default Password Görüntüleme

Birçok cihaz ve sistem malesef ilk gelen şifreleri değiştirilmeden default olarak kullanılıyor, bu hackerlara davetiye çıkardığı gibi, çoğu zaman sistemcilerinde kurtarıcısı olabiliyor aşağıdaki siteden bazı cihazların default şifrelerini görebilirsiniz.

http://www.defaultpassword.com/

Sitelerin Eski Haline Göz Atın

Bu resim size tanıdık geldimi ?

Yukardaki Google’ın 1998 yılına ait web sitesinin resmi www.archive.org  sitesinden birçok sitenin eski hallerini görebilirsiniz.

Gpresult Kullanımı

GPResult ile ilke sonuç kümesini belirlemek için

Gpresult bir komut satırı aracıdır ve komut istemindenden çalıştırılmalıdır. Gpresult komutu bir kullanıcı veya bilgisayar için İlke Sonuç Kümesi’ni (RSOP) görüntüler. Gpresult’ı, etkin durumdaki ilkeyi görmek ve Windows XP ve daha sonraki bir sürüm yüklü bilgisayarlarda sorunları gidermek için kullanabilirsiniz.

Önemli

Windows XP ve Windows Server 2003 ailesi ile birlikte gelen gpresult.exe, Windows 2000 Kaynak Seti ile gönderilen gpresult.exe’den tamamen farklıdır. Yeni sürüm, Windows 2000 çalıştıran bilgisayarlarda ilke bilgilerini görmek için kullanılamaz.

Komut Dizimi

Gpresult [/s bilgisayar [/u etki alanı\kullanıcı /p parola]] [/user HedefKullanıcıAdı] [/scope {user|computer}] [/v] [/z]

Parametreler

/s bilgisayar
Uzak bilgisayarın adını veya IP adresini belirtir. (Ters eğik çizgi kullanmayın.) Varsayılan değer yerel bilgisayardır.
/uetkialanı\kullanıcı
Komutu kullanıcı veya etkialanı\kullanıcı ile belirtilen kullanıcının hesap izinleriyle çalıştırır. Varsayılan değer, komutu veren bilgisayarda oturum açmış olan kullanıcının izinleridir.
/pparola
/u parametresinde belirtilen kullanıcı hesabının parolasını belirtir.
/userHedefKullanıcıAdı
RSOP verileri görüntülenecek olan kullanıcının kullanıcı adını belirtir.
/scope {user | computer}
user veya computer sonuçlarını görüntüler. /scope parametresi için geçerli değerler, user veya computer değerleridir. /scope parametresini atlarsanız, gpresult komutu hem user, hem de computer ayarlarını görüntüler.
/v
Çıktının ayrıntılı ilke bilgilerini görüntüleyeceğini belirtir.
/z
Çıktının Grup İlkesi hakkındaki kullanılabilir tüm bilgileri görüntüleyeceğini belirtir. Bu parametre /v parametresinden daha fazla bilgi ürettiği için, bu parametreyi kullandığınızda çıktıyı bir metin dosyasına yönlendirin (örneğin, gpresult /z > ilke.txt).
/?
Komut satırında yardımı görüntüler.

Açıklamalar

  • Herhangi bir bilgisayara veya kullanıcıya çakışan ilkeler uygulayabileceğiniz için, Grup İlkesi özelliği kullanıcı ağa oturum açtığında bir sonuç ilkeler kümesi oluştur. Gpresult komutu, belirtilen kullanıcı oturum açtığında bilgisayarda uygulanan sonuç ilkeler kümesini görüntüler.

Microsoft Yazılım Envanteri Analiz Aracı

Microsoft Yazılım Envanteri Analiz Aracı Nedir?

Microsoft Yazılım Envanteri Analiz Aracı (MSIA) küçük ve orta boy işletmelere sahip oldukları Microsoft® yazılımlarının envanterini çıkartmalarında yardım etmek için tasarlanmış ücretsiz bir araçtır. Bu aracın kullanımı kolaydır, envanteri kendinizin hazırlamanızı sağlar ve hem tek bilgisayarda hem de bir ağ ortamında çalışabilir. Programı çalıştırdıktan sonra, bilgisayarlarınızda yüklü Microsoft yazılımları hakkında bir özet rapor oluşturulur ve yazılımlarınızın uygun şekilde lisanslanmış olup olmadığının analizi için ilgili lisans satın alım bilgilerini girmeniz sağlanır. Envanterin çıkartılması sadece bir kaç dakika sürer, kullanımı kolaydır ve tümüyle gizliliğe uygundur.

MSIA Yüklemek İçin Tıklayınız.

Windows Server 2008 Wireless Sorunu

Laptopunuz yada Wireless destekli pcnize server 2008 işletim sistemi kurduysanız wireless access pointinizi göremediğinizi farkedeceksiniz.

Windows Server 2008 ile defaultta wireless servisi kapalı gelir,  Server 2008 ile wireless bağlanabilmeniz için featureslardan Wireless Lan Service  feature ‘unu kurmanız gerekir.

Windows Server 2008 Wireless Feature

Vmware ile 64 Bit Kurulumu

Vmware workstation ile 32 bit işletim sistemi üzerinde dahi 64 bit işletim sistemleri kurabilirsiniz.

Ama  vmware’ in bu güzel özelliğini kullanabilmeniz için işlemcinizin 64 bit olması ve intel-vt yada AMD-V desteklemesi gerekiyor.