Archive for : Haziran, 2010

Youtube İçin Proxy

Telekom youtube için kullanılan ipleri yasakladığından artık dns değiştirmek youtube’a giriş yapmak için yetmiyor.

ktunnel, vtunnel v.b proxy siteleride youtube tasarımını mahvettiği gibi gerek search kısmında gerekse videoların izlenmesi sırasında sıkıntılar çıkartıyor.

go.navige.com adresini proxy satırına yazarak youtube ‘a sorunsuz giriş yapabilirsiniz.

Tatilde İnternet

Yaz ayları büyük şehirlerde genelde sakin geçer  yaz denince akla tatil geldiğinden tatil dönemlerinde insanlar evlerinde durmak yerine tatil beldelerine,otellere yada yazlıklara giderler böyle zamanlardada internet kullanım oranı genel itibariyle düşer.

Peki tatile çıktığımız dönemlerde kısa süreli internet kullanmak istersek ne yapmalıyız. 3G tabiki bu durumlarda imdadımıza koşan bir teknoloji fakat 3G kullanmıyorsak, TTnetin süreli internet paketlerini kullanarak bir kaç aylık internet kullanabiliriz, aşağıdaki tabloda  TTnetin süreli internet için fiyatları bulunmakta.

Paketler Bağlantı Hızı Aylık Kullanım
Kota
Süre (ay) Tarifeler
(TL)
 
  Süreli ADSL NET4 2 Ay 8 Mbps’ye kadar 4 GB 2 69 TL
  Süreli ADSL NET4 3 Ay 8 Mbps’ye kadar 4 GB 3 99 TL
  Süreli ADSL NET4 6 Ay 8 Mbps’ye kadar 4 GB 6 179 TL
  Süreli ADSL NETLİMİTSİZ 2 Ay 8 Mbps’ye kadar Limitsiz 2 109 TL
  Süreli ADSL NETLİMİTSİZ 3 Ay 8 Mbps’ye kadar Limitsiz 3 159 TL
  Süreli ADSL NETLİMİTSİZ 6 Ay 8 Mbps’ye kadar Limitsiz 6 299 TL

 

TTnet her zamanki gibi bonkörlüğünü gösteriyor ilk gelen faturada kullanım ücretinin tamamı faturaya yansıtılıyor 🙂

ve isterseniz modem talep edilerek bunun ücretide gelen faturaya yansıtılabiliyor, ayrıca süreli internet hizmetini kullanabilmek için sabit telefon hattınızın olmasıda şart.

Power Point Ses Ekleme

Power Point ses ekleme Zenginleştirilmiş PowerPoint sunularına ses eklemek istediğimizde kullanılır. Slayt sunularını daha zengin ve efektif hale getirmek için  bu sesin tüm sunu boyunca çalması için bazı ayarlamalar yapmamız gerekmektedir. Eğer  herhangi bir ses dosyası ekledikten sonra bu ayarları yapmazsak bir sonraki slaytta ses dosyası çalmaz.

Karışık bir konu olduğundan bu işlemi  olabildiğince açık ve basit ifadelerle anlatmaya çalışacağım, makalede kullandığım Office sürümü Microsoft Office 2010 dur, diğer office sürümleri ile aralarında çok fazla fark olmasa da  hatırlatmakta fayda var.

İlk olarak sunumuza bir ses dosyası ekliyoruz.

Bunun için Insert menüsüne gelip Audio seçeneğine tıklıyoruz ve  Audio From File  menüsünden istediğimiz bir ses dosyasını seçiyoruz.

Powerpoint ses ekleme

powerpoint

Dosyayı seçtikten sonra Power Point sunumuz içerisinde bir ses simgesi beliriyor, bu ikon bizim sunumuzun içerisine eklenmiş bir ses dosyasının olduğunu belirtir.

Power point ses ekleme nasıl yapılır

Bu ses dosyasına tıklayarak yukarıda yer alan menülerden Animations sekmesine tıklayıp hemen altındaki Animation Pane butonuna tıklıyoruz bu işlemi yaptıktan sonra sağ tarafta bir animation pane alanı karşılıyor bizi.

Powerpoint dosyasına ses ekleme

Animation Pane penceresi altında karşımıza gelen ses dosyamıza çift tıklıyoruz Play Audio penceresi karşımıza geliyor, sunumuz boyunca ses dosyasının çalmasını burdaki ekrandan sağlayacağız.

Start Playing bölümünde ses dosyamızın hangi seçenekle başlayacağını belirtiyoruz.

Sunumuz boyunca ses dosyasının çalmasını sağlamak için Stop Playing bölümüne geliyoruz ve burada sunumuz kaç slayttan oluşuyorsa değerini giriyoruz, benim sunum 10 slayttan oluştuğu için ben 10 yazdım.

Power point ses ayarları

Artık Power Point sunumuz boyunca bu ses dosyası slayt geçişlerinde takılmadan çalacaktır.

Cisco Routera Telnet Şifresi Verilmesi

Cisco routerlara fiziksel olaak console ve aux portlarından ulaşabileceğimiz gibi telnet ilede cisco routerlara ulaşıp konfigürasyon yapabiliriz.

Cisco routerlara telnet ile bağlanıp konfigürasyon yapabilmemiz için bazı güvenlik  şartları gerekmektedir, Öncelikle router’ın ethernet interfacenin açık olması gerekiyor tabi bu kural güvenlikten ziyade zorunluluk yoksa router zaten ethernet interfaceine bağlı networkle konuşamaz, routerımıza enable password girilmiş olmalı ve telnet içinde bir password girmiş olmamız gerekmektedir, bu koşulları sağladığımız takdirde routerımıza telnet ile bağlanabiliriz.

Öncelikle routerımıza console ile  bağlanıp bir enable  passwordü tanımlamamız gerekiyor, bunun için configure moda geçiyoruz.

Routerımız için enable password’ü tanımlıyoruz

Ardından telnet konsolu açmak için gerekli komutu yazıyoruz ve bir password tanımlıyoruz.

Routerı yeniden başlattığımızda yaptığımız değişikliklerin kaybolmaması içinde write etmeyi unutmuyoruz.

Artık routera telnet ile bağlanabilir ve işlem yapabiliriz.

Görüldüğü gibi routera bağlandığımızda bizden hem telnet şifresi istedi hemde router # moda geçebilmemiz için enable password istedi.

Statik Route Nedir Nasıl Yapılır

Statik route küçük networklerde (küçük networkten kasıt az sayıda oluşan lan değil, bir routerın bir yada birkaç routerla konuştuğu networklerdir) route yapılması için kullanılan manuel routing işlemidir.

Küçük yapılarda statik route kullanılabilir fakat büyük yapılarda statik route kullanılması hem networkçüler için çok büyük iş-zaman kaybı yaratır hemde hata yapılması oranını büyük oranda arttırır, bu yüzden büyük networklerde rip,ospf,igrp,eigrp gibi  dinamik routingler uygulanır.

Cisco routerlarda statik route priviledge modda iken configure terminal ekranında yapılır ve aşağıdaki komutla bir statik route yazılır.

Router#  ip route (destination network ) ( Destination SubnetMask) (Next Hop -Serial Interface) (metric (optional))

Türkçe kullanırsak;

Router#  ip route (Hedef Network) ( Hedef  Alt Ağ Maskesi ) (Sıradaki Hop -Seri Bacak) (metric (metrik opsiyonel))

Bu yazılanları açıklayalım;

statik route yazarken ilk olarak gireceğimiz değer karşı tarafın içinde olduğu networktür yani 192.168.2.0 networkü gibi, ikinci değer karşı tarafın subneti olur 255.255.255.0 gibi üçüncü değer ise routerın karşı taraf için yönleneceği ilk hop 85.15.44.1 yada routerımızın seri bacağı yani s 0/0/0 gibi.

Şimdi bir altyapı kurarak  hem kafamızdaki statik route kavramını pekiştirelim hemde statik route için anlamlı bir makale yaratmış olalım.

Aşağıdaki yapımızdada göründüğü gibi bir istanbul ve bir İzmir lokasyonumuz var ve istanbul ile izmir adında iki routerımız var bu routerlar için statik route yazarak iki lokasyonu konuşturacağız.

Statik route için istanbul konfigurasyonu

Statik route için izmir konfigurasyonu

 

ip route da yer alan next hope bölümünde serial bacağını yazabileceğimizi söylemiştik örneğimizdede ip kullanmak yerine seri bacağımızı gösterdik, ayrıca opsiyonel olan metric değerini girmedik.

İstanbul pc’den izmir pc ye ping atarak yaptığımız statik route’un çalışıp çalışmadığını test ediyoruz.

Terminal Server Port Ayarları

Terminal Server ve Remote Desktop (Uzak Masaüstü) default olarak 3389 nolu tcp portunu kullanır, Güvenlik nedeniyle bu portu değiştmek isteyebiliriz , aşağıdaki adımları izleyerek Terminal Serverın port ayarlarını değiştirebiliriz.

Terminal Server üzerinde regedit kayıt defterini açıyoruz

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\Wds\rdpwd\Tds\tcp

dizini altında portnumber anahtarını vereceğimiz port numarasını yazıyoruz ben Örneğimizde 3389 portunu 3333 olarak değiştirdim.

Ardından aşağıdaki kayıt defteri dizinine geliyoruz ve burdada 3389 olan portu 3333 yapıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStations\RDP-Tcp

Bu ayarları yaptıktan sonra Serverımızı restart ediyoruz, serverımız yeniden başladığında Terminal Servera tekrar bağlanmamız gerektiğinde artık 3333 port numarasını kullanarak bağlanmamız gerekecek.


Apipa Nedir

Apipa bilgisayarımızın statik ip verilmemesi ve herhangi bir dhcp sunucundan ip alınamaması halinde işletim sistemi tarafından otomatik olarak atanan ip adresidir.

Apipa ile alınmış bir ip adresi  169.254.0.0 networkünde 255.255.0.0 subnetinde bir ip adresi alır. Bir bilgisayarın apipadan ip alabilmesi için mutlaka network adaptörünün açık ve çalışıyor olması gerekmektedir.

Apipa ip alırken şu aşamaları izler; Lan networke broadcast DHCPDiscover paketi atarak ip istediğini belirtir uygun bir DHCP Server bu dicsover paketine cevap vermediği takdirde bilgisayar bir süre bekledikten sonra apipadan ip alır. Apipa ip aldıktan sonra her  5 dakikada bir DHCPDiscover paketi atarak uygun bir DHCP sunucusu arar, Herhangir bir dhcp server discover paketine response verirse apipadan alınan ip bırakılarak DHCP nin dağıttığı ip adresi alınır.

 

Aşağıdaki resimde sol tarafta DHCP den ip almış bir network adaptörü örneğini görüyorsunuz, sağ tarafta ise Apipa’dan ip almış bir network adaptörü var. Farkettiyseniz Apipa’dan ip alan network üzerinde gateway adresi tanımlı değil.

 

Öte yandan aynı networkte birbirine bağlı iki apipa adresi almış cihaz birbirleriyle konuşabilir, ama gateway kullanarak wan konuşmalar yapamaz.

Recovery Console Kullanımı

Microsoft Windows Recovery Console işletim sisteminin açılmasını engelleyen servislerin durdurulması, CD den yada başka bir diskten dosyaların yada işletim sistemi dosyalarının kopyalanabilmesi, bozulan boot sectorlerin yeniden oluşturulabilmesi gibi işlemlerin yapılabildiği bir komut satırı ekranı sunar bizlere, bu sayede işletim sistemini kurtarabileceğimiz durumlar yaratır.

Microsoft Windows Recovery Console işletim sisteminin kurulduğu sırada otomatik olarak gelmez , kurulması gerekmektedir.

Microsoft Windows Recovery Console Nasıl Kullanılır

Recovery console kurulumunu iki şekilde yapabiliriz biri işletim sistemini takıp sistemi yeniden başlatarak, diğeri ise işletim sistemi açıkken yada daha önce bilgisayarımıza kopyaladığımız i386 klasörünü kullanarak kurabiliriz.

Biz nispeten kolay olan ikinci yöntemi kullanacağız.

Kurulum CD’mizi takıp  komut satırından i386 altına düşüyoruz ve winnt32 / cmdcons komutunu çalıştırıyoruz.

Bizi bir ekran karşılıyor, bu ekranda bize recovery konsolun ne işe yaradığının bilgisini veriyor,   işletim sistemi açılışına kendini yerleştireceğini ve Kurulum için 7 mblık alan gerektiğini söylüyor.

Yes diyerek ilerliyoruz.

İnternet bağlantımız varsa internetten yada Kurulum cd’sinden kurulumu yapabiliriz, Next diyerek ilerliyoruz.

Recovery Console başarıyla kuruldu, Restart ettikten sonra Recovery console işletim sistemi açılışına kendini yerleştirecektir.

Görüldüğü üzre artık recovery consolu kullanabiiriz.


ERD Commander Download

Download edeceğiniz Winternals ERD Commander açılamayan yada çökmüş işletim sistemleri için bir hayat kutarma cdsi, içerisinde barındırdığı toollar sayesinde unutulan admin passwordünü kurtarmaktan, diskinizdeki bilgilerinizi kopyalamaya kadar bir çok işletimi yapabilirsiniz, öyleki Microsoftun bu firmayı bünyesine katmasını sağlayacak kadar başarı sağlamıştır.

Erd commander programını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz. dosya nrg formatındadır cd veya dvd ye yazdırmak için nero programını kullanabilirsiniz.

ERD Commander Download

Ankara Escort bayan istanbul Escort Ankara Escort Bayan izmir Escort bayan Ankara Escort Ankara Rus Escort Ankara Escort Çankaya Escort Ankara Escort Eskişehir Escort Eryaman Escort Kuşadası Escort Gaziantep Escort