Archive for : Ağustos, 2010

Google Arama İpuçları

Google  Arama İpuçları

İnternet denilince aklımıza ilk gelen şey tabiî ki google oluyor, hatta çoğumuzun tanık olduğu üzre internet kullanımına yeni başlayanlar, interneti google ile eşdeğer görüyor, hayatımızı bu denli kolaylaştıran google’ın bilinmeyen özellikleriyle bize daha fazla zaman ve özellik kazandırmasını sağlayabiliriz.,

 

Aşağıdaki yazıda bazı google ipuçlarını göreceksiniz.

Site:

Google ile arama yaptığınızda gelen arama sonuçları tüm dünyadaki web siteleri taranarak bize aktarılır, eğer sadece tek bir web sitesi üzerinden arama yapmak istiyorsak.

Örneğimizde  aliortul.net sitesinde  “merhaba”  kelimesini aratıyoruz.

site:www.aliortul.net merhaba

 

 

Filetype:

 

Aradığımız kelimenin istediğimiz biçimdeki dosyaların arasında bulmak istediğimizde  doc,pdf,xml,xls,swf v.b aşağıdaki parametreyi kullanmalıyız.

filetype:pdf merhaba

İnurl:

 

Aradığımız kelimenin sitelerin urllerinde yani adreslerinde aratmak istiyorsak aşağıdaki parametreyi kullanmalıyı,. Eğer birden fazla kelime aratmak istiyorsak allinurl parametresini kullanmalıyız.

inurl:merhaba

 

allininurl:merhaba dünya

 

 

Intitle:

 

Aradığınız kelimelerin sayfa başlıklarında yer almasını istiyorsanız intitle parametresini kullanmanız gerekiyor, eğer aradığımız kelime birden fazla ise yine allintitle parametresini kullanmalıyız.

İntitle: merhaba

Allintitle: merhaba dünya

 

 

Link:

 

Bir web sitesine hangi sitelerden link verildiğini görmek için şu parametreyi kullanıyoruz.

Link:www.aliortul.net

 

 

Cache:

Sitelerin google’ın cachelediği daha önceki zamanları görmek için şu parametreyi kullanıyoruz.

cache:aliortul.net

 

Related:

 

Benzer içeriğe sahip web sitelerini görüntülemek için bu parametreyi kullanıyoruz.

related:www.aliortul.net

 

 

İnfo:

Web sitesi hakkında kısa bir bilgi verir.

İnfo:www.aliortul.net

 

Grepwin Download

Grepwin toolu ile istediğiniz dosyanın içindeki text yazısını bulabilir toplu olarak  bir başka text dosyasıyla değiştirebilirsiniz,oldukça işe yarayan bu küçük toolu kurduktan sonra arama yapmak istediğiniz dosyayı seçtikten sonra grepwin butonuna tıklamanız yeterli.

Grepwin Toolunu İndirmek için Tıklayın

Diskdata Download

Diskdata hard diskinizi analiz ederek  diskinizde hangi dosyanın ne kadar yer kapladığını gösteren ve grafiksel rapor alabileceğiniz 480 kb civarı bir tool.

Özellikle file server uygulamarında işinize çok yarayacak bir araç

 

Diskdata Programını Download Etmek İçin Tıklayın

Total Video Converter Full Download

Total video converter bence video formatlarını birbirine çeviren en iyi program bir çok defa işime yaradı ve yaramayada devam ediyor, video dosyalarınızı mobile kullanımdan flash dosyalarına kadar birçok formata dönüştürebilirsiniz.

Total Video Converter Programını indirmek için Tıklayın

 

Youtube için Hosts Dosyası

Youtube’a giriş yapmak iyiden iyiye canbazlığa dönüştü erişim içinse en kolay yöntem dns değiştirme yada host dosyasını editleme, dns değiştirmeninde çözüm yolu olmadığı bu günlerde internette yer alan çoğu host dosyasında malesef youtube açmıyor.

Alttaki linkte yer alan hosts dosyasını indirerek youtube’a sorunsuz erişebilirsiniz.

Youtube için hosts dosyası indirmek için tıklayın

Windows SteadyState

Windows SteadyState tek bir pc üzerinde birden çok hesabı kullanıcılara göre kısıtlamak, disk kotaları uygulamak, updateleri düzenlemek v.b işler için üretilmiş ücretsiz bir microsoft programı.

Kütüphanelerde, dershanelerde, okullarda ve kişisel bilgisayarların yönetimini kolaylaştıran bu tool 2.5 sürümüyle vista ve windows 7 desteği sunuyor.

 

Windows SteadyState Programını İndirmek İçin Tıklayın