Apipa Nedir

Apipa bilgisayarımızın statik ip verilmemesi ve herhangi bir dhcp sunucundan ip alınamaması halinde işletim sistemi tarafından otomatik olarak atanan ip adresidir.

Apipa ile alınmış bir ip adresi  169.254.0.0 networkünde 255.255.0.0 subnetinde bir ip adresi alır. Bir bilgisayarın apipadan ip alabilmesi için mutlaka network adaptörünün açık ve çalışıyor olması gerekmektedir.

Apipa ip alırken şu aşamaları izler; Lan networke broadcast DHCPDiscover

paketi atarak ip istediğini belirtir uygun bir DHCP Server bu dicsover paketine cevap vermediği takdirde bilgisayar bir süre bekledikten sonra apipadan ip alır. Apipa ip aldıktan sonra her  5 dakikada bir DHCPDiscover paketi atarak uygun bir DHCP sunucusu arar, Herhangir bir dhcp server discover paketine response verirse apipadan alınan ip bırakılarak DHCP nin dağıttığı ip adresi alınır.

Öte yandan aynı networkte birbirine bağlı iki apipa adresi almış cihaz birbirleriyle konuşabilir, ama gateway kullanarak wan konuşmalar yapamaz.

Konuyu Paylaş:
Digg Google Bookmarks reddit Mixx StumbleUpon Technorati Yahoo! Buzz DesignFloat Delicious BlinkList Furl

a Bak “Apipa Nedir”

 • Gerard Pique dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler. Kafamdaki karmaşıklığı ortadan kaldıran bilgiler var. Kısa ama öz oldu benim için…

 • Bir Cevap Yaz:

  İsim (Gerekli):
  Mail (Adresiniz Gizli Tutulacaktır) (Gerekli):
  Web siteniz:
  Yorum (Gerekli):
  XHTML: Kullanabileceğiniz Taglar: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>