Gürcistan Tiflis hakkında en detaylı gezi rehberi

Gürcistan Tiflis hakkında en detaylı gezi rehberi içerisinde Tiflis’e nasıl gidilir, Tiflis’te gezilecek yerler, Tiflis’te ne yenir, gece hayatı ve eğlence, Casino ve hoteller Tiflis’ten Batum’a nasıl geçilir hepsini detaylı olarak anlattım.

Gürcistan Tiflis hakkında en detaylı gezi rehberi

 

Tiflis’e nasıl gidilir

Tiflis’te gezilecek yerler

Tiflis’te ne yenir

Tiflis’te para çekme ve para transferi

Tiflis’ten Batum’a tren ile nasıl gidilir

Tiflis Eğlence mekanları ve Gece Hayatı

 

Gürcistan Tiflis hakkında en detaylı gezi rehberi 

Gürcistan’ın başkenti Tiflis, eğer 20 sene önce Türkiye neye benziyordu bunu merak ediyorsanız, eski günlere özlem duyuyorsanız ya da yaşınız genç ama 20 yıl önce Türkiye neye benziyordu merak ediyorsanız Tiflis’i ziyaret edin. 20 sene önce nasıl bir ülkede yaşıyorduk canlı olarak görme ve içerisinde yaşama şansını elde edin.

 

Ben gittiğim hiç bir yerde bu kadar dilenciye rastlamadım Tiflis’te her 20 metrede bir dilenciyle karşılaşmanız mümkün desem abartmış olmam. Dini yönü ağır basan bir toplum olduğundan insanlar dilencilere sık sık para veriyor bu şehirde.

 

Tiflis’e nasıl gidilir ?

 

Tiflis’e nasıl gidilir, Tiflis’e ulaşım nasıl sağlanır?

Tiflis’e Türkiye’den farklı şekillerde gidebilirsiniz, Karadenizden Trabzon, Rize, Artvin’den otobüslerle, İstanbul’dan uçakla gidebilirsiniz.

İstanbul’dan Tiflis’e  nasıl gidilir?

Tiflis’e İstanbul’dan Atatürk veya Sabiha Gökçen’den kalkan Pegasus veya THY’ye ait uçaklarla ulaşabilirsiniz. Tiflis şehrine her gün uçak bulunuyor, uçuş süresi 2 saat 15 dakika.

Ankara’dan Tiflis’e nasıl gidilir ?

Tiflis’e gitmek için Ankara’dan İstanbul aktarmalı uçaklara binebilirsiniz fakat zaman kısıtlamanız olmaması gerekiyor çünkü süre oldukça uzuyor

İzmir’den  Tiflis’e nasıl gidilir ?

Yine İzmir’den Tiflis şehrine varmak için İstanbul aktarmalı uçabilirsiniz süre oldukça

Ankara’da olduğu gibi oldukça uzuyor.

 

Tiflis Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Tiflis Havalimanına ulaştıktan sonra şehir merkezine gitmek için taksi kullanabilirsiniz zaten havalimanı kapısında taksiciler gelen yolcuları bekliyor. Pazarlık yaparak yaklaşık 6 km olan şehir merkezine 20 lari karşılığında taksiyle rahat bir şekilde gidebiliyorsunuz. Taksiye binmeden önce pazarlık yapmayı unutmayın ve öncesinde mutlaka fiyatta anlaşın.

 

Havalimanından şehir merkezine taksi yerine otobüse binerek oldukça ekonomik bir fiyatla şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanı kapısından yaklaşık 300 metre ileride şehir merkezine giden otobüsler var. 0.50 lariye şehir merkezine 30-40 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz

 

 

Tiflis’te kaç gün kalmalı

Tiflis’i gezmek için için kaç gün ayırmalıyız? Tiflis’e ne zaman gidilir, ne kadar zaman gezmek için yeterli ?

 

Gürcistan Tiflis’e gitmek için en güzel mevsim ilkbahar sonu ve yaz aylarıdır, bu mevsimlerde hem karadeniz coğrafyası eşsiz güzelliğiyle size kucak açar, hem de ılıman ve sıcak havanın güzelliğinde şehri gezme ve keşfetme fırsatı bulursunuz.

 

Şehrin tamamını gezmek için 2 veya 3 gün yeterli gelecektir.

 

TİFLİS ŞEHRİNDE GEZİLECEK YERLER

Tiflis gezilecek yerler oldukça fazla daha önce bu şehir için 2 veya 3 gün gezerek geçileceğini söylemiştim. Tiflis’te nereler gezilir listemize bir bakalım.

Mtatsiminda Park 

Mtatsminda Park Tiflis’te mutlaka görülmesi gereken şehre tepeden bakan harika bir bahçe feniküler ile çıkılan bu yerde su kayağı, roller coster, dönme dolap gibi eğlence aktiviteleri bulunuyor, yarım gününüzü ayırabileceğiniz muazzam güzellikte bir yer. Buraya ulaşım için taksi kullanabilir veya şehir merkezinden 124 numaralı otobüse binebilirsiniz, dönerken ise yorgun değilseniz 30 dakikalık bir yürüyüşle bayır aşşağı şehrin sokaklarını aşarak merkeze ulaşabilirsiniz. Feniküler her 10 dakikada bir aşağı inip yukarı çıkıyor fiyatı ise 2 lari.

 

Parka çıkarken feniküler dik bir yokuş çıkıyor, yaklaşık 3-4 dakikalık bir yol

 

 

Metekhi Kathedral

Bridge of Peace köprüsünden veya old town dan rahatlıkla görebileceğiniz bir katedral gittiğinizde içeride bir de düğüne gelirseniz harika bir anı olarak belleğinizde yer edinecek.

 Metekhi Kathedral

Rustaveli Caddesi

Avrupa şehirlerini aratmayan güzel binaları ile bu caddede yürümek size keyif verecek, mutlaka vakit ayırıp bu caddede yürüyüş yapın.

 

Kartlis Deda

Mother of Georgia (Gürcistan’ın anası) bir elinde şarap bir elinde kılıç tutan bu kocaman heykel şehrin simgelerinden biri, Narikala kilisesi ile yan yana 10 dakika yürüyerek heykele ulaşabilirsiniz. Buraya gelmişken hemen arkanızı dönüp Narikala ormanının temiz havasını içinize çekmeyi unutmayın, macera seven biriyseniz burada bir de zipline bulunuyor, gezinize biraz macera katabilirsiniz.

 

Eğer yürümeyi seviyorsanız 10-15 dakikalık dik bir yokuşu tırmanarak old city den buraya ulaşabilirsiniz veya 10 lari karşılığında taksiye binip sizi yukarı çıkarmasını isteyebilirsiniz 10 lariden daha fazla ödemeyin…

 

 

 

Svetitshoveli Manastırı

Tiflis insanının dinine çok bağlı olduğunu söylemiştik bu yüzden heryerde kilise katedraf veya manastır görebilirsiniz. Old city tarafında gezecek yerlerden bir tanesi de Svetitshoveli Katedrali, bu büyük katedralin içi oldukça görkemli.

 

 

Bridge Of Peace

Yine old city civarında olan barış köprüsü kura nehrinin üzerine kurulu, bu köprüde fotoğraf çekilmeyi unutmayın 🙂

 

Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi

Karadenizin yeşilliğini tüm zarafetiyle sunduğu bir yer burası, içerisinde oksijeni solurken keyif alarak nefes alacaksınız, burada uzun doğa yürüyüşü yapılabilir çünkü oldukça büyük bir botanik bahçe, içerisinde bir de şelale yer alıyor. Teleferikle Narikala’ya çıktıktan sonra buraya inebilirsiniz Giriş fiyatı 2 lari civarında.

 

 

Gürcistan Ulusal Müzesi

Rustavelli caddesinde yürürken cadde üzerinde bulunan ulusal müzeyi ziyaret edebilirsiniz, Gürcistan’ın en büyük müzesi burası 2004 yılında kurulan müzede, sikke ve eski paralar göze çarpıyor. Gürcistan müze konusunda çok başarılı değil açıkçası bir müze gezme hakkım olsaydı burayı gezerdim.

 

 

Presidential Administration (Başkanlık Sarayı)

Başkanlık sarayı yine bir tepede kurulu mimarisiyle göz kamaştıran bir yer içerisine girip gezemezsiniz fakat dışarıdan bakıp gözlerinize bu muhteşem mimariyle ziyafet çekebilirsiniz. Benim Tiflis’te kaldığım yer hemen başkanlık sarayının arkasındaydı başkanla komşu olarak birkaç akşam konakladım. Şaşaasına ve gösterişine fazla aldanmayın sarayın arka tarafı eski ve yıkık evlerle dolu

  

Sculpture Group Berikaoba

Sculpture Group Berikaoba

Rustavelli caddesinden old city’e doğru gelirken bu deliler halkasının içerisine girip fotoğraf çektirebilirsiniz 🙂

 

 

TİFLİS’TE NE YENİR, NEREDE YENİR

 Tiflis’te ne yenir bölümünü okumadan önce eğer okumadıysanız Gürcistan’da ne yenir yazımı okumanızı tavsiye ederim. Aşağıdaki linkten Gürcistan’a özgü yerel yemeklere ulaşabilirsiniz.

http://www.aliortul.net/gurcistan-gezi-rehberi-gurcistan-hakkinda-hersey.html

 

Mtatsiminda Park

Tiflis’e eşinizle ya da sevgilinizle gittiniz veya gittiğiniz yerde özel bir insanla tanıştınız hiç farketmez, şehrin tepesinde çok şık bir restaurantda romantik bir akşam yemeği yemek isterseniz mutlaka burayı tercih edin, fiyatlar normalin biraz üzerinde ama kesinlikle değecek bir mekan. Gezilecek yerler listesinde parka nasıl gidebileceğiniz yazıyor.

Mtatsiminda park feniküler ücreti gidiş geliş için kişi başı 6 lari.

 

 

Old City Wall

Old City Wall Tiflis

Tuğlalarla örülü harika bir atmosfere sahip bu restaurantda geleneksel gürcü yemeklerini enfes bir ortamda yiyebilirsiniz. Old city wall ayrıca organik şaraplarını da tatmanız için harika bir yer, İngilizce biliyorsanız sipariş verirken sorun yaşamıyorsunuz, garsonları genelde ingilizce konuşabiliyor, Mekanda gürcü şarkılarını canlı olarak dinlerken afiyetle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Fiyatlar ise uçuk değil, ortalama bir mekan fiyatında.

Old City Wall Adresi :  Baratashvili St., 1, Tiflis, Gürcistan 

 

8000 Vintages

Burası’da gayet güzel ve şık bir restaurant, şarapları çok lezzetli peynir tabağı ile şarap sipariş edebilirsiniz.

Adres: Tsintsadze sulkhanis k. 26, Tiflis 0160, Gürcistan

 

Tiffany Bar and Terrace

Akşam yemeği için içkinizi içip lezzetli yemekler yiyebileceğiniz harika bir mekan daha, konsepti harika ben bayıldım, fiyatları da oldukça iyi burada da hoş vakit geçirip güzel bir akşam yemeği yemenizi öneririm.

Adres: Mari Brose Street, Tbilisi

 

Orshimo  

Romantizm sever misiniz ? size harika bir yer daha önereceğim, eğer çift olarak gittiyseniz mutlaka burada bir akşam yemeği yiyin, içeride piyano eşliğinde eşssiz lezzette yemekler yerken harika şaraplarla bu yemek ziyafetini taçlandırabilirsiniz. Sokağı gören çok hoş bir balkonu var öncesinde rezervasyon yapıp balkonda bir masa ayırtırsanız keyfinizi ikiye katlamış olursunuz, sonrasında da bu öneri için bana teşekkür etmeyi unutmayın 🙂

Adres: 7 Erekle II St, Tbilisi, Gürcistan

 

Taglaura

Taglaura’da değişik bir konsepte sahip oldukça geniş bir restaurant, özellikle gezmekten yorgun düştüğünüz ve çok acıktığınız öğle yemeklerinizde burayı tercih edebilirsiniz

Adres: Kostava St., 77Tiflis, Gürcistan

 

Duqan

Yemekleri oldukça lezzetli olan bir başka mekan ise duqan burasıda oldukça sıcak kanlı garsonların olduğu geleneksel gürcü yemeklerini tüm lezzetiyle tadabileceğiniz bir mekan

Adres: Lagidze St., 2 | Near Opera, Tiflis 0108, Gürcistan

 

 

Prego

 Ve işte sizin için enfes pizzalar yapan, yanında şarap içebileceğiniz öğlen yemekleri için uygun bir mekan daha

Adres :Marjanishvili #2, T’bilisi 0102, Gürcistan

 

GÜRCİSTAN PARA TRANSFERİ

Gürcistanda nasıl para çekilir, gürcistanda banka kartınızla nasıl işlem yapabilirsiniz

Tiflis’te iki adet türk bankası var bunlardan bir tanesi Ziraat Bankası diğeri Türkiye İş Bankası

Eğer bu bankalarla çalışıyorsanız bankamatiklerinden para çekebilirsiniz, buradan para çektiğiniz için sizden sadece 1 lira gibi bir ücret kesintisi oluyor, ama bankamatik yerine vezneden para çekmek isterseniz hesap işlem ücreti olarak sizden 30 tl gibi bir para kesiliyor, o yüzden vezne yerine bankamatikten para çekmeniz daha mantıklı olur.

 

Ayrıca gürcü bankalarıyla anlaşmalarda olabiliyor bankanızı arayıp bunun bilgisini alabilir, hangi Gürcistan bankasından para çekerseniz sizden ne kadar para kesilebileceğini öğrenebilirsiniz.

 

Gürcistan Tiflis İş Bankası:

Şube Adresi: D. Agmashenebeli Street N:140/B Marjanishvili Tbilisi Georgia

Telefon Numarası: (+995 32) 231 05 15


 

 

Gürcistan Tiflis Ziraat Bankası:

Adres: Sanapiro Str. No: 6 P.O. Box: 0105 Tiflis/Gürcistan

Telefon Numarası : + (995 32) 294 37 04 – 294 37 14

 

 

Tiflis’ten Batum’a trenle gidiş

 

Tiflis’i gezdikten sonra Batum’a geçmek isterseniz, bir çok opsiyon mevcut tren, otobüs veya minibüsler dahi buradan Batum şehrine seferler düzenliyor, fakat en mantıklı seçenek hızlı tren kullanmak.

 

5 saat gibi bir sürede Tiflis şehrinden Batum şehrine ulaşabilirsiniz 380 km lik bir mesafe var, Batum central station istasyonunda indikten sonra hemen sahil şerinin karşısına geçip, minibüsler ile 0,40 lariye şehir merkezine gidebilir veya taksi tercih edebilirsiniz.

 

Tren biletinizi aşağıdaki adresten alabilir, yada tren istasyonu gişesinden satın alabilirsiniz, Tiflis Batum arası günde iki sefer yapılıyor. Bir tanesi sabah saatlerinde 8-9 civarı diğeri ise akşam üzeri 5-6 civarı kalkıyor ve Tiflis batum tren bileti fiyatı 20 lari. Tren istasyonuna gitmek için ise metroyu kulanabilirsiniz.

https://tickets.railway.ge/

 

 

Tiflis Eğlence mekanları ve Gece Hayatı

Tiflis Eğlence mekanları ve Gece Hayatı

Tiflis başkent olmasına rağmen Batum kadar gösterişli bir şehir değil dolayısıyla gece hayatı bir batum değil, buna rağmen akşamlarınızı oldukça keyifli geçirebileceğiniz mekanlar var, ayrıca ne yazık ki buradaki gece klüpleri müşterilere hesapta ekstra güzellikler yapıyor o yüzden eğlenmeye nereye gittiğinize özellikle dikkat edin.

 

Bir uyarı daha eğlenmek için cuma ve Cumartesinizi planlayın hafta içleri avrupada olduğu gibi mekanlar genelde boş oluyor.

 

Bassiani

Burası Tiflis’in en iyi gece klübü oldukça kalitei tecno müzikler çalınıyor. Hafta sonları çok kalabalık bir mekan kaliteli djler eşliğinde içkinizi yudumlayarak eğlenebilirsiniz.İçeride sigara içildiğini bilerek gitmenizde fayda var. Büyük bir mekan olmasına rağmen haftasonları full doluyor. Undergraund bir ortamda ve ses sistemi oldukça iyi kapıda kontrol face kontrol var.

Adres: 2, Akaki Tsereteli Ave, Tbilisi, Gürcistan

 

 

Mtkvarze

Bassiani’ye yürüme mesafesinde olan bir diğer eğlence mekanı Mtkvarze. Tekno müzikler ve hiphop müzik çalıyor burası da haftasonları oldukça kalabalık eğlenmek için tercih edebileceğiniz mekanlardan

Adres: Nikoloz Baratashvili Named Left Bank, Tbilisi

 

MacLaren’s Irish Pub

Rock müzik sevenlerdenseniz ve eğlenmek için salaş yerleri seviyorsanız MacLaren’s Irish Pub tam size göre bir mekan, fiyatları gayet uygun içki içip keyifli vakit geçirebilirsiniz

 

 

Roxane , Club Unique , Gt club

Metekhi köprüsünün hemen yanı başında toplanmış olan club ve karaoke clupler var, dolaşırken içeriye bakabilir hoşunuza giden bir tanesine girebilirsiniz, zaten kapıdan geçerken sizi davet edeceklerdir. Bu bölgede menu fiyatlarına ve ekstra hesaplara dikkat etmenizi tavsiye ederim.

 

KGB Bar

Eski Rus haber alma teşkilatı KGB’yi mutlaka duymuşsunuzdur, Kgb Still Watching You mottosuyla konsept bir pub olarak size içeriye davet ediyor, içeride ilginç afiş ve objelerle karşılaşabilirsiniz.

 

KGB’ninde içerisinde yer altığı Erekle II st. sokağında bir çok café ve pub var. Eğer çekici mottosuna rağmen benim gibi buradan pek hoşlanmadıysanız diğer harika cafelerde vakit geçirebilirsiniz.

Tiflis kgb bar

 

Tiflis Casino

 

Gürcistan’ın türkler tarafından bu kadar tercih edilmesinin başında casinoları geliyor. Ben her ne kadar kumar oynasamda casinoların içerisinde gezmeyi insanları izlemeyi ilginç bir şekilde seviyorum. Her birinin yüzünde farklı bir yaşanmışlık görüyorum. Ayrıca slot makinelerinin karşısında insanlar sanki zombileşiyor, bu da oldukça ilgimi çeken birşey.

 

Batum kadar kaliteli olmasa da Tifliste’de iki kaliteli gasino gezdim bunları sizinle paylaşıyorum. Ama siz yine de unutmayın kumar iyi birşey değil J

 

Casino Iveria Tiflis

Iveria Kura Nehri’nin hemen yanı başında oldukça büyük bir bina içerisinde. Buraya girdikten sonra sanki gasino görevlileri beni yaka paça dışarı atacaklar sandım, oldukça sert bakıyorlar herhalde oyun oynamadığımı anladılar.

Adres: Rose Revolution Square, Tbilisi, Gürcistan

Shangri-La

The bridge of Peace köprüsünün hemen yanı başında olan bu casino. 2 katlı ve içi tam bir kumarhanede olduğunuz hissi veriyor, havalandırması kötü olduğu için sigara dumanı rahatsızlık verecek seviyede. alt katta slot makineleri ile oyun oynarken üst katta lezzetli yemeklerini tadabiliyorsunuz.

 Adres: River Mtkvari Right Embankment

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.