MCSE Nasıl Olunur – Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanılır

Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanması gerekiyor?  sınavda başarılı olmak için neler yapılmalı, bu yazımızda değerli bir arkadaşımın sınavlara hazırlık yazısını sizinle paylaşıyorum.

Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanılır

Şimdi gelelim en çok sorulan soruya  Microsoft sınavlarına nasıl hazırlanmalıyız ?

-Microsoft sınavları zormudur? Ezberlemeden girsem kazanamazmıyım?

Microsoft sınavları gerçekten çok zordur. Zor olduğu kadar içinde bir çok şaşırtmaca vardır.

Bildiğiniz üzere sınavlar İngilizcedir. Anlamayamı çalışayım soruyumu çözeyim derdi vardır birde tuzaklara düşmeme derdi…

Bu yüzden bende dahil olmak üzere sınava giren birçok arkadaşımın yorumu şudur.

–          Her sınav için 70$ ödüyorum.

–          Sorular kazık gibi.

–          Eskiden Second-Shot vardı artık oda yok.

–          Zaten sınavlar Türkçe değil. 10-15 satırlık içinde tuzaklar olan sorularımı çevirip anlamayamı çalışayım, soruyumu çözeyim.

–          Zaten belli bir havuz var aynı sorular dönüp dolaşıp geliyor…

Bu yüzden girilecek sınavlar sıraya sokulur. İnternetteki çeşitli mcse destek forumlarından güncel testkingler indirilir ve ezberlenip sınava girilir.

Şimdi diyeceksiniz ortalama her sınavın havuzunda 100-200 kimi zaman 300 adet soru var. Bunları nasıl ezberleyeceğiz?

Benim stratejim şudur;

Testking’i çektim. Ezberlemeye geçmeden önce ciddi bir şekilde soruları çözüyorum. Sınav bittiği zaman neleri doğru yaptığıma bakıyorum. O doğruları zaten bidaha yanlış işaretlemezsiniz.

Daha sonra ezberleme kısmına geçiyorum. Aslında bu ezberleme değildir belli başlı kelimeler ve isimleri aklınızın bir köşesine saklarsınız.

Mesela  testking’deki her soruyu 2-3 kere üst üste okurum ve ondan sonra doğru olan cevabı okurum.

Ondan sonra testking’e tekrar girerim soruyu okurum. Doğru olduğunu düşündüğüm cevabı tıklarım ve doğrumu diye kontrol ederim. Yanlış işaretlemiş isem doğru olan cevabı 2-3 kere okurum. Bu şekilde test’i devam ettiririm. Yani 2. Ezberleme kısmında yine test yapmam deneme yaparım.

3. denememde ise artık soruya kabaca bakarım doğru olduğunu düşündüğümü seçerim ve seri bir şekilde test’i bitiririm. Doğrulara yanlışlara testking’in sonunda bakarım. Artık yanlış cevaplarım azalmıştır ve dikkatimi yanlışlara veririm.

Bu şekilde 4-5-6 yaptıkça yanlış cevaplarımız azalacaktır. Ve testking’den 900 ve üzeri puan almaya başladığımız zaman artık hazırız demektir.

Birde şöyle bir şey vardır. 2-3 exam’ı verdiğiniz zaman bir rahatlama ve alışma durumu olacaktır.

Artık yeni sınavlara hazırlanırken(ezberlerken) sorular sizi ilgilendirmiyor olacaktır. Sadece doğru cevapları ezberleyerek çalışıyor durumda bulabilirsiniz kendinizi J Bizzat benim öyledir…

Birde Sınavlarda Simulasyonlar vardır.

Simulasyonlar adındanda anlaşılabileceği gibi sınavlarda genelde 2-3 tane gelen uygulamalı sorulardır.

Bunlarda genelde testking’lerin içinde yer alır. Almıyorsa ufak bir araştırma ile onlarada ulaşılabilir…

Dipnot; Şöyle bir söylenti vardır. Gerçekliğinden emin değilim ama söylenene göre isterseniz bir Microsoft sınavında bütün soruları doğru yapın, eğer çıkan simulasyonlardan hiçbirini doğru yapamazsanız, sınavı geçmek için gereken 700puandan yüksek de alsanız başarısız olursunuz.

Yani en az 1 simulasyonu doğru yapma zorunluluğu…

Son olarak…

Bu amatörce yazı kimilerine yardım olacaksa ne mutlu bana…

MCSA/MCSE sınavlarına girecekler başarılar.

Ayrıca son bir telkin “TestKing’leri ezberlemeden sınav’a girmek gibi bir delikanlılık yapma sakın”

( Zamanında MCSE eğitmenim tarafından bana söylenmiştir  )

 

Her sınavdan sonra sertifika gelmez. Girdiğiniz sınavlar birikip size unvan ve sertifika kazandırdığı zaman Amerika veya Canada’dan https://www.microsoft.com/mcp adresinde belirttiğiniz adrese kargolanır. Kargo’nun gelmesi 1-2-3 ay bile sürebilir. Ayrıca yukarda belirttiğim link sonundan anlaşılacağı gibi MCP ler içindir. İlk Microsoft sınavınızı verdikten sonra kendinize account açıyorsunuz ve artık bir MCP İD sahibi oluyorsunuz. Girdiğiniz kazandığınız kaybettiğiniz sınavları oradan takip edebiliyorsunuz Certificate Planner gibi araçlar mevcuttur.

4 comments

  • emin

    eline kolun sağlık hocam peki ben bu sınava kayıt olmak için nereye başvurmalıyım bide bu dediğiniz testkinglere nerden ulasacagım şimdiden tesekkür ederim

  • Gökhan ATILAN

    Vay be, yıllar sonra tekrar bir Microsoft sınavına girmem gerekti ama unutmuşum bile nasıl girildiğini google dan araştırırken amatör makaleme denk geldim 🙂

  • hakan

    testking.comdaki soruları free olarak bulabileceğim bişey var mı ? ya da soruları ? examcollection’dan farklı sorular var orda. onları da ezberlemek lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.