February 24, 2024

Additional DC FSMO Rollerini Kazandırmak

Root DC’miz üzerinde çalışma yapacağımızda yada kesintiler durumunda FSMO rollerini başka bir dc ye taşıyabiliyoruz, var olan fsmo rolleri uzun süre çalışmazsa sistem işleyişini sürdüremez. root dc çöktüğünde yada açılamadığında fsmo rollerini başka bir dc ye taşımamız gerekli bu makalede bu rolleri zorla root dc den nasıl alacağımızı göreceğiz.

rolleri aktaracağımız dc üzerinde

Başlat>Çalıştır>CMD yazıyor ve komut satırını açıyoruz.

komut satırına ntdsutil yazıyoruz

 

Ardından roles diyoruz.

 

Connections yazıyoruz

 

 

Connect to server  sea-dc-02  (test serverımızın ismi sea-dc-02 buradaki connect to server komutunu çalıştırdığımız ve bağlanacağımız bilgisayar gene ikinci yani henüz root olmayan dc’dir genelde bu dcnin root dc olduğu sanılır)

 Sonra quit (q) diyerek  bir üst menüye tekrar çıkıyoruz.

root dc yapacağımız additional dc üzerindeki hazırlık işlemleri bitti şimdi rolleri tek tek ikinci dc üzerine zorla almaya geldi.

Fsmo mantenance

komut satırında Fsmo mantenance  tabında olduğumuzdan emin olduktan sonra ilk çalıştıracağımız komut

Seize schema  master 

Komutu çalıştırdığımızda bize zorla bu rollerin alınacağının bilgisini veriyor evet yada hayır diyerek onaylamamızı bekliyor. Evet diyerek onaylıyoruz.

 

 

İşlem bittiğinde bazı failedlar görüyoruz bunlar önemli değil çünkü bu rolü zorla almadan önce root dc ile konuşmaya çalışıyor, konuşamadığından dolayıda fail veriyor.

 

 

Seize naming master 

 (2003 serverlarda sadece naming yazmıyoruz domain naming gerekiyor.)

 

 

Seize rid master

 

 

Seize infrastructure  master

 

 

 

Son olarak pdc rolünü bu domain controller üzerine alıyoruz.

Seize pdc

 

 

rollerin hepsini additional dc üzerine başarıyla taşıdık, bu rollerin başarıyla taşınıp taşınmadığının kontrolünü yapmak için yeni bir komut satırı açıyoruz.

Netdom query fsmo    komutunu çalıştırıyoruz.

resimdede görüldüğü gibi tüm fsmo rollerini başarıyla additional dc üzerine eski root domain controllerımız kapalıyken zorla aldık.

Bir yanıt yazın