April 14, 2024

Anakartmı Bozuk Powersupplymı Öğrenme

Bilgisayarımızın güç düğmesine bastığımızda eğer pc açılmıyorsa ve tabiki kablolamada yada power supplly switchi kapalı durumda değilse,  ya anakartınız arızalıdır yada power supplyınız çalışmıyordur, peki sorun hangisinde ?

Bunu test etmenin en kolay yolu power suppllyımızın çalışıp çalışmadığını test etmek, bunun için powerın 24 pin güç konnektörüne bir kablo yardımıyla biri siyah diğeri yeşil olan pinlere değdirerek kıs devre yaptırın. Korkmayın çarpılmazsınız 20 voltuk elektrik insana zarar vermez 🙂 eğer power supplyınızın fanı çalışmaya başladıysa powerınız sağlamdır ve sorun anakartınızdadır.

Ayrıca dikkat etmemiz gereken bi başka nokta anakart bileşenlerimizin kullandığı volt miktarının power supply tarafından karşılanabiliyor olması gerekir Örneğin: PCI Express grafik kartınız, core i7 bir işlemciniz ve çok sayıda PCI aygıtlarınız var bu durumda 230 Watt bir power supply tabiki ihtiyacınızı karşılamayacaktır, daha yüksek 450 watt gibi power kullanmanız bu sorunu çözecektir.

3 thoughts on “Anakartmı Bozuk Powersupplymı Öğrenme

  1. Firat

    Yanlış hatırmamıyorsam 4 ve 5 pınlerdı 3 ile 4. pınlerde olabılır yanı kısacası zaten bırtane yesıl gırıs var o sırada yanında bır sıyah pınle bırlestırmenız sonucu calısır duz kontak gıbı bısı. Mesela bır ataç sayesınde bır bırlerını degdırerek deneme yapabılırsınız:D

  2. Cevdet

    Benim bilgisayarımda şöyle bir şey oluyor; Güç düğmesine bastığımda bilgisayar açılmaya başlıyor, 2 saniye sonra kapanıyor ve tekrar açılıyor. Bazen bunu 2 defa tekrarlıyor. Bazen de hiç olmuyor nedense. Hiçbir şekilde düzelmedi sorun, kasanın ön kapağını açtığımdan beri bu şekilde oluyor. Hiç kimse yapamadı :] Zamanında bunun power supply sorunu olduğunu sanmıştım fakat değilmiş.

  3. Admin

    Ekran kartı yada ram sorunu olabilir, teknik servis ortamında deneme yanılmayla sorunu tespit etmeniz- ettirmeniz gerekiyor

Bir yanıt yazın