April 14, 2024
bilisim-yazilari

Android telefonlarda rehber yedekleme nasıl yapılır

Günümüzde networkümüz o kadar geniş bir hal aldı ki, Android telefonlarda rehber yedekleme bir zorunluluk halini aldı bırakın tanıdıklarımızı eşimizin dostumuzun dahi telefonlarını aklımızda tutmamız mümkün değil. Bu yüzden android telefonlarımızın rehberini kullanıyoruz ve kaybolmaması için bu rehberi yedeklememiz şart.

Bu arada bilgisayardan android telefonunuzu nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek isterseniz. Android telefonu bilgisayardan kontrol etme yazımı okumanızı öneririm.

Android telefonlarda rehber yedekleme nasıl yapılır, ne kadar sürede yedek almak gerekir. En kolay ve hızlı yedek alma yöntemi hangisidir.

Eğer yedekleme nedir diye merak ediyorsanız biraz teknik bilgi barındıran Backup Nedir yazımı okıumanızı öneriyorum. Android telefonlarda yedekleme yapmanın birden fazla çeşidi var ve bunların her birini tek tek size anlatmaya çalışacağım.

Android telefonlarda rehber yedekleme

Yöntem 1

Android telefonlarda programsız rehber yedekleme, program olmadan rehberi sim karta yedekleme işlemini nasıl yapabiliriz

Sim karta yedekleme telefon rehberi yedeklemenin en kolay yoludur, Android telefonunuzun markasına göre, Samsung, HTC, Nexus, Huawei v.b değişiklik gösterse de mantık aynıdır, kolay bir şekilde yedekleme yapabilirsiniz. Android telefonlarda rehberinizi sim karta yedeklemek için aşağıdaki adımları takip edin.

Telefon rehberine gelinir, genelde telefonlarda  Kişiler veya Rehber yazan yerdir.

Menü veya Ayarlar tabı tıklanır,  İçe/Dışa aktar seçeneği seçilir

 

Android telefonlarda rehber yedekleme

 

Nereye aktaracağımızı bu alanda seçiyoruz, Depolama Birimine aktar – Export to usb storage seçeneği ile telefonumuzun depolama birimine var olan rehberimizin aktarılmasını sağlayacağız.

android telefonlarda yedekleme

 

veya telefonunuzda bu şekilde bir resim göreceksiniz.

android telefon rehberi yedekleme

Son adımda ise kişi listeniz .vcf uzantılı bir dosya olarak depolama birimine aktarılır. Bu dosyayı başka telefonda açarsanız kişi listeniz o telefonda görünmeye başlayacaktır.

 

 

Bu sayede herhangi bir program kullanmadan, programsız andorid telefon yedeklememizi yapmış olduk.


 

Yöntem 2

Gmail üzerinde Android rehber yedekleme

Android yazılımların ana kumandası google olduğu için arkasında google olan bir yapı, dolayısıyla çok fazla imkana sahip oluyor. Bunlardan bir tanesi de android ve gmail uyumluluğu. Android telefonunuzdaki kişileri eğer gmail hesabınız ile senkronize ettiyseniz. tüm kişilerinizi gmail contacts içerisinde görüntüleyebilirsiniz.

Android rehber yedekleme gmail üzerinde yapmak için sırasıyla yapmanız gereken;

Gmail’e giriş yapıp kişilerim tabına gelmek veya aşağıdaki adrese gitmek

https://contacts.google.com/

Sol tarafta yer alan menülerden daha fazla tabına gelerek. var olan kontaklarınızı dışarı aktarabilirsiniz (export) veya elinizde bir .vcf dosyası var ise bunu gmail kişilerinizde içe aktarabilirsiniz. (import)

Android telefon gmail rehber yedekleme

Bu yöntemle android rehberi gmail üzerine yedekledik.


 

Android telefonlarda rehberi program ile yedekleme

Android telefonuzun içindeki herşeyi (dosyalarınız, videolarınız,fotoğraflarınız,kişi listesiniz)  bir çok program ile aktarabilirsiniz. Örneğin Samsung telefon kullanıyorsanız Samsung Kies’i telefonunuza kurarak bir program yardımıyla kişi listenizi export edebilirsiniz.

Android telefonu program ile yedeklemek için ise benim size önereceğim program Wondershare olacak. Bu programı bilgisayarınıza kurarak telefonunuzun içerisindeki tüm kişi listenizi yedekleyebilirsiniz.

 

Wondershare mobile transfer

Programı aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

https://mobiletrans.wondershare.com/


Yöntem 3

Samsung rehber yedekleme programı

Samsung bir telefona sahipseniz, rehber yedekleme programı olarak üreticinin harika bir uygulamasına sahipsiniz demektir. Smart Switch, Samsung’un olağanüstü bir transfer teknolojisi aynı wireless kanalını kullanarak veya bluetooth ile iki samsung telefonu senkronize edebilirsiniz yani eski telefonunuz içerisindeki herşeyi yeni telefonunuza aktarabilirsiniz. Ben kendi telefonum için kullandım ve gerçekten çok başarılı

Eğer iki samsung telefonu arasında kontak alışverişi yapacaksanız samsung smart switch kullanabilirsiniz.

samsung smart switch ile yedekleme

Samsung yedekleme programı smart switch ile birçok samsung modelini Samsung Note serisi, Samsung J7 yedek, samsung j9 yedek, Samsung Edge serilerini çok kolay ve zahmetsiz şekilde yedekleyebilirsiniz.

2 thoughts on “Android telefonlarda rehber yedekleme nasıl yapılır

  1. Backup Nedir | Nasıl alınır detaylı ve açıklamalı anlatım

    […] Android telefonlarda rehber yedekleme […]

  2. Android telefonu bilgisayardan kontrol etme

    […] cep telefonu rehberinizi android telefonlarda nasıl yedekleyeceğinizi görmek için Android telefonlarda rehber yedekleme nasıl yapılır yazıma […]

Bir yanıt yazın