March 1, 2024
Azure Nedir Nasıl Çalışır

Azure Logic Apps Nedir ? İş Akışlarını Otomatikleştirme

Azure Logic Apps Nedir ? İş Akışlarınınızı otomatikleştirin

Azure Logic Apps, Microsoft’un sunduğu, iş akışı otomasyon sistemidir. Bu hizmet IT profosyonelleri ve developerlara herhangi bir kod yazmaya gerek kalmadan veya çok az bir kod yazarak Azure üzerinde iş akışları oluşturma ve çalıştırma imkanı verir.

Azure Logic apps, farklı uygulamalar, datalar ve servisler araında bağlantı oluşturma imkanı sunar. Örneğin bir müşteri sipariş verdiğinde bu sipariş bir e-posta ile müşteriye bildirmek ve aynı zamanda siparişi bir veritabanına kaydetmek için Azure Logic apps kullanılabilir.

Azure Logic Apps Nasıl Çalışır ?

Azure Logic apps, bir iş akışı oluşturmak için bir dizi adımı tanım olarak alır. Her adım bir tetikleyici tarafından başlatılır ve bir dizi eylem gerçekleştirilir.

Bu tetikleyiciler, bir zaman dilimi, bir https request veya bir kaynak veya servisten gelen event olabilir.

Azure Logic apps, iş akışlarını oluşturmak ve düzenlemek için bir görsel düzenleyici sunar. Bu düzenleyici sayesinde akışı ve adımları görsel olarak düzenlersiniz, böylelikle rahat bir akış oluşturmanızı sağlar.

Azure Logic Apps Avantajları

Azure Logic Apps bir çok avantaj sunar, bunlardan bazıları şöyledir ;

No Code : (Kodsuz ortam) :  Azure logic apps ile iş akışlarını oluştururken kod kullanmak zoruna kalmazsınız veya ihtiyaca göre çok az bir kodlama işlemine ihtiyaç duyarsınız. Bu sayede kod geliştirmek yerine dizayna odaklanabilirsiniz.

Automatic (Otomatik) : Azure Logic apps, iş akışlarınızı otomatik olarak çalıştırır. Sizin bu akışları çalıştırmak için ekstra bir efor sarf etmenize gerek kalmaz.

Scalability (Ölçeklenebilir) : Logic apps’in ölçeklenebilir yapısı sayesinde iş yükünüz değişse bile akışınız sorunsuz olarak çalışmaya devam eder.

Lift & Shift ( Taşınabilir) :  Daha önce farklı platformlar üzerinde oluşturduğunuz akışları ve kodları, Azure Logic Apps üzerine taşıyabilirsiniz.

Azure Logic Apps Kullanım Alanları

Azure Logic apps’in en fazla kullanıldığı alanlar aşağıdaki gibidir;

İş süreçleri : Azure logic apps iş süreçlerini otomatikleştirmek için, müşteri hizmetleri ve iş verimliliğini arttırmak için kullanılır

Ölçüm : Azure Logic apps, dataları toplamak, analiz etmek ve raporlamak için kullanılır.

İletişim : Azure Logic apps, e-posta göndermek , sosyal medya gönderileri yayınlamak ve bildirimler göndermek için kullanılabilir.

Azure Logic Apps Kullanma

Azure Logic apps kullanmaya başlamak için bir azure hesabınız olmalı. Azure hesabı oluşturduktan sonra bir Logic Apps projesi oluşturmanız gerekecektir. Bir Logic Apps projesi oluşturmanın ardından iş akışları ve adımlar eklenebilir.