April 17, 2024

Bios Sesleri Hata ve Çözümleri

Bios Sesleri Hata ve Çözümleri anakartın üzerindeki biostan çıkan seslere göre bilgisayarda hangi parçanın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz

Anakartın üzerinde yer alan bios çipi sayesinde bilgisayar açılırken bize donanımsal bir arıza olduğunda uyarı verebiliyor.

Bilgisayarlarımız post işlerini gerektiği gibi yapamadığı zamanlarda donanımsal bir arıza söz konusudur. Bu sorunun nerede olduğunu anlamamız için bios imdadımıza koşuyor ve çıkardığı seslerle sorunun neden kaynaklanabileceğini bize işaret ediyor.

Sizin bilgisayarınızın çıkardığı sese göre hangi parçanızın arızalı olduğunu anlayabilirsiniz.

Bios Sesleri Hata ve Çözümleri

Bios Sesleri Hata ve Çözümleri

1 -Sürekli Ses
Güç kaynağı arızası

2- Birçok kısa bip
Anakart arızası

3- 1 uzun bip
Bellek tazelenmesinde hata

4- 1 uzun 1 kısa bip
Anakart veya BIOS çipi arızası

5- 1 uzun 2 kısa bip
Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)

6- 1 uzun 3 kısa bip
Ekran kartı arızası

7- 2 uzun 1 kısa bip
Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )

8- 2 kısa bip
Bellek parity (eşlik) hatası

9- 3 kısa bip
Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata

10- 4 kısa bip
Timer hatası

11- 5 kısa bip
İşlemci hatası

12- 6 kısa bip
Klavye işlemcisi hatası

13- 7 kısa bip

İşlemci hatası

14- 8 kısa bip
Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası

15- 9 kısa bip
BIOS ROM hatası

16- 10 kısa bip
CMOS okuma/yazma hatası

17- 11 kısa bip
Tampon Bellek Hatası

Bip seslerinin Çözümleri:
1 numaralı hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 ve 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.

Bir yanıt yazın