Callan metodu nedir

Callan metodu bir ingilizce öğrenme stratejisidir, nedir ne işe yarar cevapları için oldukça uzun araştırmalar yaptım ve bu metoddan herkesin yararlanması için blog yazısı kaleme aldım. Oldukça faydalı ve dünyada çok sık kullanılan bir yöntem. Ülkemizde de son dönemde yaygınlaşmaya başladı. Bir sonraki makalemde Callen Yönteminin ne olduğunu anlatacağım ama öncelikle bu yöntemin ne olduğu ve nasıl doğduğu, tarihi hakkında kısa bir yazı yazmak istedim.

Callan metodu nedir
Callan metodu kurucusu Robin Callan

Callan metodu nasıl doğdu

Callen yöntemini geliştiren kişi Robin Callan’dır.İngiltere’nin Cambridge şehrinde doğan Callan  İngilizce öğretmeni aynı zamanda edebiyat ve gezi tutkunu bir adam. Gençlik yıllarında İtalya’da kaldığı uzun dönem içerisinde oradaki çocuklara ingilizce öğretmeye çalışmıştır, fakat klasik yöntemlerle ingilizce öğretmenin zorluğunu farketmiş ve birşeyler yapmak gerektiğinin farkına varmış, Ne yapabilirimin cevabı Robin üzerinde farklı bir metod geliştirmeye kadar varmıştır. Robin bir kitap yazmış ve bu kitabı standardize ederek bir ingilizce eğitim yöntemi geliştirmiş.

 

Callan İngiltere’ye geri döndükten sonra İngiltere’nin en ünlü caddelerinden biri olan Oxford Street’de bir okul açar methodu işe yaramaktadır ve kısa süre içerisinde okul okullar olarak çoğalmaya başlar, bunun üzerine Callan bu methodu dahada geliştirir ve bugünkü halini alır. Bugün bu yöntem dünyanın 35 ülkesinde 450 den fazla okulda öğretilmektedir. Milyonlarca insan bu okullardan mezun olarak bu yöntemle ingilizce öğrendi. Bu okulların eski öğrencilerinden biri de Nobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquezdir

Callan Methodu Nedir

Callan metodu nedir ? ingilizce öğrenmenin hızlı eğlenceli ve kolay bir yoludur, Callan metodu ile öğrenciler özellikle listenin ve speaking becerilerini hızlı bir şekilde geliştirirler.  Bu yöntemin Robin Callan  tarafından 50 yılı aşkın bir zaman önce uyarlandığını söylemiştim, şu an Avrupa’nın en büyük özel ingilizce okul metodu olarak kullanılıyor. Avrupada 300 den fazla okul callan metodunu kullanarak eğitim veriyor. Ayrıca Asya, Afrika, Orta doğu gibi yerlerde de kullanılmaya başlanan bu yöntem bizim ülkemizde de yer almaya başladı.

 

Bir sonraki makalemde Callan Methodu Nedir bunun cevabını bulabilir ve Callan method kitaplarını indirebilirsiniz.

Callan method kitapları pdf indir / Bilişim ve Gezi Notları