April 14, 2024
cep telefonunu bilgisayar kamerası olarak kullanma

Cep Telefonunu Webcam Olarak Kullanma

Bu makalede cep telefonunu webcam olarak kullanma işleminin nasıl olacağından bahsedeceğim. Öncelikle ihtiyacımız olan bir bilgisayar; notebook veya pc fark etmez. bir akıllı telefon ; telefonun kamerası ne kadar iyiyse görüntü kalitesi de o kadar iyi olacaktır. 3 wifi; wifi bandwith oranı ne kadar yüksek ise yine o kadar düşük gecikmeli video elde edilir. Buradaki wifi hızı internetinizden tamamen farklı. 5 ghz bandında bir network çok daha iyi video akışı sağlayacaktır.

Buradaki 5 Ghz bandını mobile telefonlardaki 5G ile karıştıranlar var. Wifi telefonundaki 5 Ghz Mobile istasyonlardaki 5G den farklı bir kavram. Daha iyi anlayabilmek için 2.4 Ghz ve 5 Ghz arasındaki farklar makalemi okumanızı öneririm.

Ben cep telefonu olarak Android işletim sistemi kullanıyorum ve buna göre anlatacağım. Eğer iphone telefonunuz varsa İriun Webcam’ı AppleStore dan’ da indirebilirsiniz.

Cep telefonunu bilgisayar kamerası olarak kullanma süreçlerini Step by Step anlatalım.

1- İriun telefon applikasyonunu Play Store’dan indirme :

Buradan İriun Playstore uygulamasına giderek. Android telefonlar için gereken aplikasyonu telefonunuza indirebilirsiniz.

2- İriun programını bilgisayara yükleme :

Buradan programın websitesine giderek. Windows için olan versiyonu, Mac kullanıyorsanız Mac versiyonunu veya Linux kullanıyorsanız en çok kullanılan Linux dağıtımı olan Ubuntu versiyonunu indirebilirsiniz. Programı indirdikten sonra cep telefonunda ve bilgisayarda aynı wifi ağına bağlı olduğunuza emin olmalısınız herhangi bir kablo bağlantısına gerek yok.

3- Cep Telefonu Kamerasını Bilgisayar Kamerası Olarak Kullanma :

Artık yapmanız gereken tek şey bilgisayardan Iriun programını çalıştırmak ve cep telefonundan iriun aplikasyonunu çalıştırmak. İkisinin aynı anda çalışıyor olması gerekiyor ve aynı wifi ağına bağlı olmaları gerekmektedir.

Sonrasında cep telefonu kameranızı webcam olarak kullanabilirsiniz. Bu işlemleri nasıl yapacağınızı ayrıca aşağıdan video formatında izleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın