Daha az elektrik faturası için işyerinde neler yapılabilir

Elektrik tüketimi doğanın kirlenmesi açısından oldukça etkili bir kaynak biz IT personelleri bu konuda neler yapabiliriz?

Bir sürü şey aşağıdaki maili kendi şirketimde bilgilendirme maili olarak attım, bu konuda kullanıcıları ve kendimizi bilinçlendirmemiz önemli diye düşünüyorum.

Green IT

Bu bilgilendirme daha çok, elektrik tüketimi üzerine olacak yalnız benim sizden kişisel ricam mümkün olduğunca  otomobillerimiz yerine toplu taşıma ile seyehat edelim. İstanbul’da her yere toplu taşıma ile ulaşım sağlanabiliyor hem vakit tasarrufu hem de cebinizden tasarruf sağlamak bu vesile ile  trafik işkencesine daha az maruz kalmak mümkün.  Bir litre benzin yaklaşık olarak 2.5 kg co2 emisyonu içeriyor. Yani ortalama her 10-12 km mesafede doğaya 2.5 kg karbondioksit bırakıyoruz bunu hergün trafiğe çıkan onbinlerce araç için düşündüğünüzde korkunç tabloyu gözünüzün önüne getirebiliyor musunuz, sağlımıza olan etkilerinden bahsetmeye gerek bile yok.

 

Arabalardan sonra doğaya karbondioksit salan ikinci büyük kaynak elektrik. ülkemizde elektrik enerjisi ihtiyacı, termik santraller, Hidroelektrik santraller (HES) ve yapılması planlanan Nükleer santraller ile karşılanıyor.

 

Termik Santraller; doğalgaz, kömür,petrol gibi katı fosilleri kullanarak elektrik üretir, yani hem doğaya zehir salıyoruz hem de madenlerimizi tüketiyor.

 

Hidroelektrik Santraller (HES); Akarsulardan, barajlardan akan suyun gücünün dinamo yardımıyla elektrik enerjisine çevrilmesi ile oluşuyor.

 

Nükleer santraller; Çernobil felaketini hepimiz biliyoruz, doğabilecek felaketin boyutunu düşünmek bile korkutucu, 2-3 jenerasyon sonrasında bile Ukrayna’nın o bölgesinde yaşamış olan insanların doğarken sırtından kol çıkıyor…

 

Yani az elektrik tüketmek hepimizin yaşadığımız dünyaya karşı sorumluluğu, Biz şirket olarak nasıl daha az elektrik tüketebiliriz bunu üç başlıkta ele aldım daha az elektrik kullanarak faturamızın daha az geleceğini yani kazanırken kazanacağımızı da unutmayalım.


 

DAHA AZ ELEKTRİK FATURASI İÇİN NELER YAPILMALI

 

1- Klima, Elektrik Prizi gibi cihazlar;

 

Gün içinde ihtiyaç duymuyorsak klima çalıştırmayalım, akşam çıkarken klima ve fankolinlerin kapalı olduğundan emin olup şirketten çıkalım. Çıkarken tüm lambalarımızın kapalı olduğundan emin olalım. Prizlerimiz anahtarlıysa anahtarını off duruma getirelim, değilse elektrik prizimizden bilgisayar,telefon gibi ekipmanlarımızın fişlerini çıkartıp öyle şirketten ayrılalım.

 

 

2- Bilgisayar,monitor,printer;

 

Printerlarımız her 10 dakikada bir enerji tasarrufu moduna geçerek çalışıyor (bu süreyi ben belirledim), printerlar içerisindeki fırının ısınması ile çalışan ve çok ciddi oranda elektrik tüketen cihazlardır. Printerda yazdırdığımız kağıtların ağaçlar kesilerek elde edildiğini biliyoruz o yüzden şart değilse döküman yazdırmayalım. Bu opsiyonel bir öneri olacak acele print etmemiz gereken birşey yoksa belki tüm dökümanlarımızı akşam 17:30 dan sonra yazdırabiliriz.

 

Akşam çıkarken bilgisayarımızı shut down edebiliriz, sabah gelirken yeniden açarsak bu bilgisayarın daha stabil çalışmasını sağlar. Eğer 15-20 dakikalığına masamızdan ayrılacaksak kapağını kapatarak stand-by durumuna geçmesini sağlayalım geldiğimizde kapağı açarak kaldığımız yerden devam edebiliriz.

 

Monitörler; Akşam çıkarken prizlerimizi kapatırsak monitörlerimiz de enerji tüketmeyecektir, bir kaç saat için yerimizden ayrılıyorsak monitörlerimizi kapatma tuşundan kapayabiliriz.

 

 

3- Akıllı telefonlar;

Akıllı telefonlarımızı daha az şarj ederek elektrik tüketimini minimum seviyede tutabilir ve bazı küçük dokunuşlarla bataryalarımızın daha uzun süre dolu kalmasını sağlayabiliriz.

 

Şirket içerisinde “data” modunu devre dışı bırakıp sadece wireless bağlantı sağlayabiliriz, data kullandığımız zamanlarda 4.5 yerine 3G kullanırsak bu bataryamızın daha uzun süre gitmesini sağlar. Ekran parlaklığını maksimum seviyelerde kullanmamız gerekmiyorsa düşürebiliriz.  Gece uyurken acil ihtiyaç duyulabileceğimiz zamanlarda değilsek, uçak moduna alabilir bunun üzerine telefonumuzda böyle bir özellik varsa ultra düşük batarya tüketimi  modunu aktif edebiliriz, bu sayede sabah kalktığınızda sadece %1 veya 2 oranında şarjınızın tükendiğini göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.