February 24, 2024

Exchange Server 2007 Accepted Domain

Exchange Server Accepted Domain özelliğini firmamızda birden fazla domain ve  email adresi kullanmak istediğimizde kullanıyoruz.

Örneğin aliortul.net bizim default adresimiz ama biz aynı zamanda aliortul.com  adresinide e mail olarak kullanmak istiyoruz (tabi öncesinde bu domainleri satın almış olmamız gerekiyor.) bunu kullanabilmek için. Accepted Domain özelliğini kullanacağız.

Öncelikle yeni bir accepted domain yaratıyoruz, adı adatum.com.tr olsun

 

 

 

 Name kısmına anlayacağımız herhangi bir isim verebiliriz Accepted domain kısmına ise mail alıancan domain adresinin tam ismini giriyoruz.

 

Next ve finish diyip bitiroyoruz.

 

Adatum.com.tr adıyla Accepted Domainimizi oluşturduk. Şimdi yeni bir E-Mail Address Policy oluşturmalıyız.

 

 

E-Mail Address Policy tabına gelip New E-Mail Address Policy diyoruz.

 

Policy ismi vererek bu policynin hangi e-mail oluşumlarına  etki edeceğini seçiyoruz. Örnekte tüm e-mail adresleri için bu policynin aktif olmasını seçtik next diyerek devam ediyoruz.

 

 

Sıra geldi bu policynin kimlere uygulanacağını seçmeye  şarta bağlı olarak bu policy uygulatabiliriz yani ekrandan ikinci sıradaki check boxı doldurursak sadece Departmanında (Recipment is in a Department) aşağıda belirleyeceğimiz özel bir ismin geçtiği kişilere bu adresi açabilriz, herhangi bişey seçmezsek bu policy tüm kullanıcılara uygulanır, tüm kullanıcılara uygulanmasını istediğimizden next diyerek devam ediyoruz.

 

Ardından Add diyerek yaratılacak E-Mail adreslerinin hangi formatta olacağını seçiyoruz, yani email adresleri ismin baş harfi +soyad yada soyad+isim v.b parametrelerle oluşturulabilir. Örneğimizde isim.soyisim şeklin olmasını istedik.

 

Ardından aynı ekranda Browse butonuna tıklayarak daha önce oluşturduğumuz Accepted Domain’i ekliyoruz.

 

Oluşturduğumuz E-Mail adresinin görünüm formatını görüyoruz. Yani %givenname.%Surname@adatum.com.tr şeklinde maillerimi oluşacak

 

Next diyoruz ve oluşturduğumuz bu policynin ne zaman uygulanacağını seçiyoruz, istersek belirlediğimiz zamana yada tarihe aktif olmasını sağlayabilriz, biz hemen uygulanmasını istiyoruz ve devam ediyoruz.

 

Yaptığımız configürasyonun özet ekranını görüyoruz.

 

Finish diyerek bitiyoruz.

 

Konfigürasyonu bitirdik aşağıda oluşturduğumuz policyi görüyoruz

 

Oluşturduğumuz policy sayesinde mailboxı olan tüm kullanıcıların artık ikinci E-Mail adresi görünüyor.

Bir yanıt yazın