May 19, 2024

Exchange Server 2007 Disclaimer

Disclaimer uygulaması gönderdiğimiz maillerin altına (yada üstüne) uyarı,bilgilendirme,reklam v.b nedenlerle belirleyeceğimiz spesifik yazılar yazdığımız bir yöntem, 2003 Exchange üzerinde disclaimer için third party yazılımlar kullanılıyordu buda bazı sıkıntılara neden oluyordu, Exchange 2007 ile birlikte disclaimer uygulaması entegre olarak geliyor bu makalemizde Exchange Server 2007 üzerinde disclaimer uygulamasını nasıl konfigüre edeceğimizi göreceğiz.

  1. Exchange Management Consolu açıyoruz
  2. Organization Configuration genişletiyoruz
  3. Hub Transport  üzerinde
  4. Transport Rule üzerinde New Transport Rule diyoruz.

 

Karşımıza gelen Introduction kısmında Name ve Comment bölümünü dolduruyoruz, ilerde bunun nasıl bir rule olduğunu anlamak için açıklayıcı terimler kullanmamız önemli. Enable Rule checklistini işaretlersek bu rule bitiminden itibaren uygulanmaya başlayacaktır.

Conditions ekranında yaratacağımız transport rule için koşul belirleyeceğiz, from users inside or outside the organization  ve sent to users inside or outside the organizasiton checkboxlarını dolduruyoruz, alt kısmı ise inside olarak bırakıyoruz.

 Makale sonunda  bu testi iç lokasyonumuzda yapacağımızdan seçeneği inside olarak belirledik dışarıya giden maillere disclaimer uygulamak için bu conditionu outside olarak ayarlamak gerekli, next diyerek devam ediyoruz.

Bu alanda aşağıdaki conditionsu seçiyoruz ve disclaimer için bir text metni yazıyoruz sonrasında ise bu metnin alttamı üstemi görüneceğini yazı fontunu,rengini v.b değerleri belirliyoruz.

Exceptions kısmında eğer yarattığımız disclaimerın herhangi bir kişiye dağıtım grubuna v.b gitmesini istemiyorsak bu bölümde ayarlıyoruz. Ben bu disclaimerın herkese uygulanmasını istediğimden boş bırakarak geçtim.

Create Rule kısmında yarattığımız rule’un konfigürasyon özetini görüyoruz next diyerek ilerliyoruz

Completion  kısmında rule başarıyla yaratılıyor ve finish diyerek bitiriyoruz.

Oluşturduğumuz disclaimerı Transport Rules kısmından görebiliriz.

Şimbi bir test yaparak disclarımın görünüp görünmediğini kontrol edelim, Administrator kullanıcısından Ali Haydar Örtül kullanıcına bir mail atıyorum ve aşağıdaki gibi bir görüntü elde ediyorum.

Bir yanıt yazın