March 1, 2024

Google G Suite nedir

Google G Suite nedir ? G Suite şirketinizin e-posta , takvim , depolama , office uygulamaları , medya paylaşımı gibi ihtiyaçlarınızı tek elden karşılayan Google’ın bulut hizmetidir.

Eski adı Google Apps daha sonra Google Apps for work olan Google artık bu hizmetini G-Suite adıyla sürdürüyor.

G Suite nedir

 

Microsoft tarafında Office 365 uygulamalarına karşılık gelen bu hizmet arkasına Google’ın gücünü aldığı için en çok tercih edilen cloud hizmetlerinin başında geliyor. %99 oranında erişebilirlik verilerinizin Google’ın devasa datacenterlarında tutulması, google mühendisliğinin güvenilirliği ve titiz çalışmalarının ürünü olan bu hizmet hakkında çok detaylı konuşmaya gerek yok diye düşünüyorum çünkü çooooook uzun zamandır hayatımızda gmail denilen e-posta hizmetini ve ona bağlı servisleri zaten kullanıyoruz , işte bu platformun hizmetlerinin daha fazlasının şirketinize uyarlanabilir haline G Suite diyoruz bu makalede G Suite nedir sorusunun cevabını arıyoruz.

G Suite içerisinde hangi hizmetleri barındırıyor ? Bu soruya geçmeden önce G Suite sürümlerinin neler olduğuna bakmakta fayda var, hizmet çeşitliliği çok artmasada sürümler arasında hizmet kapasiteleri arasında farklar oluyor.

 

 

G Suite Nedir ?

Google G Suite sürümleri şirketlerin farklı ihtiyaçlarına farklı çözümler veren G Suite hizmet kategorileridir. Aşağıda detaylı olarak hangi sürümün hangi ihtiyaca karşılık geldiğini görebilisiniz

 

Google Apps Ücretsiz Sürüm

Bu ürün Google’ın en eski apps hizmetidir, ücretsiz olan bu hizmetin içerisinde Gmail , Takvim , Drive ve Hangouts hizmetleri var. Google 6 Aralık 2012 yılına kadar müşterilerine bu ücretsiz sürümü sundu fakat sonrasında bu hizmeti ücretli olarak sunmaya başlamıştır. 10 kullanıcıya kadar user oluşturabileceğiniz şirketinize ait e-posta adresleri kullanabileceğiniz bu hizmet artık şirketler için kullanılmıyor. Bireysel kullanıcılar bu hizmetlerden hala yararlanmaya devam ediyorlar

 

G Suite Basic

G Suite en basit sürümü olan bu hizmet Küçük ve orta ölçekli şirketler için oldukça uygundur, içerisinde Gmail, Takvim, Drive alanı, Google dökümanlar (Google’ın office hizmetidir word, excel powerpoint gibi hizmetleri sunar) hangouts gibi en çok kullanılan hizmetleri barındırır.

Merkezi olarak IT uzmanı tarafından yönetilebilir (Ki bu ben oluyorum ) Çeşitli raporlamalar ve denetimler yapabilirsunuz (Örneğin e-postalardan rapor çekme, kullanıcıların şifre güvenilirliğini görme gibi) Her bir kullanıcı için 30 GB depolama alanı vardır, fakat ekstra ücretler vererek bu alanı arttırabilirsiniz, Bunu ister kurumsal olarak ek bir drive alanı satın alıp bu alanı istediğiniz kullanıcıya atayabilir, o kullanıcıyı sildiğinizde bu alanı başka bir kullanıcıya atayabilirsiniz. Ya da kullanıcı kendisi gidip ek bir alan satın alabilir, bu drive alanı sadece o kullanıcıya ait olur. kullanıcı silindiğinde o alanı kullanamazsınız.

Ayrıca bu hizmeti satın aldığınızda 7/24 Google’dan teknik destek alabiliyorsunuz.

Bu makalenin yazıldığı tarihte G Suite Basic için kullanıcı başına ücret aylık 5$ , yıllık satın alırsanız 50$’dır.

 

 

G Suite Business

G Suite de ki gibi gmail, takvim, depolama v.b tüm hizmetler bu sürümün içerisindedir, ek olarak bu sürümün depolama alanı kısıtlaması yoktur, sınırsız bir depolama alanına sahipsiniz, kullanıcılardan bağımsız ekibiniz için dosyalarınızı tutabileceğiniz drive alanına sahip olabiliyorsunuz. Dosyalarınızı arşivlemek için Apps kasası kullanabilrsiniz. En fazla göze çarpan farklılık ise Google Cloud Search hizmetini kullanabilmeniz oluyor. bu hizmeti kullandığınızda şirketiniz içerisindeki herşeyi arayabileceğiniz size özel bir arama motoruna sahip oluyorsunuz.

Ek olarak daha fazla yönetim politikaları, raporlama çeşitliliği ve denetim sağlıyor. Büyük ve orta grupta şirketler için uygundur.

Bu makalenin yazıldığı tarihte G Suite Basic için kullanıcı başına ücret aylık 10$ dır.

 

 

G Suite Enterprise

Bu sürümde bir önceki sürümlerin tüm hizmetlerini kullanabilirsiniz, ek olarak çok daha fazla gelişmiş güvenlik seçenekleri sunar, yani bu sürüm daha çok bilgi güvenliğinin esas alındığı sürümdür.

Gelen ve giden tüm e-maillerin içeriğini tarayabilir, belirli içeriklere sahip datalar hakkında politikalar belirleyebilir, resimleri bile metin haline getirip içerisinde neler olduğunu taratabilirsiniz. Bu sürümde de sınırsız dataya sahipsiniz.

Bilgi güvenliğine önem veren büyük şirketler tarafından tercih edilebilir.

Bu makalenin yazıldığı tarihte G Suite Basic için kullanıcı başına ücret aylık 25$ dır.

 

 

G Suite For Education (Okullar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar için G Suite )

Non-profit bir organizasyonsanız veya eğitim kurumuysanız Google size ücretsiz olarak temel hizmetlerini kullandırabilir. Bunun için G Suite kayıt formunu dolduruyorsunuz. Google tarafından onaylanırsa bu hizmeti ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

G Suite Basic – G Suite Business ve G Suite Enterprise karşılaştırma tablosuna bakarak hangi sürümün sizin için en uygun sürüm olduğuna karar verebilirsiniz.

 

 

Temel Hizmetler Karşılaştırması

G Suite sürümleri karşlılaştırma

 

Erişilebilirlik ve Destek karşılaştırması

G Suite hizmeti karşılaştırma tablosu

 

 

Güvenlik ve Denetim karşılaştırması

G Suite hizmetleri karşılaştırma tablosu 2

 

Bu makalemizde G Suite nedir sorusunun yanıtını vermeye çalıştık aşağıdaki makalede ise Google G Suite kurulumunu bulabilirsiniz

Google G Suite kurulumu

One thought on “Google G Suite nedir

  1. Google Takeout Nedir |

    […] Eğer bulut bilişim ile ilgileniyorsanız G Suite hakkında daha fazla bilgi almak için  Google G Suite nedir yazıma göz […]

Bir yanıt yazın