May 19, 2024

Google doğayı kirletiyor

Yaptığınız her bir Google aramasının doğamızı kirlettiğini biliyor muydunuz? Evet Google doğayı kirletiyor.

 

google doğayı kirletiyor
Google doğayı kirletiyor

Bilişim ve elektronik dünyası atmosferimize tüm havayollarının toplamı kadar sera gazına neden oluyor. Bu toplam karbondioksit emisyon oranının %2 si.

Yaptığınız her bir Google araması 3 ile 7 gr karbondioksite neden olurken, url kullanarak facebook.com girdiğiniz bir web sitesi %02 gram karbondioksit salıyor. Bu yüzden adresini bildiğimiz web sitelerini Google kullanarak değil tam url adresi girerek ulaşalım bu sayede doğamızı koruyamıyor olsak da nacizane oranda daha az kirlenmesini sağlayabiliriz.

Peki bu nasıl oluyor? Ne oluyorda bizim bilgisayar başından yaptığımız bir arama doğamızı kirletmemize neden oluyor. Süreç kabaca şöyle işliyor.

Araba egzozu gibi, elektrik de, üretimi için karbondioksit salınımı yapan bir mekanizmaya sahip. Google üzerinde bir arama yaptığımızda bu veri, elektrik devresi vasıtasıyla belki Oklahama belki Lowa veya en iyi ihtimalle Türkiye’deki bir kullanıcı için Finlandiya’daki Google data centerlarına ulaşıyor.

Google arama sonucunun bize daha kısa sürede ulaşması için sunucular kendi arasında load balancing yapıyor yani sunucularda bize bu verinin gelmesi sırasında birbirleriyle konuşarak ekstra enerji harcıyorlar. Son olarak aradığımız sonucun ekranda görünmesi toplamda atmosfere 3 ile 7 gr arasında değişebilen karbondioksit salınımına neden oluyor.

 

Bir yanıt yazın