May 19, 2024

Google Takeout Nedir

Google veya G Suite üzerinde tuttuğunuz dosyalarınızı export etmeye ve daha sonrasında indirmeye yarayan bir google hizmetidir. Google takeout nedir sorusunun cevabı

Google Takeout ; Gmail , Drive, Takvim, Fotoğraflar, Chrome sık kullanılanlar, veya Google Keep gibi kullandığınız tüm Google servislerinin yedeğini alabileceğiniz bir platformdur. Eğer bulut bilişim ile ilgileniyorsanız G Suite hakkında daha fazla bilgi almak için  Google G Suite nedir yazıma göz atabilirsiniz.

 

Google Takeout Nedir
Google takeout veri indirme sayfası

Google Takeout Nedir Ne İçin Kullanılır

Google takeout kullanmamızın ana nedeni bulut üzerinde aldığımız gmail veya G Suite hizmetinin yedeğini almaktır. Bir çeşit arşiv yaratıyor. Bu arşiv yaratma işlemini isterseniz manuel yapabilir veya G Suite servislerine hizmet veren üçüncü parti yazılım satın alarak otomatikleştirebilirsiniz.

 

Google Takeout üzerinden kullandığınız tüm Google servislerinin yedeği alınabilir. Buna Youtube geçmişiniz de dahildir.


Google Takeout Nasıl Kullanılır

Kullanım şekli oldukça basit, Google sizi olabildiğince kolay bir şekilde yönlendiriyor.

Sırasıyla aşağıdaki şekilde ilerliyoruz ,  Öncelikle Google Takeout sitesine gidiyoruz.

https://takeout.google.com/

Gmail kullanıcı adı ve şifremizle giriş yaptıktan sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz ekran bizi karşılıyor. Hangi servislerin yedeğini seçeceğimizi belirliyoruz varsayılan ayarlarda tüm alanlar seçilidir, siz isterseniz tek tek hangi hizmetlerin yedeğini alacağınızı seçebilirsiniz fakat benim takviyem hepsinin seçili olması. Hele ki kullanıcıyı sonrasında silecekseniz tüm alanları seçmenizde fayda var.

Türkçe veya ingilizce kullanım durumunua göre Next veya Sonraki diye ilerleyerek Arşiv yaratma işleminin sonraki safhasına geçiyoruz.

Arşiv biçimini özelleştir alanından

Dosya türü : İndireceğimiz arşivin zip veya tar.gz seçeneğini belirleyebiliyoruz.

 

 

Arşiv Boyutu : Bu alandan indireceğimiz arşiv dosyalarının her birinin en fazla ne kadar boyutta olacağını belirliyoruz, yakın zamana kadar en büyük dosya birim boyutu 2 gb idi fakat google şu anda bu boyutu 10 gb a kadar yükseltti. Buradaki boyut ne işe yarıyor bunu somutlayacak olursak örneğin bir kullanıcı arşivi yaratacaksınız fakat kullanıcının sadece 20 gb boyutunda maili var dosyalarını fotoğraflarını saymıyorum bile.

Bu alanı 2 gb olarak belirlerseniz 10 adet zipli dosya indirmek zorunda kalırsınız eğer 10 gb olarak belirlerseniz 2 adet dosya indirerek tüm mail arşivini elde etmiş olursunuz.

 

 

 

İndirme Yöntemi :

Son olarak indirme yöntemini belirliyoruz. Yarattığımız Google Takeout arşiv dosyasını istersek bilgisayarımıza indirebilir veya kullandığımız Gmail ve G Suite hizmetleri içerisinde yer alan Drive içerisinde tutabiliriz.

 

 

Yakın zamanda Dropbox, Onedrive ve Box seçenekleri de geldi. Yani arşiv dosyanızı buradaki hizmetlere bağlayarak bir bulut servisinden başka bir bulut servisine transfer edebilirsiniz.

Google takout arsiv yaratma
Google Takeout arşiv indirme

Bir yanıt yazın