Green IT Nedir – Sistem yöneticileri neler yapabilir

Bilgi teknolojilerinin kullandığı kaynaklar ve ekipmanların, az enerji – elektrik kullanarak doğaya ve çevreye minimum zarar vermesine Green IT ya da Yeşil Bilişim denir.

Peki bu neden bizim için önemli olsun? Daha az enerji tüketmek bizim yaşadığımız dünyaya karşı sorumluluğumuz eğer ileride yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyorsak.

BT uzmanları olarak elimizden geleni yapmalı olabildiğince doğaya ve çevreye az zarar vermeli, bu sayede hem çalıştığımız şirketlere hem ülke ekonomisine katkıda bulunabilmeliyiz.

Bt uzmanları bunu nasıl yapabilir? diyorsanız İşyerinde daha az elektrik faturası için bunları yapın yazımı mutlaka inceleyin.

Green It Nedir

Arka planda neler oluyor?  Neden BT (Bilgi teknolojileri) ekipmanlarının kullanımı doğaya zarar versin ve bizim yeşil bilişime yönelmemiz gereksin. Bunun cevabını tek kelime ile açıklayacak olursak elektrik. BT kaynaklarının tamamı elektrikle çalışan cihazlardan oluşur bu kaynakların tamamı modern bir ofis binasının elektrik giderlerinin %25’ini oluşturur.

Bu oldukça büyük bir oran, BT kaynaklarının dünya genelinde salınım yaptığı korbindioksit oranı ise tüm karbon salınımının %2 sini oluşturur.

Bu oran tüm dünya havacılık sektörünün kullandığı enerji miktarıyla aynıdır, kullandığımız ekipmanların sayısı arttıkça bu oranın da artacağını öngörmek çok da zor olmasa gerek.

Yeşil bilişimin önemini kabaca açıklayacak olursam iş yerlerimizde veya evlerimizde prizlerimize ulaşan elektrik, Termik santraller için fosil (petrol,kömür,maden) gibi yakıtların buhar yardımıyla elektrik enerjisine dönüşmesiyle oluşur. Bizim prizlerimizde kullandığımız her 1kwa için 3kwa enerji harcanır.

Bu sebeple yer altı kaynaklarımızı nasıl hunharca katlettiğimizi anımsamak ayrı bir dramı gözler önüne seriyor. Çünkü fosil kaynaklar bizim atalarımızın bedeninden toprağa karışan elementlerden oluşur.

Bizler de daha fazla elektrik kullanarak atalarımızın bedenlerini yakmaya devam ediyoruz. Tam burada çok değer bir insanı anımsamadan geçmek istemiyorum.

Yenilenebilir enerji üretimini yaşam amacı haline getirmiş olan Elon Musk elektrikli arabalar, güneş panelleri ve powerwall gibi teknolojilerle dünyaya daha az zarar verirken, ihtiyacımız olan enerjinin sağlanabilmesi için projeler geliştiriyor.

Kendi adıma bu değerli insana büyük minnet duyuyorum, Güneş en büyük nükleer güçtür onun sağladığı ısı ve ışığın %1 den bile daha azı yıllık dünya üzerindeki tüm enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahip, üstelik bedava…

Green IT nedir

Green IT – Yeşil Bilişim Nedir

Gelişmiş ülkelerde Green IT danışmanlığı veren firmaların sayısı her geçen gün artıyor, bu firmalar çeşitli ölçüm ve testlerle firmanızın ne kadar enerji harcadığını ve bu miktarın nasıl düşürebileceği üzerine çalışmalar yapıyorlar. Yakın zamanda ülkemizde de bu hizmeti veren firmalar kurulmaya başladı.

 

  • Bulut Bilişim – Cloud Computing

Green it

Yeşil Technology için Bulut Bilişim tercih edilmeli

Bant genişliğimizin artması sonucunda Adobe gibi dev firmalar dahi hizmetlerini cloud üzerinden vermeye başladı. Microsoft, Google gibi dev firmalar bir şirketin ihtiyaç duyabileceği tüm hizmetleri artık bulut üzerinden verebiliyor, son bir kaç yıldırda bu hizmeti verirken doğa hassasiyeti güdüyorlar.

Google’ın çevreyi korurken, aynı zamanda doğayı nasıl kirlettiğini görmek için Google doğayı kirletiyor  yazıma göz atabilirsiniz.

Datacenterlarında yenilenebilir enerji kullanmaya bu sayede çevreye daha az zarar vererek bu hizmetleri müşterilerine sunmaya başladılar.

Bu hizmetleri kullanmak biz uzmanların hem daha az problem ile uğraşmamızı sağlıyor hem yönetilebilirliği daha kolay olduğu için başka işlere ve projelere zaman ayırabilmemize olanak veriyor.

Bir kaç tıkla bir kullanıcının e-mail, drive, takvim, uygulama gereksinimlerini sağlayabiliyoruz bu gerçekten bizim için çok büyük bir konfor, üstelik sunucunun down veya crash olması gibi ihtimalleri düşünmemize de gerek kalmıyor.

Yedekleme gibi ihtiyaçları da sıfıra indirdiği için bize hem zaman, hem nakit hem de elektrik tasarrufu olarak geri dönüyor.

Bu yüzden bulut teknolojilerini kullanmak ve sistemlerimizi oraya kaydırmak Green IT için en önemli can simidimiz.

 

  • Sanallaştırma – Virtualization

Green it nedir

Yeşil Bilişim için daha az sunucu elektrik sarfiyatı

Sanallaştırma artık heryerde çok fazla kullanılan bir opsiyon, yönetimsel olarak kolaylık ve ölçeklenebilirlik hizmeti vermek için oluşturulan bu teknolojinin hediyesi ise bizim için daha az enerji tüketmek oldu.

Birden fazla sunucumuzu tek bir fiziksel makine altında toplayarak hem elektrik hem sarfiyet malzemesinden kazanabiliyoruz. Bize sunduğu avantaj ise örneğin şirketimizde Exchange, Sql, File server, terminal, Erp ve print server hizmetleri veriyoruz, daha önce bunların her biri için farklı fiziksel sunucular gerekiyordu.

Bunların cluster çalıştığını da düşünürsek her bir hizmet için en az birer tane yedek sunucu barındırmak zorundaydık. Artık her birini güçlü tek bir fiziksel sunucuda barındırmamız mümkün öyle ki yedeklerini dahi aynı sunucu üzerinde tutabiliyoruz.

 

  • Web Konferans – Telekom

Yeşil Bilişim web konferans

Yeşil Bilişim için Uçak, araba masrafları yerine web konferans tercih edilmeli

Telekom ve konferans yeni teknolojilerle bir diğer enerji tasarrufu yapabileceğimiz alan, telekom kısmından başlayacak olursak eski görüşmelerimizi bakır teller aracılığıyla elektrik sinyallerinin taşınması vasıtasıyla gerçekleştiriyorduk.

Şu anda daha güncel bir teknoloji olan ip santral altyapısı veya tamamen web bazlı görüşmeler yapıyoruz, bu telekomünikasyon ihtiyaçlarımızı daha az enerji ile gidermemizi sağlıyor.

Web konferanslar ise bize hem ciddi bir maliyet avantajı hem yol masrafımızı engellediği için Yeşil teknoloji alanındaki en büyük nimetlerden biri.

Çok şubeli bir yapıda herhangi bir yöneticinin bölge müdürlüğü veya şubeyi denetlemek için yüzlerce kilometre uçak ile veya otomobil ile seyahat ettiğini düşünün. Bu durumun doğaya katacağı karbon değeri fazlasıyla yüksek web konferanslar hem zamandan, hem giderlerden hem de doğaya daha az verdiği zarardan dolayı yine bir diğer kullanmamız gereken önemli teknolojilerden.

Günden güne küresel ısınmaya maruz kalan ve yok olan dünyamıza karşı biz sistem yöneticilerinin de ciddi sorumluluğu var. Green IT hassasiyeti bulunan hardware ürünleri tercih edebilir, şirketimizde enerji sarfiyatını minimuma indirebilir bu önlemleri alarak hem doğaya daha az zarar verip hem maliyetlerimizi düşürebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.