gezi

Gürcistan Batum Şehrinde Gezilecek Yerler

Turizm başkenti  Gürcistan Batum şehrinde gezilecek yerler genelde birbirlerine çok yakın. Mesafe olarak bize çok yakın olan bu şehir insan ve yeme kültürü olarak da bize çok benziyor, old town denilen eski Batum’da bizim ülkemizin eski haline çok benziyor fakat yeni kurulan Batum kesinlikle bir Avrupa kenti.

Gürcistan Batum Şehrinde Gezilecek Yerler

Gürcistan Batum Şehrinde Gezilecek Yerler

Gelin sözü çok uzatmadan, hem eski hem yeniyi içinde barındıran Gürcistan Batum şehrinde gezilecek yerlere göz gezdiremeye başlayalım.


Gürcistan Batum Şehrinde Gezilecek Yerler

 

1- Batum Botanik Bahçesi

Batum Botanik Bahçesi

 

 

Batum’a gelmişseniz bu cennet bahçesine uğramamazlık etmeyin, Buraya mutlaka gidin egzotik ağaçların kokusu ve mandalina ağaçlarının etrafa yaydığı o baş döndüren kokular eşliğinde oksijen soluduğunuzu farkedeceksiniz.

 

Şehir merkezinden 31 numaralı minibus ile gidebilirsiniz, son durak botanic bahçenin kapısı

Batum old city tarafından minibüsler botanik bahçesine 0.65 lariye gidiyor.

Botanik bahçesine giriş kişi başı 8 lari.

 

 

2- Batum Sahili

Batum sahili muhteşem manzarası, palmiye ağaçları yemyeşil yürüyüş yolları ve parıldayan denizi ile keyifli uzun yürüyüşler yapmak için harika bir yer. Yeşil ile mavinin kavuştuğu bu esintili sahil boyunca uzun bir yürüyüş planlayabilirsiniz yorulduğunuzda kendinizi çimlerin üzerine bırakabilirsiniz.

 

3- Batum Heykel – Ali ve Nino Heykeli

Batum sahilinde dolaşırken. Azerbaycanlı Ali ve Gürcü Nino’un filmlere konu olan aşkının sembolü Batum Heykeli de denilen Ali ve Nino heykelini görebilirsiniz, Bu muazzam heykel 10 dakikalık periyodlarla birbirlerinin içerisinden geçiyor,  Özellikle akşam bu manzarayı izlemek oldukça keyifli.

Ay ışığı altında benim çektiğim ve hızlandırılmış bir şekilde düzenlediğim  Ali ve Nino heykeli videosunu izleyebilirsiniz

 

 

4- Batum Tiyatro Meydanı 

Batumda yer alan tiyatro meydanı

Gürcistan Batum tiyatro meydanı

Batum tiyatro meydanı merkezde bulunan ve Poseidon heykelinin ortasını süslediği küçük bir meydan, bu heykelin altın kaplama olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim oldukça görkemli duruyor ve meydanı çok güzel süslemiş.

 

5- Avrupa Meydanı

Burası şehrin tam ortası , adında da anlaşılacağı gibi Avrupa meydanı Avrupai tarzı binaları, heykelleri, restaurant ve cafeleri ile Avrupalı’ların kendilerini yabancı hissetmeyecekleri bir alan. Cafelerde oturabilir, güzel yemekler yiyebilir etrafta yer alan heykeller saat kulesi gibi gezilecek eserleri görebilirsiniz.


 

 

 

6- Piazza Meydanı

 Piazza meydanı adını İtalya’ın ünlü meydanından alıyor, yapı İtalyan mimarisine benzetilmiş içerisinde yemek yenilecek restrauntlar ve cafelerin olduğu çok hoş bir ambiansa sahip meydan, gündüzleri genelde boş oluyor ama içerisinde dinlenip kahvenizi veya içkinizi keyifle yudumlayabilirsiniz, akşamları ise piano eşliğinde daha keyifli vakit geçirebileceğiniz bu meydanı mutlaka ziyaret edin.

 

 

7- Alfabetik Kule

Gürcistan batum alfabetik kule

Batum sahilinde yer alan oldukça ilginç kulelerden bir tanesi içerisinde yer alan alfabetik kule DNA sarmalı şeklinde 33 harften oluşan ve dünyanın en köklü dillerinden biri olan gürcü alfabesi yer alıyor.

 

8- Astronomik Saat

Batum’da görülmesi gereken herşey birbirine çok yakın Astronomik saat te hemen Avrupa Meydanında bulunuyor, enfes bir mimariye sahip bina. Eğer astronomi ile ilgileniyorsanız internetten ekstra bilgi edinebilirsiniz.

 

9- Argo Teleferik

 

Yine şehir merkezinde bulunan cable car yani teleferik ile 15 dakikalık bir seyehat edebilirsiniz, bu sayede tüm Batum’u yukarıdan görme şansına sahip olacaksınız. Kişi başı 15 lari olan bu teleferik ile yukarı çıktığınızda şehri tepeden gören yemek yiyip kahve içebileceğiniz bir de tesisi olan bir Alana çıkıyorsunuz.

 

10- Etnografya müzesi

 

Batum’a geldiğinizde burayı ziyaret etmeden dönmeyin, Gürcistan’ın müze anlamında çok doyurucu olmadığını gürcistan rehberi yazımda söylemiştim, burası da tarihi anlamda çok birşey ifade etmiyor olsa da, gürcü el sanatları ve açık hava olması nedeniyle keyifle gezebileceğiniz bir yer.

 

11- Batum Ters Ev

Batum ters ev

Batum ters ev denilen yer aslında bir ev değil, bir restaraunt ismi de up & Down restraunt oldukça ilginç bir mimarisi var. Ben girip yemek yemedim ama siz deneyimleyebilirsiniz, yalnız kaldığım otel buranın tam karşısında kaldığı için ve karadenizde olmamızdan dolayı fıkra gibi güzel bir anımız olsun istedim bu ters ev ile aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

 

Yan komşumuz olan Gürcistan Batum Şehrinde Gezilecek Yerleri listeledik. Bu köklü ülkenin başkenti olan diğer şehri Tiflis Gezi Rehberi yazıma da göz gezdirebilirsiniz

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.