gezi

Gürcistan Gezi Rehberi – Gürcistan gezilecek görülecek yerler

Gürcistan Gezi Rehberi - Gürcistan eğlence hayatı alkol ve sigara fiyatları

Gürcistan Tarihi

Gürcistan Vize

Gürcistan dili ve Para Birimi

Gürcistan yemekleri

Gürcistan’da ulaşım nasıl sağlanır

Gürcistan’da Araba almak veya kiralamak

Gürcistan’da alkol ve sigara fiyatları

Gürcistan eğlence ve gece hayatı

Gürcistan Gezi Rehberinde Gürcistan’da gece hayatı, eğlence alkol ve sigara fiyatları, araba sahibi olma ve kiralama, ucuz otel önerileri yani kısaca Gürcistan hakkında herşeyi bulabilirsiniz.

 

Gürcistan Gezi Rehberi – Gürcistan eğlence hayatı alkol ve sigara fiyatları

Gürcistan gezi rehberi , Gürcistan’da gezilecek görülecek yerler ,  neler yapılır, ne yenir içilir, nereler gezilmeli, hepsini ve daha fazlasını Gürcistan hakkındaki gezi yazımda bulabilirsiniz.

Gürcistan gezi rehberini iki bölümde okuyacaksınız birinci yazım Tiflis hakkında olacak, ikincisi ise Batum’da neler yapılabildiğini anlatan uzun bir gezi yazısı.

 

Gürcistan’da Saat ve Zaman Dilimi

Gürcistan ile Türkiye arasında 1 saat zaman dilimi farkı vardır. Gürcistan saati GMT (+4) zaman dilimini kullanır. Yani Türkiye’de saat 11 iken Gürcistan’da saat 12:00 dır. Bu saat farkı Türkiye’nin neresinde olduğunuzdan tamamen bağımsızdır. Artvin ile Batum arasında 20 km mesafe olmasına rağmen aralarında 1 saatlik zaman farkı var.

 

Gürcistan Tarihi

 

Gürcistan resmi adıyla Gürcistan Cumhuriyeti, karadenizin doğusunda, Kafkasların güneyinde kuzeyde Rusya batıda Türkiye, doğusunda Azerbaycan güneyinde ise Ermenistan’a sınır olan nüfusunun büyük bir çoğunluğunu (%85) gürcülerin oluşturduğu diğer millyetlerin (Azeriler, Ermeniler ve Ruslar) çok küçük bir azınlık oluşturduğu bir ülke. Gürcistan’ın köklü tarihi M.Ö. 1200 yıllarına kadar uzanır. Milattan önce Diaohi krallığı ile başlayıp günümüzde yarı başkanlık sistemi ile yönetilen Gürcistan Cumhuriyeti’ne kadar uzayan bir tarihe sahip olan bu ülke 69.700 km kare yüzölçümüne sahip. Gürcistan’ın nüfusu ise 4 milyon civarındadır.

 

Gürcistan nüfusu %82 oranında Hristiyanlık dinine mensuptur ve dine oldukça önem verirler, ülkenin her yanı kilise ve katedrallerle çevrili durumda.

 

Merak ettiğim bir şey vardı, Gürcistan Tiflis’te yaşayan ve bir üniversitede asistanlık yapan gürcü arkadaşım Tamara’ya özellikle bu soruyu sordum, batıda Osmanlı, güneyinde ise yine müslüman olan İran ve Azerbaycan ile çevrili olan bu küçük ülke İslamiyet’e nasıl olduda yanaşmadı? Tamara bu soruyu oldukça ayrıntılı bir şekilde cevapladı. Osmanlı ve İran bu ülkenin müslümanlaşması için oldukça çaba harcamışlar, fakat dinine oldukça bağlı olan gürcüler bu duruma direnmekten hiç vazgeçmemiş.

 

Ülke Sovyetlerin dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşmuş ve bu süreçten sonra uzun bir süre mafya devleti olarak varlığını devam ettirmiştir, Amerika’nın desteklediği Gül devriminden sonra ise dağılan hükümet, yeni oluşumu ile birlikte Rusya’ya daha yakın hale geldi, mafyanın varlığına çok ciddi savaş açılmış durumda. Öyle ki uyuşturucu satışından yakalanan biri çok ağır cezalara çarptırılabiliyor, ömür boyu cezalar alan insanlar var.

 

Gürcistan Vize

 

Gürcistan Cumhuriyetin’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istenmiyor, Pasaportunuzla veya kimliğinizle Gürcistan’a giriş yapabilirsiniz, yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var Türkiye Cumhuriyeti kimliğiniz yeni olan dijital kimliklerden değilse az bir ihtimalde olsa girişte problem yaşayabilirsiniz o yüzden eski tip kimlik kullanıyorsanız yanınızda pasaportunuzun da bulunmasında fayda var.

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları daha önce Gürcistan’da 90 gün süreyle kalabiliyorlardı, yeni çıkan bir yasa ile bu süre 1 yıla uzatıldı, yani T.C vatandaşı olarak Gürcistan’da 1 sene süresince kalabilirsiniz.

Dış işleri bakanlığının konuya ilişkin açıklamasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz

 

http://www.mfa.gov.tr/gurcistan_a-seyahat-edecek-vatandaslarimiz-icin-seyahat-duyurusu.tr.mfa

 

 

 

Gürcistan Dili ve Para Birimi

Gürcistan’ın resmi dili Gürcücedir, oldukça köklü bir dil olan bu iletişim dilinin geçmişi milattan önce 5. Yüzyıldan beri kullanılıyor. Ayrıca yeni nesil dışında (20 li yaşlar) insanlar rusça konuşabiliyor.

 

Gürcistan’ın resmi para birimi lari (GEL) dir. Bir lari bu yazının yazıldığı tarihte 0,65 türk lirası ve 0,39 dolara  tekabül ediyor.

Benim gittiğim dönemde 2017 Aralık döviz fiyatları resimdeki gibiydi.

Gürcistan döviz fiyatları

Gürcistan’a türk lirası ile gidilir mi ?

Gürcistan’da Euro dan daha çok dolar kullanılıyor, ayrıca ülkenin her yerinde türk lirasını lariye çevirebilirsiniz, yani elinizdeki türk lirasını Euro veya dolara çevirmenize gerek yok, döviz bürolarından elinizdeki türk lirasını lari yapıp kullanabilirsiniz, Hatta Artvin’e sınır olan Batum şehrinde türk lirasını kabul eden esnaflar bile bulabiliyorsunuz.

 

 

 

Gürcistan Yemekleri

Gürcistan yemek konusunda tam bir cennet, özellikle hamur işinde çok lezzetli yemekleri var.

Aşağıdaki resimler Gürcistan’a gittiğinizde ne yemeniz gerektiğini size tamamen anlatıyor, eğer Gürcistan’a gittiyseniz bunları yemeden geri dönmeyin.

Gürcistan'da ne yenir

 

Gürcü yemekleri

 

Gürcistan’da ne yenir ?

 

Khachapuri – Haçapuri : Gürcistan’ın en geleneksel yemeği desek yanlış olmaz, Pide ekmeğinin içerisine yumurta ve peynir oluyor üzerinde bol tereyağı kalıp halinde bırakılıyor ve enfes bir tadı var. Oldukça büyük olan bu yiyecek tek kişinin rahatlıkla doyabileceği büyüklükte, haçapuri elle yenilen bir yemek, çatal ve bıçak kullanarak yiyebilirsiniz ama benim size önerim bu enfes yiyeceği elle yemeniz.

 

Khinkali – Hıngal : Bu yemek Kafkasların genelinde yapılan bir mantı türü, içerisinde genelde domuz eti oluyor o yüzden domuz eti yemeyen biriyseniz ya da benim gibi sevmiyorsanız ne eti olduğunu sormanızda fayda var. Bir porsiyon içerisinde 4 adet büyük hıngali mantı oluyor ne yazık ki sadece bir adet sipariş edemiyorsunuz, içerisinden yoğun biçimde suyu akar. Eğer denemediyseniz tatmanızda fayda var. Türkiye’de daha önce yediğim bir yemekti benim pek sevdiğim bir yemek çeşidi değil.

 

Pkhali :  Isnapak ve nohut karışımı bir yemek üzerinde nar taneleri ile servis ediliyor oldukça lezzetli bir soğuk meze.

 

Kebab: Tabi ki Türkiye’ye bu kadar yakın olup eşsiz lezzete sahip olan kebabın gürcü mutfağında yer almaması beklenemezdi, genelde dürüm şeklinde servis ediliyor, içerisindeki et miktarı oldukça tatmin edici.

 

Satsivi : Kremalı tavuk yemeği diyebiliriz içerisinde soğan oluyor

 

Eggplant with Valnuts : Bu soğuk mezeyi de mutlaka tatmalısınız.

 

Mchadi: Eğer ekmek seven biriyseniz yiyeceğinizin yanında ekmek yerine bu enfes Mchadi ekmeğini tercih edebilirsiniz oldukça yoğun bir içeriğe sahip.

Gürcistan’da çorbalar ise oldukça büyük porsiyonlarda gelmektedir, kocaman bir kasede gelen çorbalar oldukça lezzetli, haşlanmış soğan ve et ile yapılan harcho-harço çorbasını mutlaka deneyin.

 

Gürcistan’da Ulaşım

Gürcistan’a nasıl giderim ? 

Gürcistan’a Trabzon, Rize veya Artvinden otobüsler ile gidebilir.

İstanbul’dan Atatürk veya Sabiha Gökçen kalkışlı uçaklar ile Tiflis veya Batum havalimanına uçabilirsiniz.

 

Ankara ve İzmir’den Gürcistan’a direk uçuşlar yok, İstanbul aktarmalı olarak bu şehirlerden Gürcistan’a uçabilirsiniz.

 

Eğer biletinizi erken almadıysanız ve acele gitmeniz gerekiyorsa daha uygun fiyata Gürcistan’a geçmek için Trabzon havalimanına uçabilir oradan otobüsler ile Gürcistan’a geçebilirsiniz.

 

 

Gürcistan’da toplu taşıma

Gürcistan’da ulaşım oldukça ucuz, otobüs ve minibüsler aynı fiyatta ortalama bir yerden bir yere gitmek için 0,40 lari veriyorsunuz,  genelde otobüs ve minibüsler aracılığıyla sağlanıyor, başkent Tiflis’te ise metro ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Metro’ya binmek için 2 lariye bir kart satın alıyorsunuz, eğer birden fazla kişiyseniz sorun değil aynı kartı istediğiniz kişi kadar kullanabilirsiniz. Kart tek kişi için 0,40 lari.

Tifliste otobüs kullanmak için yine kart kullanabilirsiniz aynı zamanda bilet de geçerli. Otobüse binerken bilet kontrolü yapılmıyor şöförün yanında değil otobüsün başı ortası ve sonunda olan otomatlara biletinizi okutmanız gerekiyor. Tiflis’te denk gelmedim ama Batum’da otobüse bindiğinizde genelde kadın olan bilet satın alabileceğiniz kadınlar oluyor bu kadınların görevi para alıp size bilet vermek yine aldığınız bileti otomata okutmanız gerekiyor.

 

Gürcistan’da Taksi

 

Bir diğer ulaşım aracı ise tabi ki taksiler, Gürcistan’daki taksilerin üzerinde taksimetre bulunmuyor, oranın yerel halkı taksi kullanmak istediklerinde cep telefonu aplikasyonu aracılığıyla taksi çağırıp kullanabiliyorlar. Eğer siz taksi kullanmak istiyorsanız öncesinde mutlaka pazarlığınızı yapıp fiyatı belirledikten sonra taksiye binin sonrasında büyük bir sürprizle karşılaşmanızı istemem.

 

Peki Gürcistan’da taksilere ne kadar ödenir? Eğer yakın mesafe bir yere gidecekseniz 5 lari yeterli, fakat büyük ihtimalle taksiciler bu fiyatı kabul etmeyeceklerdir sıkı bir pazarlıkçı iseniz bu parayı zorlayabilirsiniz, eğer değilseniz ve uğraşmak istemiyorsanız 10 lariye sizi kolaylıkla kısa mesafelere götürecektir taksiler, Biraz daha uzun mesafeler için ise örneğin 20-30 km 20 lariden fazla vermemeniz gerekiyor aklınızda bulunsun. Kısaca taksiye binerken fiyatı öncesinde mutlaka konuşun.

 

Gürcistan’da über ve bla bla car

Bu arada Gürcistan’da über bulunmuyor, über hizmeti henüz bu ülkede kullanımda değil. Uzun mesafeler için bla bla car kullanabilirsiniz, Bla bla Car Gürcistan’ da kullanılıyor.

 

 

Gürcistandan Araba Almak

Gürcistan’da araba fiyatları ülkemizdeki fiyatların neredeyse yarı fiyatına, ötv kdv gibi oranların çok yüksek oluşu ülkemizde araba satın almanın önündeki en büyük engel, peki Gürcistan’dan araba satın alarak Türkiye’ye getirebilir misiniz?   araba satın alarak Türkiye’de kullanmak için Gürcistan’da 185 gün ikamet etmiş olmanız ve oturum veya çalışma izniniz olması gerekiyor, diğer türlü bu ülkeden ucuza araba alarak ülkemizde kullanmanız mümkün değil.

 

Gürcistan’da Araba Kiralamak

Gürcistan seyehatiniz sırasında araba kiralayarak ülkeyi gezebilirsiniz, Türkiye Cumhuriyeti ehliyeti bu ülkede geçerli. Benzininde ucuz olması nedeniyle şehirler arasında istediğiniz gibi dolaşabilirsiniz. Benim oldukça dikkatimi çekmişti bu ülkedeki arabaların bazılarının direksiyonu sağda bazılarınınki ise soldadır, bunun nedenini orada yaşayan arkadaşlarıma sorduğumda aldığım cevap oldukça ilginçti kanun eksikliğinden kaynaklı bu durumu bir standart üzerine oturtamamışlar bu ülkede o yüzden arabaların direksiyonlarını sağ tarafta gördüğünüzde bu durum sizi pek de şaşırtmasın.

 

Peki Gürcistan’da araba kiralayarak Türkiye’ye Artvine, Trabzona veya Rize’ye geçiş yapabilir misiniz? Bu sorunun cevabı hayır, aslında tabi böyle bir ihtimal var fakat Gürcistan’da kiraladığınız arabayı Türkiye’ye getirebilmek için bir sürü prosedür gerekiyor bu çok uzun ve uğraştırıcı evrak işlerini halletmek emin olun işinize gelmeyecektir. O yüzden Türkiye tarafında araba kiralamak çok daha mantıklı bir hareket olacak.

 

 

Gürcistan Alkol ve Sigara Fiyatları

 

Ülkede alkol ve sigara fiyatları bizim ülkemizin yarı fiyatında hal böyle olunca da bir çok insan alkol ve sigara getirmeye çalışıyor.

 

En çok tercih edilen sigara ve alkol fiyatlarının bir kaçının fiyatını aşağıya yazacağım bu fiyatlar size az çok fikir verecektir.

 

Gürcistan’da sigara fiyatları

Marlboro: 5,5 Lari = 8 tl

Parlement: 6 Lari = 8,5 tl

Winston: 4 Lari = 5.8 tl

Bunlar normal paket fiyatları eğer 10 lu paket alırsanız bu fiyatlar daha da düşecektir.

 

Gürcistan’da alkol fiyatları

Gürcü şaraplarının şişelerinin ortalama fiyatı 15-20 lari arasında değişiyor. Aynı zamanda Gürcistan şaraplarıyla meşhur olan bir ülke ve bazı küçük bakkalarda ev yapımı şarap satılıyor fiyatları da daha ucuz yanınızda şişenizi götürerek istediğiniz kadar alabilirsiniz.

 

Bira fiyatları 2 ile 4 lari arasında değişiyor markasına göre tercih edebilirsiniz

 

Yine bir Gürcü içkisi olan Çaça’nın ise ortalama fiyatı 15 lari civarında

Votkalar 3 boyutlu satılıyor küçük şişeler 7-8 lari

Orta boy votkalar 12-13 lari

Büyük şişeler ise 17-18 lariden satılıyor (Bunlar market fiyatları)

Bu arada içki değil ama Gürcistan’a gittiyseniz oranın meşhur olan armut gazozunu içmeden dönmeyin.

Gürcistan Gezi Rehberi – Gürcistan eğlence hayatı alkol ve sigara fiyatları yazımızın sonuna yaklaştık.

 

 

Gürcistan Eğlence – Gece Hayatı

Gürcistan’ın eğlence hayatı oldukça hareketli, Tiflis için ayrı Batum için ayrı nerelerde eğlenilir detaylı olarak yazdım. Yazının altındaki linklerden Tiflis ve Batum’da nerelerde eğlenebileceğinizi görebilirsiniz.

** Gürcistan Hakkında Diğer Yazılarım da ilginizi çekebilir **

Karadeniz’in Las Vegas’ı Batum Rehberi

Gürcistan Tiflis hakkında en detaylı gezi rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.