gezi

Gürcistan Tiflis gezilecek yerler

Başkent  Gürcistan Tiflis gezilecek yerler konusunda oldukça cömert sayılır. Henüz Tiflis hakkında yazdığım detaylı yazıyı okumadıysanız  öncelikle Tiflis Gezi Rehberi  yazımı okumanızı öneririm. Tiflis’i gezmek için 2 veya 3 gün yeterli gelir diye yazmıştım. Çok uzun olmasada bu kadar gün için kısa da denemez.  Tiflis’te nereler gezilir listemize bir bakalım.

Mtatsiminda Park 

Mtatsminda Park Tiflis’te mutlaka görülmesi gereken şehre tepeden bakan harika bir bahçe feniküler ile çıkılan bu yerde su kayağı, roller coster, dönme dolap gibi eğlence aktiviteleri bulunuyor, yarım gününüzü ayırabileceğiniz muazzam güzellikte bir yer. Buraya ulaşım için taksi kullanabilir veya şehir merkezinden 124 numaralı otobüse binebilirsiniz, dönerken ise yorgun değilseniz 30 dakikalık bir yürüyüşle bayır aşşağı şehrin sokaklarını aşarak merkeze ulaşabilirsiniz. Feniküler her 10 dakikada bir aşağı inip yukarı çıkıyor fiyatı ise 2 lari.

 

Parka çıkarken feniküler dik bir yokuş çıkıyor, yaklaşık 3-4 dakikalık bir yol

 

 

Gürcistan Tiflis gezilecek yerler

 

Metekhi Kathedral

Bridge of Peace köprüsünden veya old town dan rahatlıkla görebileceğiniz bir katedral gittiğinizde içeride bir de düğüne gelirseniz harika bir anı olarak belleğinizde yer edinecek.

 Metekhi Kathedral

Rustaveli Caddesi

Avrupa şehirlerini aratmayan güzel binaları ile bu caddede yürümek size keyif verecek, mutlaka vakit ayırıp bu caddede yürüyüş yapın.

 

Kartlis Deda

Mother of Georgia (Gürcistan’ın anası) bir elinde şarap bir elinde kılıç tutan bu kocaman heykel şehrin simgelerinden biri, Narikala kilisesi ile yan yana 10 dakika yürüyerek heykele ulaşabilirsiniz. Buraya gelmişken hemen arkanızı dönüp Narikala ormanının temiz havasını içinize çekmeyi unutmayın, macera seven biriyseniz burada bir de zipline bulunuyor, gezinize biraz macera katabilirsiniz.

 

Eğer yürümeyi seviyorsanız 10-15 dakikalık dik bir yokuşu tırmanarak old city den buraya ulaşabilirsiniz veya 10 lari karşılığında taksiye binip sizi yukarı çıkarmasını isteyebilirsiniz 10 lariden daha fazla ödemeyin…

 


 

 

Svetitshoveli Manastırı

Tiflis insanının dinine çok bağlı olduğunu söylemiştik bu yüzden heryerde kilise katedraf veya manastır görebilirsiniz. Old city tarafında gezecek yerlerden bir tanesi de Svetitshoveli Katedrali, bu büyük katedralin içi oldukça görkemli.

 

 

Bridge Of Peace

Yine old city civarında olan Bridge of Peace türkçe adıyla Barış köprüsü kura nehrinin üzerine kurulu uzaktan futbol sahasına benzettiğim bu köprüde fotoğraf çekilmeyi unutmayın 🙂

 

Gürcistan Ulusal Botanik Bahçesi

Karadenizin yeşilliğini tüm zarafetiyle sunduğu bir yer burası, içerisinde oksijeni solurken keyif alarak nefes alacaksınız, burada uzun doğa yürüyüşü yapılabilir çünkü oldukça büyük bir botanik bahçe, içerisinde bir de şelale yer alıyor. Teleferikle Narikala’ya çıktıktan sonra buraya inebilirsiniz Giriş fiyatı 2 lari civarında.

 

 

Gürcistan Ulusal Müzesi

Rustavelli caddesinde yürürken cadde üzerinde bulunan ulusal müzeyi ziyaret edebilirsiniz, Gürcistan’ın en büyük müzesi burası 2004 yılında kurulan müzede, sikke ve eski paralar göze çarpıyor. Gürcistan müze konusunda çok başarılı değil açıkçası bir müze gezme hakkım olsaydı burayı gezerdim.

 

 

Presidential Administration (Başkanlık Sarayı)

Gürcistan Tiflis Başkanlık sarayı yine bir tepede kurulu mimarisiyle göz kamaştıran bir yer içerisine girip gezemezsiniz fakat dışarıdan bakıp gözlerinize bu muhteşem mimariyle ziyafet çekebilirsiniz. Benim Tiflis’te kaldığım yer hemen başkanlık sarayının arkasındaydı başkanla komşu olarak birkaç akşam konakladım. Şaşaasına ve gösterişine fazla aldanmayın sarayın arka tarafı eski ve yıkık evlerle dolu

  

Sculpture Group Berikaoba

Gürcistan Tiflis gezilecek yerler

Rustavelli caddesinden old city’e doğru gelirken bu deliler halkasının içerisine girip fotoğraf çektirebilirsiniz 🙂

Tiflis Gürcistan gezilecek yerler Gürcistan gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor.  Gürcistan Tiflis gezilecek yerler de anlattığım Tiflis’in gezilecek yerler listesi umarım gezi sırasında işinize yaramıştır ve hem zamandan hem de araştırma yapma zahmetinden sizi kurtarabilmişimdir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.