May 19, 2024
bilisim-yazilari

Hangi ülkeler türkçe öğreniyor

Yabancı dilimi geliştirmek isterken bazı uygulamalar ve sohbet programları kullanıyorum, türkçeyi çok fazla öğrenmek isteyen insan olduğunu gördüm ve bu oldukça dikkatimi çekti. Sonra şunu düşündüm acaba hangi ülkeler türkçe öğreniyor veya türkçe öğrenen yabancılar türkçe öğrenme konusunda hevesli.

 

Benim çok ilgimi çektiği için bunu konuyu bloğumda da paylaşmak istedim. Neden bir başka ülkenin vatandaşı olan insan türkçe öğrenmek istesin? Dünyada sadece ülkemizde kullanılan bir dil ve başka bir coğrafyada işinize yaramıyor. Azerbaycan ve Türki cumhuriyetlerde kullanılabiliyor ama birebir aynısı değil. Uzun araştırmalar sonucu aşağıdaki veriyi buldum ve oldukça ilginç bulduğum için paylaşıyorum.

 

Hangi ülkeler türkçe öğreniyor –  Türkçe öğrenen yabancılar hangi ülkeden ?

Türkçe öğrenmek isteyen ülkelerin büyük bir kısmı Arap ülkelerinden oluşuyor, Aşağıdaki veriler 35.000 kişinin bulunduğu bir ingilizce öğrenme grubuna ait, ve her sayıyı aktif olarak ingilizce öğrenmek isteyen insanların kendisi meydana getiriyor, yani tam anlamıyla güvenilir ve doğru bir veri. Her biri  türkçe öğrenmek isteyen yabancı insanların büyük bir çoğunluğunu ise arap ülkeleri oluşturuyor.

En fazla türkçe öğrenen araplar , ruslar , ingilizler , amerikalılar , koreliler  türkçe öğrenen yabancılar grubunu hangi ülkeden insanlar oluşturuyor.

Faz, Cezayir, Tunus, Irak, Pakistan gibi arap ülkeleri bu listenin başında, Arap coğrafyasında bulunmayan ülkeler ise İngiltere, Amerika ve Fransa. Aslında ben bu listede Türkiye’ye çalışmaya gelen Özbekistan, Türkmenistan gibi türki cumhuriyetlerden buraya gelen insanların da olmasını beklerdim fakat onlar muhtemelen zaten türkçe bildikleri için günlük hayattaki pratikleri onlara yeterli geliyor.

Hangi ülkelerin vatandaşları türkçe öğreniyor


 

Arap neden türkçe öğrenmek istiyor?

Bu bilgi bir veriye dayanmıyor benim kendi kişisel fikrim, kulağa oldukça mantıklı geldiği için bence kesinlikle doğru, ya da benim fikrim olduğu için bana öyle geliyor 🙂 Arap ülkelerinin türkçe öğrenme konusundaki isteklerinin iki temel nedeni var. Birincisi bir zamanlar şu anda  türkçe anadili olan, Türkiye Cumhuriyeti devleti eskiden o topraklarında sahibi olan Osmanlı İmparatorluğu’nun varisi.

Diğer ve daha önemli bir nedeni ise Arap ülkelerinde oldukça yaygın olan türk dizileri. Fanları yüzbinleri bulan, yakışıklı ve güzel olan türk dizi oyuncuları. Arap ülkelerindeki insanlar son yıllarda oldukça fazla türk dizisi seyrediyorlar ve bu dizilere hayranlık duyuyorlar. Bu da türk kültürüne ve dillerine olan ilgilerini arttırıyor.

Bir yanıt yazın