December 10, 2023
windows server 2016 standart ido download

Hyper-V SET (Switch Embedded Teaming)

Hyper-V  SET (Switch Embedded Teaming)

Microsoft’un Windows Server 2012’de sunduğu en sevdiğim özelliklerden biri NIC  Teamingdi. Windows Server’da tanıtılan Nic teaming features öncesi. Network interface kartlarında team veya diğer adıyla bounding yapmak istiyorsak 3.party programlar kullanmak zorundaydık. Nic teaming özelliği, birden çok fiziksel ağ arabirim kartının veya NIC’nin tek bir mantıksal NIC’de birbirine bağlanmasına izin verdi. NIC ekip oluşturma, başlı başına bir Hyper-V özelliği olmasa da, Hyper-V ile uyumlu bir şekilde çalıştı.

Microsoft, Windows Server 2016’ya geçiş yaptıktan sonra. Hyper-v SET (Switch Embedded Teaming) adı verilen Hyper-V‘ye özgü bir özellik sundu..

Bu özellik piyasaya sürüldüğünde pek fazla ilgi görmedi. O sırada Microsoft, Hyper-V’nin bazı yeni güvenlik özellikleri hakkında konuşmakla o kadar meşguldü ki, SET bir nevi kenara çekildi. Ayrıca, özelliğin belgelerinin (en azından o sırada) arzulanan çok şey bırakmasına da yardımcı olmadı.

 

SET, Microsoft’un 2012’de bize sağladığı NIC Teaming oluşturma özelliğine bir alternatiftir. Windows Server 2012, işletim sistemi düzeyinde NIC ekiplerinin oluşturulmasını gerektiriyordu, ancak NIC ekibine tıpkı sizin gibi bir Hyper-V sanal anahtarı bağlayabilirsiniz. bir sanal anahtarı diğer herhangi bir fiziksel ağ bağdaştırıcısına bağlayabilir. Buna karşılık SET, sekiz adede kadar fiziksel ağ bağdaştırıcısını (bağdaştırıcıların aynı olması gerekir) bir Hyper-V sanal ağ bağdaştırıcısında birleştirmenize izin verir.

Anahtarla gömülü takımlar anahtardan bağımsızdır, yani takım halindeki bağdaştırıcıların bağlı olduğu fiziksel anahtarlar takımın varlığından habersizdir. Bu nedenle, fiziksel anahtarlar ekibin trafik dağılımında bir rol oynamaz.

Trafik dağıtımı Hyper-V tarafından gerçekleştirilir. Anahtar gömülü bir ekip oluşturduğunuzda, iki farklı yük dengeleme dağıtım modu arasında seçim yapmanız gerekir. Bu modlardan ilki Hyper-V Port Mode‘dur. Bağlantı Noktası Modu kullanıldığında, bağlı tüm sanal makineler (VM’ler), Hyper-V sanal anahtarındaki belirli bir bağlantı noktasına bağlanır. Bu özel mod, parçalı yük dengelemeye izin vermediğinden, sınırlı sayıda VM’ye sahip ortamlar için en uygun olanıdır.

Diğer mode ise Hyper-v Load balancing distribution mode, Dinamik Bağlantı Noktası Modu olarak adlandırılır, ancak bazı belgeler bu modu yalnızca Dinamik Mod veya yalnızca Dinamik olarak adlandırır. Hyper-V Port Mode‘dan farklı olarak Dinamik Mod, giden trafik için gerçek zamanlı yük dengeleme gerçekleştirir (her iki mod da gelen trafiği aynı şekilde işler).

Hyper-V SET (Switch Embedded Teaming) Oluşturma

Set oluşturmak için powershell komutları kullanmamız gerekir.

SET oluşturmadan önce aşağıdaki komutla netadapter listesine bakabilirsiniz.

 

Örneğin sunucumuzda 4 adet nic port olsun ve ben bunlardan 3 tanesini switch embedded team yapacağım. Bu ethernet kartlarımın adı da yandaki gibi;  Ethernet 2, Ethernet 3 ve Ethernet 4

Şimdi yukarıdaki network adaptörlerden bir anahtar gömülü ekip oluşturacağım.

Anahtar gömülü bir ekip oluştururken, ekibe bir ad vermeniz gerekir. Ekibime MYSET diyeceğim. Takımı oluşturmak için kullanılabilecek basit bir komut:

Kaynak : https://redmondmag.com/articles/2020/03/17/hyperv-switch-embedded-teaming-1.aspx

Bir yanıt yazın