gezi

Lviv Pasaport Kontrolü

Istanbul’dan 1.5 saatlik bir uçuşun ardından Lviv havalimanına indim ve Ukrayna Lviv pasaport kontrolü için kontrol deport sorgulama noktasına doğru ilerledim. Ukrayna benim ziyaret ettiğim ikinci ülkedir. Ukrayna içerisinde ise Lviv ziyaret ettiğim ilk şehir kontrolünde çalışan Lviv şehri polislerinin hemen hemen hepsi kadındı. Sarışın uzun boylu mavi gözlü bizimki gibi kara kaş kara göz hepsi erkek olan pasaport kontrollerinde sonra böyle bir manzarayla karşılaşmak şaşırtmıştı beni. Neyse kontrol noktasına geldiğimde beni birisi kontrol odasına çağırdı benden önce bir kaç kişi daha vardı, ve arkamda da insanlar sıraya girmeye başladı. Gayet tatilci modundaydım halbuki spor ayakkabılarım, şortum dar tshirt ve güneş gözlüğüm ile cool bir tipim olduğu bile söylenebilir, neye göre kontrol noktasına çağırdılar hiç bir fikrim yok.

Lviv Pasaport Kontrolü

 

 

 

Lviv Pasaport Kontrolü

Sıra bana geldiğinde daha önce böyle bir şey olacağını öngördüğüm için hazırlıklıydım. Size Ukrayna Lviv havalanında sorulan sorular neler, bana Lviv’de deport sorgulama odasında pasaport kontrolü  esnasında neler soruldu bunları anlatacağım.

Kontrol noktasındaki kadın polis Ukrayna’ya ne için geldiğimi sordu ben de turistik amaçlı olduğunu söyledim, bu arada konuşmalarımız ingilizce oldu fakat çok fazla türk turist olduğu için aralarında türkçe bilen bir polis memuru oluyor, benden sonrakilerle kırık da olsa türkçe konuştuklarına şahit oldum. Neyse pasaport kontrol noktasında olay şöyle devam etti. Kaç gün burada kalacağımı sordu ben de 3 gün Lviv de 4 gün de Kiev şehrinde olacağımı söyledim. Kalacağım yerlerin evraklarını göstermemi istedi ben de hem Lviv hem de Kiev şehirleri icin booking den çıktısını aldığın otel rezervasyonlarını gösterdim. Herşey oldukça güzel gidiyordu.

Bu kez bana dönüş biletimi sordu dönüş biletinin çıktısını almamıştım, ve bir an için afalladım internete görebilseydim dönüş biletimi gösterebilirim, kullanabileceğim bir internetin olup olmadığını sordum, o esnada polis memurunu birisi çağırdığı için odadan çıktı. Ben de wifi şebekelerinin kontrol etmeye başladım internet bulabilmek için, sonra dönüş biletinin pdf halini telefonuma indirdiğimi farkettim. Derin bir ohhh çektim ve polis memuru geldiğinde dönüş biletinin pdf halini telefonumdan gösterdim. Beni tekrar pasaport kontrol noktasına yönlendirdiler ve sorunsuz bir şekilde ülkeye giriş yapabildim.

Lviv Pasaport kontrolü sırasında problem yaşamamanız için sizlere tavsiyem. Otel rezervasyonlarının çıktısını yanınızda bulundurun, hem gidiş hem geliş uçak biletlerinizin çıktısı da yanınızda olsun. Üzerinizde mutlaka nakit de bulundurun dolar veya euro olabilir ama mutlaka paranız olsun.

Eğer yukarıda saydıklarıma sahipseniz Lviv şehrine ayak bastığınızda Pasaport kontrol noktasından sorunsuz bir şekilde geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.