April 14, 2024
Microsoft Windows Autopilot Nedir

Microsoft Windows Autopilot Nedir?

Microsoft Windows Autopilot Nedir? windows işletim sistemi ve spesifik uygulamalarını aygıtlara, yani bilgisayarlara dağıtmanın daha hızlı ve daha güvenilir bir yolunu sunan Microsoft çözümüdür. Windows işletim sistemlerinin cihazlara kurulumu hatta deploy edilmesi oldukça zahmetli bir süreçtir. Sistem yöneticileri bu işleri yıllardır SSCM (System Center Configuration Manager) ile yapıyor. SCCM hala bir çok kurum tarafından on-prem yapılarda işletim sistemi ve uygulama deploymentı için kullanılıyor. Fakat bu durum Microsoft’un cloud based politikasına pek uygun değil. Microsoft’un amacı zero touch yani hiç bir müdahale yapılmadan policyler üzerinden işletim sistemi ve uygulama deploy etmek.

Microsoft Windows Autopilot tüm  bu süreçleri sıfır dokunma ile kısaltırken zaman ve para tasarrufu sağlar.

Windows Autopilot Gereksinimleri

Microsoft Windows Autopilot kullanmak için cloud üzerinde kullanmanız gereken bazı özellikler var. M365 E1 ve E3 paketleri bu gereksinimleri otomatik olarak karşılıyor.

1- Azure Active Directory P1 veya P2

2- MDM (Mobile Device Management)

3- Windows 10 en az version 1703

Microsoft Windows AutoPilot Nedir?

Windows AutoPilot, zero touch uçtan uca Windows cihaz yönetimi çözümüdür. Orgnizasyonun geleneksel cihaz yaşam döngüsü yönetimi sürecini düşünün. Her cihaz modeli ve işletim sistemi sürümü için Wim dosyalarının bakımını yaparsınız. Bu wim dosyalarını yönetme süreci büyük zaman alır. . Ardından, bu görüntüleri korumak için gerekli altyapıyı oluşturmalısınız. Son olarak, bu görüntüleri uygun şekilde kullanmanız ve işletme eko sisteminize tanıtılan her yeni cihaz modeli için bu dosyaları hazır durumda tutmanız gerekir. Ayrıca, bu görüntüleri her Microsoft güncellemesiyle birlikte güncellemeniz ve en güncel halinde tutmamız gerekiyor, yoksa bu durum güvenlik problemlerine yol açabilir.

Windows AutoPilot, bu zorlu süreçlere ve wim dosyalarına veda etmenizi ve otomatik işletim sistemi deploy etmenize olanak sağlar.

Autopilot ile birlikte yüzlerce cihazı satın almanız, IT’ye göndermeniz, silmeniz, özel görüntüler yüklemeniz ve bu processleri sürekli tekrar etmeniz gerekmediği anlamına geliyor. Aslında, IT’ cihaz deploy etmekle uğraşmaz ve amaç zero touch ile kullanıcıların internete bağlanması, Azure AD hesapları ile giriş yapması geri kalan tüm processi Windows Autpilot halleder.

Bir yanıt yazın