gezi

Mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği

Güzel kadınları ile başımızı döndüren komşu ülkenin, lezzetli yemekleri de damaklarımızda güzel bir tat bırakıyor. Ukrayna‘da mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği nedir bundan bahsedeceğim.

Yazıma başlamadan önce Ukrayna hakkında en detaylı bilgiye ulaşmak için şuraya bakabilirsiniz. Ukrayna mutfağında sarımsak ve temel baharatlar ağırlıklı yemekler pişirilmektedir, sarımsak o kadar çok kullanılırki ekmeklerin içerisinde bile kendine yer bulabiliyor, kim bilir belki bu kadar güzel kızları ve yakışıklı erkekleri olmasının nedeni sarımsaktır 🙂 Yemeklerin orjinal isimleri Ukrayna dilinde menülerde ingilizce isimlerini de bulabiliyorsunuz fakat türkçeye çevirince çok garip yemek isimleri oluyor o yüzden ingilizce isimleri ile yazmayı daha uygun buldum.

 

Geleneksel diyorum ama bu coğrafyada yemek kültürleri birbirinden çok etkilenmiştir zaten Rus ve Ukrayna kültürünün ne kadar yakın olduğunu biliyoruz, yine Gürcü mutfağından da etkilenen Ukrayna yemeklerini yakın ülkelerde aynı veya farklı adlarla ya da çok fazla şey değişmeden başka isimlerle yiyebileceğimizi de unutmamak gerek diyor ve Ukrayna’nın en geleneksel yemeği olan Borsch Çorbası ile listeye başlıyorum.

 

 


Ukrayna’da mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği

*** Ukrayna’da ne yenir ***

Borsch (Borş) Çorbası

Pancardan yapılan bu çorba önceleri 30 dan fazla malzeme ile yapılırmış tabi günümüzde bu kadar malzeme koyulmuyor içerisine. Temel malzemeleri pancar, sığır eti, sarımsak, havuç, lahana, kereviz olan bu sağlıklı çorbayı mutlaka deneyin

Borsch çorbası

 

Okroshka

Yine bir çorba olan okroshka yazın içilen serinletici bir çorbadır ve en az borsch kadar sağlıklı diyebiliriz, içerisinde salatalık, yeşillikler, turp gibi yararlı besinler vardır, sıcaklarda kurtarıcınız olan bu lezzetli çorba genelde kefir ile yapıldığı için midenize de iyi gelecek.

Okroshka çorbası

 

 

 

Chicken Kiev

Chicken Kiev eğer Kiev’i ziyaret etmişseniz mutlaka sipariş etmeniz gereken yemeklerden bir tanesi tavuk filetoların terayağı ile muhteşem uyumunu damaklarınızda hissedeceğiniz bu yemek Avrupa’da bir çok seçkin restaurantta da menülerde yer buluyor.

Ukrayna'da mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği

 

 


Patatesli Krep

Patato Pancake ismiylede anılan bu yiyecek kahvaltılar için süper bir seçenek oluyor, oldukça doyurucu ve lezzetli içerisine et, mantar ve taze otlar da konulabiliyor.

Mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği

 

Salo

Öncelikle hemen bir hatırlama yapalım bu bir yemek değil lezzetli bir atıştırmalık fakat hammaddesi domuz o yüzden domuz ürünleri tüketmiyorsanız denemeye kalkmayın. Genelde ekmeğin arasına yeşillikler ve baharat eşliğinde konularak yenir.

salo

 

Vareniki

Vareniki bir çeşit hamur tatlısıdır, yemeklerden önce veya sonrasında tercih edilebilir, içerisine . Lahana, et, mantar, süzme peynir, kiraz, frenk üzümü veya patates gibi garnitürler koyulabiliyor.

vareniki

 


 

Nalisniki

Hamurlu tatlılarla devam edelim bir başka lezzetli hamurlu tatlı Nalisniki içerisine süzme dolgu peynir ve kuru üzüm koyularak yapılır ve hamuru oldukça incedir. bu da hamurdan daha çok içerisindekilerin damağınızda iz bırakmasına neden olur. Mutlaka denemeniz gereken tatlılardan biri.

nalisniki

 

Banush

Bir başka domuz yağı ile yapılan yiyecek banush. Mısır ezmesi, kızartılmış domuz yağı ve peynirden yapılır kısık ateşte ve geleneksel yöntemle pişirilir. Yanına mantardan püre yapılarak servis edilir. Tekrar uyaralım içerisinde domuz vardır…

banush

 

 


Kapusniak

Bu çorba da zaparojya kazaklarının geleneksel çorbasıdır, lahana turşusu ve yağlı pastırma ile yapılır içerisine un ilave edilir, eğer menüsünde yer alan bir yer varsa deneyebilirsiniz

kapusniak

 

PASKA

Yemek listemi tatlı kapatmak için son yiyeceğimiz bizim bildiğimiz kek 🙂   ekmek yumurta, un, şeker, tereyağı ve mayadan yapılır paskalya yemeklerinin vazgeçilmez bir tatlısı olduğu için ismi Paska konmuş. Kahvenin yanında atıştırmalık olarak alınır. Senede bir kere paskalyaya özgü yapılan bu tatlıyı servis eden bir mekan bulduğunuzda sipariş etmeyi unutmayın

Paska

Mutlaka denemeniz gereken 10 geleneksel Ukrayna yemeği listemi umarım beğenmişsinizdir, ağzınızı suyunu silmeyi unutmayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.