May 19, 2024

.Net Core’da SDK ile Runtime arasındaki fark nedir?

.Net core üzerinde SDK (Software development kit) ile .Net Core Runtime arasındaki fark nedir. Bir yazılımcı olmasam da yer aldığım projelerde fark ettiğim bir ikilem bende de aynı soruyu oluşturdu. .Net üzerinde sdk ile runtime nasıl bir farkı sahip.

Bu sorunun internette oldukça kafa karıştırıcı cevapları var bu cevaplar benim kafamı daha da karıştırmaktan başka bir işe yaramadı diyebilirim. Sonuç itibariyle aradaki farkı en basit şekliyle anlamlandırdım ve size de aktarmak isterim.

.Net Core’da SDK ile Runtime arasındaki fark nedir

.Net Core'da SDK ile Runtime arasındaki fark nedir?
.Net Core’da SDK ile Runtime arasındaki fark nedir?

.Net SDK ile .Net Runtime arasındaki farkı şudur ;

.Net Core SDK  (Software Development Kit); .Net CLI veya herhangi bir düzenleyici aracı Örn Visual Studio kullanarak .Net core uygulamaları build etmek geliştirmek ve çalıştırmak için ihtiyaç duyulan tüm componentleri içerir. .Net Runtime da bu bileşenlerden biridir.

.Net Runtime : .Net core uygulamalarını çalıştırmak için gereken bileşenleri içerir.

Bu iki kavramı Java ile ilişkilendirdiğimde benim kafamda net şekilde oturdu. Umarım sizin de öyle olur. Java uygulamalarını düşünün. Bir yazılımcı java uygulamalarını create etmek için çalıştığı sunucu veya client sistemde java development kit kullanır ve uygulamasını yazar. Uygulama yazıldıktan sonra.

Bir müşteri olduğunuzu düşünün bir uygulamayı bilgisayarınızda kullanmak için gidip java development kit yüklemezsiniz. JRE yani Java runtime Environment yüklersiniz ve bilgisayarınızda bu java uygulaması çalışır. İşte .Net core SDK ile .Net runtime ilişkisi de böyledir.

Bir yanıt yazın