Owa Üzerinden Silinen Maili Geri Getirme – Owa Mail Recovery

Yanlışlıkla silinen yada daha öncesinden ihtiyacımız olmayıpta sildiğimiz mailleri geri getirmemiz gereken durumlar gerekebilir. Eğer Maillerimiz pst olarak local bilgisayarımızda değilde Exchange üzerinde tutuluyorsa aşağıdaki yöntemle owa (Outlook Web Access) üzerinden silinen maili geri getirebiliriz.

Makaledeki senaryoda administrator bize bir mail atacak ve biz bu silinen maili owa üzerinden geri getireceğiz.

 

Administrator bize mail atıyor.

Owa üzerinden mailboxımızı açıyoruz ve mailimizi görüyoruz.

 

Mailin üzerinde sağ tıklıyoruz ve delete diyoruz.

 

 

Delete ile sildiğimiz mail Deleted İtems klasörü içerisine düşer, shift delete ile sildiğimiz mailler ise deleted itemse uğramadan direk silinir, bu yöntemle geri getiremeyiz.

Mailimizi Deleted items tabında görüyoruz ve buradanda siliyoruz.

 

Mailimiz silindi bu maile ulaşmamız mümkün değil, maili geri getirmek için Owa üzerinden aşağıdaki yönergeleri takip ediyoruz. Optionsa tıklıyoruz.

 

 

Options bölümünden Deleted Items tabına geliyoruz. Ve sidiğimiz mailimizi burada görüyoruz. Exchange üzerinde default olarak silinen mail 14 gün boyunca saklanır, yani sildiğimiz maillere 14 gün boyunca bu yöntemle ulaşabiliriz.

 

Kurtarmak istediğimiz maile tıklıyoruz ve Recover to Deleted Items Folder diyoruz.

Premanently Delete  seçeneği ise bu maili kalıcı olarak siler.

 

Ve mailimizi kurtardık recovery edilen mail inbox klasörüne yada hangi klasörden sildiysek direkt olarak oraya düşmez, Resimde gördüğümüz gibi Deleted Items klasörü içerisine düşer sonrasında bu maili istediğimiz klasöre taşıyabiliriz.