November 28, 2023

Power Point Ses Ekleme

Power Point ses ekleme Zenginleştirilmiş PowerPoint sunularına ses eklemek istediğimizde kullanılır. Slayt sunularını daha zengin ve efektif hale getirmek için  bu sesin tüm sunu boyunca çalması için bazı ayarlamalar yapmamız gerekmektedir. Eğer  herhangi bir ses dosyası ekledikten sonra bu ayarları yapmazsak bir sonraki slaytta ses dosyası çalmaz.

Karışık bir konu olduğundan bu işlemi  olabildiğince açık ve basit ifadelerle anlatmaya çalışacağım, makalede kullandığım Office sürümü Microsoft Office 2010 dur, diğer office sürümleri ile aralarında çok fazla fark olmasa da  hatırlatmakta fayda var.

İlk olarak sunumuza bir ses dosyası ekliyoruz.

Bunun için Insert menüsüne gelip Audio seçeneğine tıklıyoruz ve  Audio From File  menüsünden istediğimiz bir ses dosyasını seçiyoruz.

Powerpoint ses ekleme

powerpoint

Dosyayı seçtikten sonra Power Point sunumuz içerisinde bir ses simgesi beliriyor, bu ikon bizim sunumuzun içerisine eklenmiş bir ses dosyasının olduğunu belirtir.

Power point ses ekleme nasıl yapılır

Bu ses dosyasına tıklayarak yukarıda yer alan menülerden Animations sekmesine tıklayıp hemen altındaki Animation Pane butonuna tıklıyoruz bu işlemi yaptıktan sonra sağ tarafta bir animation pane alanı karşılıyor bizi.

Powerpoint dosyasına ses ekleme

Animation Pane penceresi altında karşımıza gelen ses dosyamıza çift tıklıyoruz Play Audio penceresi karşımıza geliyor, sunumuz boyunca ses dosyasının çalmasını burdaki ekrandan sağlayacağız.

Start Playing bölümünde ses dosyamızın hangi seçenekle başlayacağını belirtiyoruz.

Sunumuz boyunca ses dosyasının çalmasını sağlamak için Stop Playing bölümüne geliyoruz ve burada sunumuz kaç slayttan oluşuyorsa değerini giriyoruz, benim sunum 10 slayttan oluştuğu için ben 10 yazdım.

Power point ses ayarları

Artık Power Point sunumuz boyunca bu ses dosyası slayt geçişlerinde takılmadan çalacaktır.

One thought on “Power Point Ses Ekleme

  1. yeşim

    çoookkk ammaa çokkkkkkk teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz sonunda ses ekleyebildim

Bir cevap yazın