May 19, 2024

Recovery Console Kullanımı

Microsoft Windows Recovery Console işletim sisteminin açılmasını engelleyen servislerin durdurulması, CD den yada başka bir diskten dosyaların yada işletim sistemi dosyalarının kopyalanabilmesi, bozulan boot sectorlerin yeniden oluşturulabilmesi gibi işlemlerin yapılabildiği bir komut satırı ekranı sunar bizlere, bu sayede işletim sistemini kurtarabileceğimiz durumlar yaratır.

Microsoft Windows Recovery Console işletim sisteminin kurulduğu sırada otomatik olarak gelmez , kurulması gerekmektedir.

Microsoft Windows Recovery Console Nasıl Kullanılır

Recovery console kurulumunu iki şekilde yapabiliriz biri işletim sistemini takıp sistemi yeniden başlatarak, diğeri ise işletim sistemi açıkken yada daha önce bilgisayarımıza kopyaladığımız i386 klasörünü kullanarak kurabiliriz.

Biz nispeten kolay olan ikinci yöntemi kullanacağız.

Kurulum CD’mizi takıp  komut satırından i386 altına düşüyoruz ve winnt32 / cmdcons komutunu çalıştırıyoruz.

Bizi bir ekran karşılıyor, bu ekranda bize recovery konsolun ne işe yaradığının bilgisini veriyor,   işletim sistemi açılışına kendini yerleştireceğini ve Kurulum için 7 mblık alan gerektiğini söylüyor.

Yes diyerek ilerliyoruz.

İnternet bağlantımız varsa internetten yada Kurulum cd’sinden kurulumu yapabiliriz, Next diyerek ilerliyoruz.

Recovery Console başarıyla kuruldu, Restart ettikten sonra Recovery console işletim sistemi açılışına kendini yerleştirecektir.

Görüldüğü üzre artık recovery consolu kullanabiiriz.


Bir yanıt yazın