February 24, 2024

Router Bileşenleri

Bilgisayarlar gibi routerlarda çeşitli fiziksel ve programsal arabirimlerden oluşurlar aşağıda bir routerın hangi bileşenlerden oluştuğunu ve bu bileşenlerin ne işe yaradığını görebilirsiniz.

RAM:  Random Access Memory’ nin kısaltmasıdır. Routerın running-configuration adı verilen ve routerın çalıştığı andaki konfigürasyonunu içeren bilgileri bulundurur. Bazı kaynaklarda RAM’ a DRAM yani Dynamik Ram , running-configuration dosyasına da Active-Configuration denir. Router her başlatıldığında ya da reload edildiğinde RAM’ de bulunan bilgiler silinir.

ROM: Read Only Memory’ nin kısaltmasıdır. Yani sadece okunabilir kesinlikle silinemez ve değiştirilemez. ROM’ un ayrı başlıklarda incelenmesi gereken bileşenleri vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz;
 

  • Post: Router’ ın power tuşuna basıldığı anda devreye girer ve donanım testini gerçekleştirir.

 

  • MiniIOS: Konsoldan giriş yapılarak ulaşılabilecek, IOS’ de bir sorun ile karşılaştığımızda sorun çözmemize yetecek kadar içeriğe sahip bölümdür. Burada TFTP servera erişilerek çeşitli yüklemeler yapılabilir

 

  • Boostrap: Routerın çalışmasını sağlayan bir yazılımdır. Microsoft işletim sistemlerindekiına benzetilebilir.

 

  • ROM Monitör: Router’ ın BIOS’ u gibi düşünülebilir. Düşük seviyede hata ayıklama ve dddlliklede şifre kırma işlemlerinde kullanılır. Kısaca Rommon olarak adlandırılır.

 

  • FLASH: Silinebilir, değiştirilebilir, yeniden yüklenebilir (EEPROM) bir hafıza kartıdır. IOS burada bulunur. Flash üzerine yüklemeler yapmak için TFTP Server adındaki programdan faydalanılır.

 

  • NVRAM: Non-Voltalite Ram’ in kısaltmasıdır. Yani kalıcı, silinmez bir RAM’ dir. Startup-Configuration denen başlangıç konfigürasyon dosyaları burada bulunur. Router açıldığından buradaki dosyayı alıp RAM’ de çalışmasını sağlar. NVRAM boş ise konfigürasyon için bir sihirbaz kullanmayı isteyip istemeyeceğimizi soracaktır.

CPU: İşlemci, Bilgisayar işlemcileri gibi düşünebiliriz bazı büyük routerlarda bilgisayar işlemcilerinden çok daha fazla hesaplama yapabilirler.

INTERFACE: Router’a erişmek ya da çeşitli fiziksel bağlantıları yapmak için kullanılan fiziksel
arabirimlerdir.

Bir yanıt yazın