March 1, 2024

SAAS,PAAS,IAAS,DAAS ve XAAS Nedir

Cloud computing yalnızca yeni bir teknoloji olarak değil, beraberinde hayatımıza bir sürü yeni terminoloji katarak geldi. Cloud computing içerisinde kullanmamız gereken belki de binlerce yeni terim var.  Hepsini bilmesek de bence sistemcilerin bilmek zorunda olduğu bazı temel terimler var.

Bunlar sırasıyla SaaS Paas Iaas DaaS ve XaaS

SAAS,PAAS,IAAS,DAAS ve XAAS Nedir

SaaS Paas Iaas DaaS ve XaaS Nedir

SaaS – Software As A Service

SaaS son kullanıcıların kendi bilgisayarlarıyla Software Applicationlara eriştikleri yerdir.

Salsa örnek gösterebileceğimiz uygulamalar Office 365 yada Exchange olabilir.

 

PaaS – Platform As A Service

Bu konsept uygulama platformu olarak adlandırılır web ve mobil projeler için cloud servisi sağlar. Platform As A Service tarafında iş yapacak olanlar genelde yazılımcılardır. Platform hazırdır ve iş üzerinde işlem yapılır. Örneğin Visual Studio gibi.

 

IaaS – Infrastructure As A Service

 

Bu Konsept daha çok altyapının fiziksel tarafı ile ilgilidir.  data centerlar veya sunucular bu platform üzerinde Inşa ve konfigüre edilir. Bu şu anlama geliyor yazılımlar uygulamalar Story Çınar veya ve kapların tamamı aslında bu Yapı üzerine kuruluyor.

 

DaaS Desktop As A Service

Bu servis son kullanıcıların direkt olarak Cloud computing üzerindeki desculpa bağlandığı ve hizmet aldığı servistir. Yani kullanıcı Bulut üzerindeki uygulamalarına email altyapısına veya Browser destek ve servis kullanarak erişir.

 

XaaS- Something As A Service

Yakın zamanda hayatımıza yeni giren başka bir bulut terimi ise XaaS başındaki x ibaresi herşey anlamına geliyor. X terimi IT componentlerinde ve Cloud Computing üzerinde bir çok farklı anlam taşıyabilir.

One thought on “SAAS,PAAS,IAAS,DAAS ve XAAS Nedir

  1. Cloud Computing - Bulut Bilişim Nedir |

    […] hizmetleri hakkında daha detaylı yazdığım makaleme buradan […]

Bir yanıt yazın