May 19, 2024

Server 2008 DHCP Kurulumu

DHCP Server ağ üzerindeki makinalara ip dağıtma işlevini yerine getirir, Server 2008 ile birlikte DHCP servera IPV6 v.b bazı yeni özellikler kazandırıldı. Aşağıdaki makalede Server 2008 R2 üzerinde DHCP Server kurulumunu anlatacağız.

Server manager ekranından add roles seçeneğini seçerek DHCP Server sunucu rolünü seçerek Next butonu ile devam ediyoruz.

 

Karşımıza dhcp kurulumuna giriş ekranı geliyor ve yükleme öncesi gereksinimleri görüyoruz. Next ile devam ediyoruz.

 

Network Connection Bindings ekranında geçerli olan ip adresimizi seçerek next ile devam ediyoruz.

 

Bu ekranda sihirbaz bize dns sunucumuzun ayarlarını gösterecektir. İstemcilerin isim çözümlemesi için kullanacakları domain adını bu ekranda girebiliriz. Alternatif dns sunucusu kullancaksak onuda bu ekranda belirliyoruz. Girdiğiniz ip adresinin doğruluğunu validate butonuna basarak kontrol edebiliriz. Eğer adres doğru ise yeşil tick işareti ile bilgilendiriliyoruz.

 

Wıns server setting sayfasında wıns sunucusunun ağ için gerekli olup olmadığını belirtmemiz ve gerekli ise wıns server ıp adreslerini tanımlamamız gerekiyor.

 

Add or edit dhcp scopes ekranında add butonunu kullanarak dhcp serverın hangi aralıkta ip dağıtacağını, hangi subnet i kullancağını, isteğe bağlı olarak gateway (ağ geçidi) bilirteceksek onunda bu ekranda belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca tanımlanan scope bilgilerinin kablolu yada kablosuz ağlarda mı kullanılacağını da bu ekranda belirtiyoruz.

Dhcp kurulduktan sonra scope un aktif olmasını istiyorsanız active this scope seçeneğinin tickini işaretli bırakınız.

 

Dhcpv6 stateless mode sayfasında dhcpv6 gerekliyse aktif edebiliyorsunuz. Eğer disable ederseniz dhcp server mmc bileşeninden manuel olarak eklenebilir. Eğer dhcpv6 sateless mode ’u enable ayarladıysanız ıpv6 dns ayarlarını bir sonraki ekranda ayarlamak durumundayız.

 

Authorize dhcp server sayfasında domain üyesi bir sunucu üzerinde kullanılıyorsa dhcp sunucunun çalışabilmesi için authorize etmeniz (yetkilendirmeniz) gerekmektedir. Bu ekranda geçerli kullanıcı adı ve şifresi mi yoksa alternatif bilgileri mi gireceğinizi belirtin.

 

Son kontrolleri yaparak install butonu ile konfigürasyonu tamamlıyoruz ve kurulum başlıyor.

Bir başka makalede görüşmek üzere Akın GÜL

Bir yanıt yazın