April 14, 2024

SID Numarası Görüntüleme

Active Directory’de atanan sid numarasını görüntülemek ve sid numarasını öğrenmek için komut satırına aşağıdaki komutu yazıyoruz.

Başlat>Çalıştır>CMD

whoamI  /user

sid numarası öğrenme
Örnek bir SID Numarası

 

SID (Security İdentifier) Nedir ?

Sid olarak kısalttığımız security identifier objelerin güvenlik numarasıdır, windows üzerinde her bir obje bu bir bilgisayar olabilir, kullanıcı olabilir veya bir grup olabilir. Bir sid numarasına sahiptir, ve sistemlerdeki izinlerini bu sid numarasına göre alır.

Öyle ki eskiden siz bir kullanıcıyı sistemden sildiğinizde grup üzerinde kullanıcı ismi görünmez uzun ve anlamsız bir sid numarası görürdünüz. Allahtan günümüzde bunlar olmuyor 🙂

Bilgisayarlar ilk kurulduğunda bilgisayar için bir sid numarası tanımlanır, hatırlarsınız bilgisayarları klonladığımızda klonladıktan sonra varsayılan bir sid numarası alması için bir toolkit çalıştırırdık. Bilgisayarlar Active directory sistemlerde sid numarasına göre tanımlandığı için bir çakışma olmaması gerekir bu yüzden uniq bir sid tanımlı olmalı.

 

Bu arada bir hatırlatma yapmakta fayda var gruplar sid numarası alır dedik fakat Distribution yani dağıtım grupları sid numarası almazlar bir grubun sid numarasına sahip olması için security grup olması gerekir. Yani belli kaynaklara erişebilecek potansiyelde bir obje olmalı.

One thought on “SID Numarası Görüntüleme

  1. 46 cem 46

    sid numrasını ögrenmek sitiyom

Bir yanıt yazın