March 30, 2023

Sunucu Sorunlarına Müdahale Etmek

Sunucu sorunlarına müdahale ederken, eğer yaşanan problem application based bir sorun değilse. Yani uygulamanın kendine ait bir syntax,error v.b içermiyor işletim sistemi bazında bir problem olduğunu düşünüyorsak. Server admin perspektifinde aşağıdaki şekilde yaklaşmamız doğru yöntem olacaktır.

Problemli sunucuya yönelik aşağıdaki yaklaşım, Windows sunuculara olduğu kadar Linux sunucularda problem çözümüne katkı sağlayacaktır. Hatta sunucu olmasına gerek olmadan client işletim sistemlerindeki problemlerde bu perfpektifle değerlendirilebilinir.

Sunucu Sorunlarına Müdahale Etmek

  1.  Problem yaşayan sunucuya ping atılır (Network katmanında bir problem olup olmadığının tespiti için) Eğer bir problem yoksa
  2.  Problemli sunucuya console bağlantısı yapılır (Session katmanında bir problem olup olmadığıın tespiti için)
  3. Problemli sunucuya file sharing ile erişilmeye çalışılır (c$-D$) (Presentation katmanında problem yaşanıp yaşanmadığının tespiti için)
  4. RDP ile sunucuya rdp connection sağlanır (Application katmanında problem olup olmadığının tespiti)

Bu katmanlarda problem yoksa, yapılması gereken Event Viewer üzerinden eventları veya log dosyalarını kontrol edip problemin nedenini anlamak, ve kök nedeni bularak çözüme kavuşturmak olacaktır.

Bir cevap yazın