December 10, 2023
system center confıgiration manager eğitimi

System Center Application Catalog Nedir

System Center Application Catalog hem intranet tabanlı istemciler, hem de İnternet tabanlı istemciler için yükleyebileceğiniz isteğe bağlı bir System Center bileşenidir. Sistem yöneticileri uygulama Kataloğu’nu kullanarak Configuration Manager’da uygulama yönetimini geliştirebilir. Clientlar, Application Cataloga tarayıcıları aracılığıyla bağlanırlar, ayrıca Application Catalog’a Software Center üzerinden erişebilirler.

System Center Application Catalog Nedir

Application Catalog

Application Catalog iki ana bölümden oluşur.

  1. Application Catalog Web Service Point
  2. Application Catalog Website Point

Web service point rolü, uygulama bilgilerini almak için site sunucusuyla iletişim kurar. Website  point rolü ise Uygulama Kataloğu’nun arabirimidir ve bu rol, web service point rolüne bağlıdır.

Userlar application Cataloga bağlanmak istediğinde, Website point, istekleri ve diğer iletişimleri web service point rolüne iletir ve bu da bu iletişimleri site sunucusuna iletir.

Internet üzerindeki clientlar Application Catalog’a gitmek istediklerinde doğrudan Site Server’a ulaşacaklardır.

Application Catalog ve Software Center özellik olarak bir birine çok benzese de aslında iki farklı hizmettir. Application Catalog kullanıcıların hangi yazılımları kullanabileceğini göstern bir web portal olarak kullanılabilirken. Software center daha çok kullanıcının yüklü olan uygulamalarının izlnmesine hizmet eder.

Bir yanıt yazın