February 24, 2024
bilisim-yazilari

Telefon numarası hangi operatöre ait sorgulama

Telefon numarası hangi operatöre ait bunu öğrenmenin en kesin ve net metodu devlet kaynaklı bir sorgulama yapmak. Size bu numaranın kime ait olduğunu göstereceğini iddia eden bir sürü web sitesi görebilirsiniz.

Çoğu reklam yayınlıyor veya kendi veritabanlarındaki güncel olmayan veriler üzerinden karşılaştırma yapıyorlar. Bu en güncel ve doğru bilgiyi almanıza engel oluyor. Bir numaranın hangi operatöre ait olduğunu bulmak son derece kolay aşağıdaki yönergeleri takip etmeniz yeterli.

Bu telefon numarası hangi operatöre ait ?

Bunu öğrenmek için ilk olarak yapmamız gereken şey aşağıdaki linke tıklamak. E-devlet üzerinden numara taşıma sorgulaması yapabiliyoruz, üstelik bu sorgulamayı yapmak için e-devlet girişi de yapmanıza gerek yok. E-devlet şifrenize gerek kalmadan linki tıklıyoruz.

https://www.turkiye.gov.tr/btk-numara-tasima

Karşımıza böyle bir ekran çıkıyor bu ekranda yapmamız gerekenler son derece basit

Telefon numarası alanına hangi operatöre ait olduğunu öğrenmek istediğimiz cep telefon numarasını başına 0 (sıfır) rakamını koymadan  giriyoruz ve resimde gördüğümüz güvenlik resmini yandaki kutucuğua girerek sorgula butonunu tıklıyoruz.

Numara taşıma sorgulama

 

Sorgula dediğimizde girdiğimiz telefon numarasının hangi operatöre ait olduğunu görebiliyoruz.

Örneğimizdeki telefon numarası  Vodafone Telekomunikasyon A.Ş ait bir numara çıktı.

Sorgulama sonucu hangi operatöre ait olduğunu öğrendiğimiz ekran aşağıda

Telefon numarası hangi operatöre ait

Yukarıdaki adımları yerine getirdiyseniz aradığınız telefon numarasının hangi operatöre ait olduğunu görmüş olmalısınız. Bir çok spam site bunun gibi hizmetleri verdiğini iddia ediyor fakat siz siz olun bu tür spam üreten sitelere aramak istediğiniz telefon numaralarını girmeyin, şu an bu hizmeti E-Devlet vermektedir. Eğer başka bir siteye aramak istediğiniz numaraları girerseniz ki sizden numaralar haricinde başka bilgiler de isteyeceklerdir. Örneğin (isim, adres, e-mail v.b) Bu bilgileri girmeniz durumunda sizin bu bilgilerinizi bir veritabanında kaydederek ister kendileri için kullanabilir isterse de bu bilgileri satın alan firmalara veya üçüncü şahıslara satabilirler.

Telefon numarasının hangi operatöre ait olduğunu içeren makalem umarım sizin için faydalı olmuştur. Yakın zamanda bu numara kime ait adında bir içerik daha gireceğim çünkü bu iki konuda çok fazla istismar söz konusu…

Bir yanıt yazın