May 19, 2024

Toplu dosya ismi değiştirme nasıl yapılır ?

Toplu olarak dosya ismi değiştirmemiz gereken durumlar olabilir. Bu işlemi bir program yardımıyla basitçe yapabiliriz. İsmini değiştirmek istediğimiz dosyaların ne isim alacağı bizim için önemli değilse aslında bu işlemi windows altından yapabiliriz.

İsmini değiştirmek istediğiniz dosyaların tümünü seçtikten sonra F2 tuşuna basın bir dosya seçili kalacaktır o dosyanın yada klasörün ismini değiştirdiğinizde diğerleride buna bağlı olarak sırasıyla isimlendirilecektir.

Fakat yapmak istediğiniz şey spesifik ise yani dosyanın önüne farklı isimler gelecek yada hepsinin adları değişmesi gereken durumlar var ise All File Renamer bu iş için biçilmiş kaftan bu program dosyanın ismini rastgele değiştirebildiği gibi tüm isimleri büyük-küçük yapma, ilk harfleri büyük gerisini küçük yapmak gibi özelliklerede sahip.

Toplu isim Değiştirme
Toplu isim Değiştirme

Programı  indir

 

Peki bu programla bu işlemi nasıl yapacağız şimdi onu uygulamalı olarak görelim.

Toplu Dosya veya klasör ismi değiştirme işlemi

All file renamer programını bilgisayarımıza indirdikten sonra, programı kuruyoruz. Oldukça küçük bir program fakat gayet başarılı ve bir  çalışıyor.

İsmini değiştirmek istediğiniz klasörü seçtikten sonra

Apply To :  alanından dosya mı klasör mü yoksa her ikisi birden mi değiştirmek istediğinizi seçiyoruz.

Rename: Alanından dosya veya klasörün ismini mi yoksa uzantısını mı veya her ikisinimi değiştireceğimizi seçiyoruz.

Symbol before: Bu alana değiştirmek istediğimiz yeni ismi giriyoruz.

Rename Options: Bu ise opsiyonları belirleyeceğimiz alandır istersek başına sonuna ortasına şu kadar karakter sonrasına, ilk harf büyük olsun hepsini küçült random karakter ata gibi bir sürü opsiyonunuz var seçtikten sonra Rename butonuna basarak toplu olarak dosya veya klasörü isimlerini değiştirebilirsiniz.

Toplu dosya ismi değiştirme progamı

One thought on “Toplu dosya ismi değiştirme nasıl yapılır ?

  1. okeyoyna

    thanx admin harika konu

Bir yanıt yazın