gezi

Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi

Ukrayna’da bir atasözü vardır “Aynı anda 2 tavşanı kovalarsan, ikisini de yakalayamazsın” bu atasözü ne anlama geldiğini Ukrayna gezi rehberimi okuyup bu ülkeyi ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız 🙂 Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi yazımızda gelin ülkemize uçakla sadece 1.5 saat uzaklıkta olan güzel kadınlar ülkesi bu cennet ülkeyi en detaylı şekilde gözlemleyelim.


 

Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi

 

Ukrayna Tarihi

Ukrayna Nüfusu

Ukrayna Cinsiyet Dağılımı

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna’ya Vize Var mı ?

Ukrayna Türkiye Saat Farkı

Ukrayna Dili ve Para Birimi

Ukrayna Türkiye Başkonsolosluğu

Ukrayna Yemekleri

Ukrayna’da ulaşım nasıl sağlanır

Ukrayna’da  araba kiralamak

Ukrayna sigara ve alkol fiyatları

Ukrayna eğlence ve gece hayatı


Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi

 

Ukrayna son yıllarda tarihi dokusu ve güzel şehirleri,  fiyatlarının ucuzluğu ve özellikle sulak yerde yetiştikleri için  güzel kızlarının bol olması nedeniyle türklerin akın ettiği bir ülke. 14 Mart 2017 tarihinde kabul edilen Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma neticesinde Türk vatandaşları Ukrayna’ya vize ve pasaport olmadan sadece kimlik kartları ile giriş yapabiliyor, bu da iki ülke arasındaki turizm trafiğini bir hayli arttırıyor. Bu gezi yazısında Ukrayna hakkında merak edilen tüm soruların cevabı olacak.

 


 

Ukrayna Tarihi

Ukrayna kuzeyinde Belarus yine kuzey ve kuzey doğusunda Rusya, batısında Polonya, Macaristan ve Slovakya, güney batısında Romanya ve Moldova güneyinde ise Karadeniz ve Azov denizine bakar. Karadeniz’in hemen altında da biz varız

 

Ukrayna – Yкраїна eski slav dilinde “Sınır ülkesi”  anlamına gelir.  Hızlıca Ukrayna’nın kuruluş tarihine bakacak olursak, şu an Ukrayna’nın olduğu bölgede bilinen ilk kavimler M.S 2 ve 5. yüzyıllar Hunlar ve Ostrogotlardır.

Hazarlar, Peçenekler, Kıpçaklar gibi kavimlerin yurt edindiği bu bölgede en bilinen yerleşim ve yaşam alanını 9. yüzyılda İskandinav bölgesinden doğuya doğru gelen vikingler oluşturuyor. Kiev krallığına kadar inen bir viking boyu  Hazar hakimiyetine son vermiş ve Kiev’i almıştır, sonraları Moğolların saldırısı sonucu kuzeye doğru çekilen Kiev bölgesi yerlileri bugünkü Rusya’yı oluşturmuşlardır.

 

Bir dönem Osmanlı devletinin de bir bölümüne sahip olduğu bugünkü Ukrayna Rusya ve Osmanlı arasında savaşlara da sahne oldu. Yakın tarihte 1917 Rus ihtilalinden sonra çok kısa bir süre Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti adıyla bir Ukrayna devleti kurulmuş 1922 yılında ise SSCB (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği) dahil olmuştur. SSCB’nin dağılmasından sonra 24 Ağustos 1991 bugünkü Ukrayna bağımsızlığını ilan etmiştir. Hala 24 Ağustos bağımsızlık günü olarak kutlanır.


Ukrayna Nüfusu

Ukrayna doğu Avrupa’nın en büyük ikinci ordusuna sahip (ilki rusya) Avrupa özellikle doğu avrupa ülkelerine bakıldığında oldukça büyük bir nüfusa sahiptir. Son yıllarda nüfusunda düşüş gözlenen Ukrayna’nın Worlddometers verilerine göre nüfus bilgileri aşağıdaki gibidir

YIL NÜFUS YILLIK DEĞİŞİM
2018 44,009,214 -213,733
2017 44,222,947 -215,678
2016 44,438,625 -219,079
2015 44,657,704 -226,959

 

Ukrayna Nüfusunun çok büyük bir bölümünü Ukraynalılar oluşturuyor 2011 verilerine göre 38 milyon kadar 8.5 milyon rus, 250 bin kadar Moldovalı yine 250 bin civarı Belarus’lu bir o kadar Kırım Tatarları var. Bu sıralama yüzbin civarı Bulgar, Roman, Macar, Leh diye devam ediyor.

Ukrayna Nüfusu

 

Öte yandan Ukrayna nüfusunun %15 den fazlası 15 yaş altında nüfusun %68 kadarlık bölümü 15 ile 65 yaş altında.  %16 dan fazla bir oranda insan ise 65 yaş üstü.

Ukrayna Cinsiyet Dağılımı

Sulak yer olduğu için Ukrayna kızlarının çok güzel olduğunu söylemiştik 🙂 Ukrayna hakkında en merak edilen şeylerden bir tanesi de bu ülkedeki cinsiyetin dağılımı, zira sık sık Lviv şehrinde kadın oranı %90 benzeri haberler bizim medyamızda dönem dönem kendine yer buluyor. Gelin gerçek verilere bakarak bu oranlar ne kadar doğru beraber bakalım…

Ukrayna’da ne kadar kadın yaşıyor ?

Birçok nüfus popülasyon sitesine göre bu yayılmış olan bilgi tamamen asparagas evet Ukrayna nüfusunda kadın oranın erkek oranından fazla fakat bu oran öyle abartıldığı kadar değil Ukrayna nüfusunda erkek oranı %46 iken kadın oranı %54 civarında yani %7-8 civarında bir kadın popülasyonu fazlalığı var. ABD- Güney Afrika v.b bir çok ülkede kadın popülasyonu zaten erkek popülasyonunun önünde yer alıyor.


 

 

 

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna şehirleri

Ukrayna’nın büyük bir ülke olduğunu söylemiştim ve bu büyük ülke üzerinde yüzlerce şehir var dolayısıyla hepsini sıralamak pek mantıklı değil bunun yerine Ukrayna’nın en büyük 10 şehrini 2018 yılı nüfus oranına göre listelemek çok daha mantıklı bir hareket olur.

Aşağıdaki tablo Ukrayna şehirlerinden en kalabalık 10 tanesini gösterir

Şehir Nüfusu
  Kiev  2,797,553
  Kharkiv 1,430,885
  Dnipro 1,032,822
  Donetsk 1,024,700
  Odessa 1,001,558
  Zaporizhia 796,217
  Lviv 717,803
  Kryvyi Rih 652,380
  Mykolayiv 510,840

 

 

 

 

 

Ukrayna’ya Vize Var mı ? Kimlikle girilebilir mi ?

Ukrayna’ya bu kadar fazla türkün gitmesinin sebebi vizesiz hatta pasaportsuz seyehat etme özgürlüğümüzün olması. Ukrayna gezi rehberi yazımda vize konusunu ayrıca ele almak istedim. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 2012 yılından önce Ukrayna’ya gitmek için vize başvurusu yapıp ücretini ödeyip ardından Ukrayna’ya seyehat edebiliyordu. Mart 2012 yılından itibaren Ukrayna’ya vizesiz sadece pasaport ile seyehat etmeye başladık. Bu tarih sonrasında Ukrayna’ya oldukça fazla insan uçak biletlerinin ucuzlaması ve uçak firmalarının kampanya uygulaması sonrasında akın etti desek yeridir.

14 Mart 2017 tarihinde sonra ise T.C vatandaşları Ukrayna ile yapılan anlaşma sonrasında, pasaporta dahi gerek kalmadan kimlik kartları ile (kimlik kartı çipli olmak kaydı ile) bu ülkeye giriş yapabiliyor şu an hala kimlik kartımızla bu ülkeye gidebiliyoruz bu bizim için gerçekten harikulade birşey çünkü meşakkatli ve bize maddi külfet olan vize işleriyle uğraşmıyoruz.


Ukrayna Saat Farkı

Türkiye ve Ukrayna arasında saat farkı bulunmamaktadır. Hem Türkiye Hem de Ukrayna GMT +3 zaman dilimi içerisinde yer alıyor bu sebepten aynı saat dilimini kullanıyoruz. Yani bizde saat 22:00 ise Kiev’de de saat aynı 22:00

 

Ukrayna Dili ve Para Birimi

Ukrayna Dili

Ukrayna’da Ukraynaca veya diğer bir deyimle Ukrayna dili kullanılır nüfusun %67.5 lik bir kısmının anadili Ukrayna dilidir, buna rağmen %29.6 lık bir bölümse Rusça konuşur Ukrayna’da herkes Rusça bilir. Kamu dili Ukraynaca olsada insanlar sokaklarda ve evlerde Rusça konuşurlar. Öyle ki Ukrayna hükümeti 2017 yılında çok ciddi yasalar çıkararak tüm devlet kurumlarında Ukraynaca konuşulması için yasalar çıkarttı.

Rusça konuşanlara idari ve para cezaları verilmesine dair kanun tasarıları hazırlandı, yabancı televizyon ve dizilerin altyazılarının Ukrayna dilinde olması için çalışmalar yapıldı. Yani Rusça’nın halk dili olmasından duyulan rahatsızlık devlet nezdinde hissedilir ölçüde.

Ukrayna’da Ukrayna dilinden sonra kullanım oranına göre yabancı diller aşağıdaki gibidir. Yeni nesil ingilizceye hakim fakat orta yaş ve yaşlılar Rusça dışında başka bir dil konuşamıyor.

O yüzden ingilizce olarak derdinizi anlatmanız gerekirse soracağınız kişilerin genç olmasına dikkat edin

  1. Rusça
  2. İngilizce
  3. Almanca
  4. Fransızca
  5. İspanyolca

Ukrayna Para Birimi 

Ukrayna para birimi “Grivna” dır. Ukrayna dilinde Гривня olarak yazılır sembolü UAH dır.  açılımı anlamı “Ukrainian Hryvnia” yani bizdeki Türk Lirası gibi.

Ukrayna parası pek değerli bir para değil aşağıya hem türk lirası hem de dolar bazında grivna’nın değerini yazıyorum.

1$ = 26 grivna

1tl = 5.7 grivna

Gördüğünüz gibi hem türk lirası hem de dolar karşısında Ukrayna para birimi daha düşük değerde bu da tatilcilerin yüzünü güldüren bir olay. Ben kabaca şöyle yorumluyorum Türkiye ‘ye göre Ukrayna 3/1.5 veya 3/1 oranında daha ucuz bir ülke yani yarı yarıya hatta biraz daha aşağısında daha ucuz bir ülke.


Ukrayna Türkiye Konsolosluğu

Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi içerisinde belki sizi en zor durumlardan kurtaracak bilgi bu olabilir. Kiev’de Türkiye elçiliği var karşılaştığınız problemler, veya durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu unutmayın ve polis ile çözemediğiniz durumları veya direk olarak karşılaştığınız problemleri konsolosluğa giderek paylaşabilirsiniz

Kiev Türkiye Büyükelçiliği iletişim bilgileri;

Adres:  Panasa Myrnoho Str. No:22, P.O.Box: 01011, KIEV-UKRAINE
Telefon:  380 44 281 07 50 –  380 44 281 07 51
Fax:  00 380-44 285 64 23
e-Mail: embassy.kiev@mfa.gov.tr
Web sitesi: http://kiev.emb.mfa.gov.tr

 

 

Ukrayna Yemekleri

kiev tavuğu

Ukrayna yemek konusunda enfes bir mutfağa sahip değil, bir japon bir italyan mutfağı yok ama doğru yerde yerseniz çok lezzetli yemeklerle midenize bir ziyafet çekebilirsiniz. Ukrayna’nın geleneksel yemeklerini Mutlaka denemeniz gereken 10 Geleneksel Ukrayna yemeği yazımda bulabilirsiniz.

 

 

 

Ukrayna’da Ulaşım Nasıl Sağlanıyor

Ukrayna Ulaşım

Ukrayna’da ulaşım

 

Ukrayna’da ulaşımı iki bölüme ayıracağım bunlardan ilki sehirler arası ulaşım ikincisi ise şehiriçi ulaşım Ben Ukrayna gezimde 3 şehir ziyaret ettiğim için (Kiev, Lviv ve Rivne) küçük şehirlerde şehiriçi ulaşım nasıl oluyor deneyimleme şansım olmadı, gelin büyük şehirlerde ve şehirlerarası ulaşımda neler oluyormuş bakalım.

Ukrayna Şehirlerarası Ulaşım

Trenle Ulaşım

Ukrayna’ şehirlerarası yolculukta şanslı olduğumuz ülkelerden bir tanesi demiryolu ağı neredeyse örümcek ağı gibi her yandan birbirine bağlanmış durumda, büyükşehirlerin hepsi tren yollarıyla birbirine bağlıdır o yüzden bir şehirden başka bir şehre gidecekseniz ilk tercihiniz demiryolu olmalı birinci sınıf ve ikinci sınıf kompartımanların olduğu trenlerde bir büyükşehirden başka bir büyükşehire geçtiğinizde biletinizi mutlaka önceden almış olun, çünkü çok çabuk tükenebiliyorlar.

Biletinizi manuel olarak tran istasyonlarındaki gişelerden bir kaç gün öncesinden  (turist information bulunuyor) satın alabilir veya online olarak daha öncesinden biletinizi alabilirsiniz. Aşağıdaki resmi siteden tren sefer ve saatlerini görebilir ve size uygun olanı satın alabilirsiniz.

https://booking.uz.gov.ua/en/

 

 

Otobüs ile Ulaşım

Şehirlerarası ulaşımda ikinci opsiyon otobüs, otobüs dediysem bizim Pamukkale, Kamil Koç gibi televizyonlu, bazen tek koltuklu lüks otobüsler gibi düşünmeyin eski köy otobüsleri 🙂 Ukrayna yüzölçümü olarak oldukça büyük ve geniş bir ülke o yüzden gideceğiniz şehrin otobüs sefer süresini mutlaka göz önünde bulundurun.

Ben Lviv’den Kiev’e gidişte otobüs kullandım elimde biletim olmasına rağmen otobüs yanaştığında metrobüse biner gibi otobüse bindik ekmek kuyruğuna girer gibi girmek için bekledik muavin kapıda biletinizi kontrol ediyor eğer doğruysa biniyorsunuz ve boş olan koltuğa kendinizi atıyorsunuz 🙂

Lviv şehrinden Kiev’e geçmem 9-10 saatlik bir otobüs yolculuğu oldu benim için.

Otobüs biletinizi de terminallerden öncesinde satın almanızda fayda var bu ülkede kesinlikle işinizi son dakikaya bırakmayın.  Tabi otobüs terminalinde sizi taciz edecek taksi şöförlerinden de bahsetmek gerek turist olduğunuz anlaşılırsa etrafınızda sizi bir yerlere götürmek isteyen şöförlerle dolabilir. Tabi korkacak birşey yok ingilizce iletişim kuramayacağınız için beden veya işaret diliyle kibarca istemediğinizi belirtebilirsiniz.

Otobüs saatlerini check etmek ve satın almak için aşağıdaki websitesini kullabilirsiniz

https://bus.tickets.ua/en

 

 

Uçak ile ulaşım

Eğer para sizin için problem değilse yada o an için zaman paradan daha değerli olabilir böyle durumlarda uçak tercih edebilirsiniz, örneğin Kiev’den Lviv şehrine 200-300 tl arası uçak bileti bulabilirsiniz daha erken bir tarihte alırsanız tabiki daha ucuza gelecektir. Örneğin 1 saat 10 dakika gibi bir sürede iki şehir arasında ulaşımınızı tamamlayabilirsiniz.

Bla Bla Car

Şehirlerarası yolculukta başka bir alternatifte bla bla car kullanmak, Ukrayna’da bla bla car bizim ülkemizdeki gibi yaygın bir şekilde kullanılıyor ve fiyatları çoğu zaman otobüs ve trenlere  göre daha ucuz. Tabi yolculuk açan kişinin ingilizce bildiğinden emin olun, eğer bir şekilde ingilizce bilmeden yolculuk yapıyorsanız da beden dilinizi kullanabilir veya ingilizce-rusça ingilizce-ukraynaca yapan çeviri programlarından yararlanabilirsiniz.

Benim treni kaçırdığım için tercih ettiğim macera dolu bla bla car yolculuğuma bakmak isterseniz aşağıdan macera dolu bu yolculuğu okuyabilirsiniz

Ukrayna’da bla bla car hikayesi

 

Ukrayna Şehiriçi Ulaşım

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna bağımsızlığını ilan etti, gerçi bolşevik devriminden sonra 1919-1922 arasında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti olarak 2-2,5 sene kadar bağımsız bir devlet olarak dünya sahnesinde yerini almıştı. Bu kısa tarih bilgisinden sonra Komünist rejimin nimetlerinden biri olarak toplu taşımanın çoook çok uygun olduğunu söyleyebiliriz.

Metro çok fazla şehirde yok Kiev, Kharkiv şehirlerinde metro hattı var, Lviv de olmaması bir yandan üzücü ama bu güzel şehirde gezilecek yerler bir meydan etrafında toplandığı için bence pek gerek de yok.

Tramvay şehirler arası ulaşımda en çok kullanılan toplu taşıma aracı ve en ucuz alternatif diyebiliriz, bilet fiyatları gideceğiniz hatta göre 2-4 grivna arasında değişen yani 0,25 türk lirası falan yani oldukça ucuz.

Tramvay haricinde otobüs ve marshrutka adı verilen minibüsleri tercih edebilirsiniz, tramvaydan bir tık daha pahalı olan bu ulaşım araçları da 10 grivna civarında, gideceği mühite  göre numaralara sahipler.

Ukrayna’da Şehiriçi ulaşımda taksi kullanmak

Bizim ülkemize kıyasla Ukrayna’da şehir içi ulaşımda taksi çok kullanılan bir alternatif, bize çok yabancı ama sovyet ülkelerine çok aşina olan bir yöntem var arabası olan herkes bu ülkede taksi, yani yoldan geçen bir araba yanınıza gelip sizi gittiğiniz yere bırakmayı teklif edebilir. Resmi taksiler var bir de böyle arabası olan herkesin taksicilik yaptığı bir yöntem var.

Ukraynalılar resmi taksiyi çağırmak için bir telefon numarası arıyorlar ve kullandıkları bir telefon uygulaması var ama ismini bilmiyorum, bu taksiler çok çok ucuza çalışıyorlar 10 kmlik bir yolu 5 tl gibi bir fiyata gidebiliyorsunuz.

Bir de sizi yoldan çeviren resmi olmayan taksiler var bunlarla seyehat edecekseniz mutlaka ama mutlaka öncesinde pazarlık yapın ve fiyatta fit olun çünkü büyük bir kısmı Ukraynaca ve Rusça’dan başka bir dil konuşmuyor. 20 Grivnalık yolu size 50 grivnaya veya daha fazlaya kakalamak isteyeceklerdir. İstemediğinizi söyleyip uzaklaştığınızda büyük ihtimalle pazarlık yaptığınız fiyata tamam deyip sizi çağırırlar. Eğer olmayacak bir fiyat söylemişseniz de zaten size seslenmezler veya kesinlikle olmayacağına dair bir işaret verirler 🙂


 

 

 

 

Ukrayna’da araba kiralamak

Eğer Ukrayna’da yaşayan türk bir arkadaşınız Ukraynalı olursa herşey sizin için daha kolay olacaktır, local bir araba kiralama servisinden araba kiralayabilirsiniz daha uygun fiyata gelecektir. Ama ülkeye yabancı iseniz ve araba kiralamak istiyorsanız Havalanından araba kiralamak sizin için en mantıklı seçenek olacak.

Uluslarası araba kiralama firmaları büyükşehirlerin havalanalarında hizmet veriyorlar ucuz bir ülke olmasına rağmen Araba kiralama konusunda ülkemizdeki fiyatlardan çok da farklı değil Ukrayna bu konuda. Ortalama bir arabayı günlük 150 tl civarında kiralıyorsunuz. Tabi havalanından aldığınız arabayı günlük kiralamanız zor en az 3-4 günlük kiralama yapmalısınız gün sayısı arttıkça günlük kiralama fiyatı da düşecektir.


Ukrayna’da sigara ve alkol fiyatları

Ukrayna Alkol Fiyatları

Geldik zurnanın zırt dediği yerin bir önceki noktasına çünkü zurnanın zırt dediği yer bir alt başlık, Gece hayatı deyince insanın aklına ilk gelen şey alkol ve sigara hal böyle olunca da alkol fiyatları ve sigara fiyatları bu ülkede en çok merak edilen şeylerin başında.

 

Şişe biralar 10-20 grivna arasında yani 2-4 tl arasında bunlar market fiyatı ve tabiki kalitelerine göre değişiyor 10 grivnaya yani 2 tl’ye Ukrayna’da üretilen tuborg biralardan içebilirsiniz Guiness içmek isterseniz markete vereceğiniz para 30 grivna civarı yani 6 tl

Bir çoğunuzun bildiği üzere Rus ve Ukraynalıların yerli içkisi votkadır ve kalitesine göre fiyatları çok fark ediyor 50 grivnaya yani 8 tl civarına bir şişe votka bulabileceğiniz gibi 250-300 grivna yani 50 liraya kaliteli 70 lik votka alabilirsiniz bizim ülkemize göre çook çok düşük fiyatlar bunlar.

Bir kaç Ukrayna içkisinin fiyatını aşağıya yazıyorum bu fiyatlar size içki fiyatlarının ucuzluğu hakkında fikir verecektir. Market fiyatlarının 2 veya 3 katı da dışarıda içeceğiniz mekanların içki fiyatlarıdır.

 

Ukrayna’da İçki

Fiyatı

 1 lt. Coca Cola 2.25 tl
  50 ml Heineken Bira 2.60 tl
 1 lt Absolute Votka 50 tl
 Tuborg Bira 12 tl
 Guiness Bira 6 tl
 Absolute Votka  70 cl 35 tl
  Smirnoff Votka 70 cl 40 tl
  Jameson Viski 1 lt 120 tl
 Jack Daniel’s 1 lt 90 tl

 

Ukrayna Sigara Fiyatları

Ukrayna içki fiyatlarında olduğu gibi sigara fiyatlarında da Türkiye’ye göre oldukça ucuz bir ülke sigaralar Türkiye’ye göre yarı fiyatına satılıyor aşağıdaki freeshop’tan bile daha ucuz aşağıdaki listede vereceğim fiyatlar 2017 yılına ait 2018 yılında da olsa olsa üç beş kuruş daha zamlanmıştır. Listeyi yazarken Türkiye’de de olan sigaraların fiyatlarını almaya özen gösterdim ki karşılaştırma yaparken ne kadar ucuz olduğunu görebilesiniz. Fiyatları 1 paket üzerinden baz alınarak türk lirası olarak yazıyorum.

 

 

Ukrayna’da Sigara

Fiyatı

 Muratti 4.60 tl
  LD 4. tl
 West 3.80 tl 
 Rothmans 4.20 tl
 Pall Mall 4.5 tl
 Winston 5 tl
  Camel 5.25 tl
  Marlboro 5.5 tl

 


 

 

Ukrayna Eğlence ve Gece Hayatı

Ukrayna gece hayatı ve eğlence

 

Eveeeeeet geldiiiiik zurnanın zırt dediği yere, Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi yazımın en ilgi çekici kısmı sanıyorum burası 🙂 Gece hayatına, içkileri sigaraları bu kadar ucuz olan bir ülkenin tabiki gece hayatı da alabildiğine ihtişamlı ve görkemli olacaktır. Ukrayna’da her keseye her bütçeye uygun eğlence mekanları var isterseniz binlerce dolar harcayacağınız lüks eğlence mekanları ve çılgın partiler istersenizde 3-5 dolara içkinizi içip müziğinizi dinleyerek dans edebileceğiniz gece klüplerine kadar birçok alternatif var.

 

Bu yazıyı okuyorsanız mutlaka biliyorsunuz veya duymuşsunuzdur, bu ülkenin kızları dillere destan güzellikte, bence erkekleri de oldukça güzel görünümlü ve yakışıklılar fakat Ukrayna kadınları sarışın erkek görmekten bıktığı için özellikle kara kaş kara göz erkeklere karşı oldukça ilgililer bu da bir çok türk erkeğini Ukraynalı kadınların gözdesi haline getiriyor.

 

Bu uuup uzun Güzel Kadınlar Ülkesi Ukrayna Gezi Rehberi yazım sona ererken Ukrayna eğlence ve Gece Hayatı yazımda hem Kiev hem de Lviv eğlence hayatını tüm detaylarıyla anlatıyor olacağım, aşağıdaki linkten Ukrayna Gece Hayatına dair izlenimlerimi gözetleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.