May 19, 2024
vmware egitimi

Vmware Esxi belirli günden daha eski Snaphotları otomatik silme

Merhaba, bu yazıda kısaca vmware esxi üzerinde yer alan snapshotları Powercli ile nasıl kolayca silebileceğimizi anlatacağım.

Snaphotlar hayatımızı inanılmaz kolaylaştıran sanallaştırma featureslarından biri. Hatta en önde gelenlerinden biri diyebililiriz. Hayatımızı bu kadar kolaylaştıran snapshotları sunucular üzerinde unutmak bize performans problemleri yaratabiliyor. Haliyle bu snapshotların düzenli olarak silinmesi gerekliliği ortaya çıkıyor.

Best practicelerde vmware snapshotların 72 saatten fazla tutulmamasını öneriyor.

Vmware ESXI Snapshot ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi kısa bir kaç komutla ESXI üzerindeki snapshotları nasıl listeleyebileceğimizi ve nasıl kolayca silebileceğimizi göreceğiz. Production ortamında komutu çalıştırmadan önce mutlaka test ortamında denemeniz gerektiğini unutmayın.

Genel olarak tüm snapshotları görmek istediğimde ben aşağıdaki komutu kullanıyorum. Snaphotlarla ilgili ihtiyacım olan base bilgiyi bana sunuyor.

 

 

Aşağıdaki kodda 3 günden daha uzun süre sunucu üzerinde duran snaphotların listesini veren bir komut bulunuyor. Buradaki 3 yerine 7 yazarsanız 7 günden daha eski olan snapshotları göreceksiniz. Buradaki retention tamamen sizin isteğinizle alakalı.

 

Aşağıdaki komut ise yukarıda listelediğimiz snapshotların silinmesini sağlayacaktır.


Silinmesini sağlayan komutu bir schedular task ile istediğiniz periyotlarda çalıştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın