November 28, 2023

Windows 7 Host Dosyasına Yazma

Yotube ve türk telekomun erişim yasağı verdiği adreslere dns değiştirerek girdiğimizden bahsetmiştik, bunun için dns değiştirmedende host dosyasına dns – ip eşleştirmesi yapıyorduk, fakat windows 7 de host dosyasını değiştirmek istediğimizde admin olarak dahi oturum açsak bu dosyaya yazma izniniz yok uyarısı almaktayız.

Bunun çözümü için şu adımları sıralayabiliriz.

Öncelikle C:\Windows\System32\drivers\etc dizininden hosts dosyasını notepad ile açıyoruz ve içindekileri kopyalıyoruz.

Başlat>Tüm Programlar>Donatılar> Not Defteri

Not defterinin üzerine sağ tıklıyoruz ve yönetici olarak çalıştır diyoruz,

sonrasında daha önce kopyaladığımız hosts dosyasındaki bilgileri buraya yapıştırıp altınada dns-ip eşleştirmesini yapıyoruz.

artık bu dizini etc altına kopyalayabiliriz.

2 thoughts on “Windows 7 Host Dosyasına Yazma

 1. deliyim

  Arkadaş ben dediğini yaptım.Ama bu etc’ye atacağımız dosya yani bizim yaptığımız olan türü dosyamı yoksa txt. uzantılı olan not defterimi ?
  Birde arkadaşım ben not defteri olarak etc’ye attım sonra yeniden başlattım.Dosya türündeki hostsa tıkladım not defteriyle açtım içinde yazdıklarım durmuyordu.Ama senin dediğin ile yaptığım not defterinde var şimdi bu olmuşmu sayılıyor photoshop cs5 yüklüyorumda Windows 7 32 bit MY. Lütfen yardım kafayı yiyecem deli oldum.3 gündür bunla uraşıyorum lütfen yardım et

 2. Çınar Ali

  Birader makaledeki yönergeleri uygula. Not defterini yönetici olarak çalıştır. Hosts dosyasındaki yazıları yönetici olarak çalıştırıp açtığın not defterine kopyala. Adobenin çalışması için yazman gereken şey bir satır boşluk bırakarak yazmalısın. Son satırını kopyaladım.
  # ::1 localhost

  127.0.0.1 activate.adobe.com

  Bunu yaptıktan sonra kaydet de. Adını yazarken hosts diye yaz. Sonra C:\Windows\System32\drivers\etc dizinine kaydet. Yalnız farklı kaydet yapma, kaydet yap. Bende oldu şu an yüküyorum.

Bir cevap yazın