Windows Powershell Nedir

Windows powershell nedir Microsoft’un yönetimsel işlemleri gelişmiş kod altyapısıyla çözebilmemiz için geliştirdiği bir platformdur,  günümüz bilişim dünyası gerek kullanım kolaylığı gerekse esneklik açısından olabildiğince kodlardan uzaklaşıp grafik arayüze yakınlaşmıştır bu durum her ne kadar kullanım kolaylığı sağlasada  uygulamaların kullanılabilirliğini kısıtlamaktadır bir uygulamanın kullanılabilirliği menülerinin kolaylığına bağlandığından çok fazla kod çok fazla menü anlamına geliyor bu durumda programların özelliklerini kısıtlamasına neden oluyor.

Ayrıca kullandığınız Windows Powershell versiyonu öğrenmek yazımı da okumanızı öneririm.

Powershell hakkında tüm makaleler için buraya göz atabilirsiniz.

Powershell Nedir

powershell

Ben IT altyapısının 10 sene civarı sonra grafiksel arayüzden kod tabanlı bir sisteme geçeceğini düşünüyorum,  Programların kullanılma esnekliği güvenliği önemli ölçüde düşürdüğü gibi tek tıkla arka planda bir sürü işlemin yapılabilmesi  IT çalışmalarını çocuk oyuncağı haline getiriyor,  gerek güvenlik gerekse yönetimsel yetkinlik açısından Altyapı sistemleri kod tabanlı sistemlere yönelecek gibi görünüyor.

En güncel sürüm hakkında daha detaylı bilgi almak için Microsoft sitesini ziyaret edin.

Windows Powershell öncesi yine bilişim dünyası çeşitli  kod ve scripting dilleri kullanmaktaydı cmd, wmi, vbs, netsh bunlardan bazıları Windows Poweshell .Net ‘in esnekliğini ve gücünü arkasına alarak gelişmiş kod ve scripting desteği sağlıyor.

Windows Powershell metin değil nesne tabanlı bir dil kullanır  kendi komutlarımızı oluşturmamızı sağlayabildiği gibi bu komutları saklayıp daha sonra kullanabilmemizi sağlayan bir altyapı sunmaktadır, tab tuşuyla var olan komutları sergileme özelliği powershellin en önemli yeteneklerinden biri.

Windows Server 2008, Microsoft Exchange, System Center Operation Manager  başta olmak üzere Microsoftun bir çok programı Powershell destekler ve yaygın olarak kullanır, buda bize arayüzden yapamayacağımız bazı aksiyonları komut satırınndan yapabilme gücünü kazandırır.

Netice itibariyle Windows Powershell IT dünyasına  yönetimsel esneklik getiren önemli bir windows feature olarak karşımıza çıkıyor.