April 17, 2024

Windows Server 2019 System Insights Nedir

Windows Server 2019 versiyonu ile hayatımıza giren yeniliklerden biri de System insights özelliği.

Bir BT yöneticisi olarak, sahip olduğunuz sorumluluklardan biri, sistemlerin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlamaktır. Bu, bir disk alanının tükenip tükenmeyeceğini izleme, sanal makinelerin ne kadar bellek tükettiğini belirlemek, böylece yeni  VM’ler ve donanım gereksinimlerini önceden tahmin etmek olabilir.

Windows Server 2019 System Insights Nedir

System Insights Windows Server 2019 ile birlikte yerel olarak sunulan bir özellik. Machine Learning tarafından desteklenen system insights ileride olabilecek sorunlara karşı sistem analizi yaparak performans sayaçları ve  olayları analiz ederek öngörülerde bulunabiliyor.

Bu özelliklerin her biri yerel olarak çalıştığından herhangi bir cloud gereksinimine ihtiyaç duymaz, ekstra bir bütçe gerektirmez. Tüm verileriniz doğrudan Windows Server yönetim ortamınızda toplanır, depolanır ve analiz edilir Windows Server 2019’da, Sistem öngörüleri, hesaplama, ağ iletişimi ve depolama için gelecekteki kullanımı tahmin ederek kapasite tahminine odaklanan bir dizi özellik sunar.

 

System Insights Yapabildikleri

  • İşlemci kapasitesi öngörüsü
  • Network kapasitesi öngörüsü
  • Toplam depolama alanı kullanımı öngörme
  • Volume bazında disk kapasitesi kullanım öngörüsü

Windows Server 2019 System Insights Kurulumu

System insights kurulumunu üç şekilde yapabiliyoruz. Sunucunun Roles and Features tabından, Windows Admin Center üzerinden veya powershell üzerinden kurulum yapabiliriz. En kolay kurulum senaryosu aşağıda vereceğim powershell komutunu kullanarak çalıştırmak olacak sonrasında tüm kaynakları Windows Admin Center (WAC) üzerinden kolayca izleyebiliriz.

windows server system insights
Resim-1 Windows server system insights

 

Windows Admin Center Üzerinden Kurulumu

  • Windows Admin Center Açılır.
  • Server’a bağlanı.
  • Sol taraftaki menüden System Insights seçilir.
  • Install denilerek system insight kurulur.

Eğer system insight görünmüyorsa extension tabından kontrol etmenizde fayda var.

 

System Insights Powershell komutu ile kurulum.

Başlat menüsüne powershell yazarak sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır dedikten sonra aşağıdaki komutu kopyalayarak powershell üzerine yapıştırablilirsiniz.

Küçük bir hatırlatma System insights sunucunuz üzerinde sürekli data topladığı için ayrıca sistem kaynağı tüketecektir. Özellikle çok iyi performans gerektiren sunucularınızda system insight feature için yeterli sistem kaynağınız olduğundan emin olunuz.

Bir yanıt yazın