December 10, 2023
windows server 2019 versiyonları

Windows Server 2019 Versiyonları

Windows Server 2019 versiyonları makalesini eski bir Microsoft Server şampiyonu olarak yazmasam ayıp olurdu herhalde 🙂 Windows Server 2019 6 Ekin  2018 yılında Windows version 1809 (build 17763 olarak yayınlandı ve büyük ilgi gördü. Bugüne kadar yayınlanmış en güvenlikli ve en yeni server işletim sistemidir. Biz Windows Server 2019 işletim sistemini On-Prem ve Cloud arasındaki köprü olarak adlandırıyoruz. Bunu sağlayan da Windows Server 2019 ile hayatımıza giren Windows Admin Center’ın kendisi.  Windows Admin Center hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Şöyle bir bakıyorum da Windows Server 2008 sürümleri makalesini yazalı 10 sene olmuş. O günden bugüne server işletim sisteminde de bir çok şey değişti. Değişen sadece yenilikler değil aynı zamanda sürümler. Windows Server 2008 sürümlerine bakacak olursanız bir sürü farklı sürüm göreceksiniz. En başta o dönemler kullandığımız Windows Server Enterprise bu sürümü o zamanlar büyük işletmeler için kullanırdık artık Windows Server 2012 den sonra hayatımızdan bu sürüm çıktı. Bu kadar tarihi yad ettikten sonra asıl konumuza dönelim.

Windows Server 2019 Sürümleri :

Windows Server 2019 3 temel sürüm var. Daha önceden Microsoft sunucu işletim sistemi ailesinde Storage server, Foundation server gibi sunucu işletim sistemleri yer alıyordu. Artık sadece 3 base işletim sistemi versiyonu var.

  1. Windows Server 2019 Essentials
  2. Windows Server 2019 Standard
  3. Windows Server 2019 Datacenter

Bu 3 sürümden derinlemesine olmasa da şöyle kabaca bahsedecek olursak

Windows Server 2019 Versiyon Farkları

1- Windows Server 2019 Essentials :

Microsoft’un küçük işletmeler için release edilmiş en uygun fiyatlı yazılımıdır. Windows Server Essentials için çok fazla kafa karışıklığı var insanlar şöyle düşünüyor e şimdi bu en ucuz sürüm olduğu için bir sürü kısıtlaması (eksiği) vardır. Evet Essentials sürümde bazı donanımsal kısıtlar var ama bu kısıtlar temel bir işletmenin karşılaşacağı kısıtlar değil.

Windows Server Essentials sürümde en önemli şey sanallaştırma desteklemediğidir. Yani Essentials altında sanallaştırma kullanılamaz. Tek bir sunucuya (tek başına sanal da olabilir) veya Workstation’da fiziksel olarak kullanılabilecek işletim sistemi sürümüdür.

2- Windows Server 2019 Standard

Windows Server 2019 Standard Microsoft’un en çok kullanılan sunucu işletim sistemidir. Standard sürümün en büyük avantajı 2 adet sanallaştırma hakkıyla birlikte gelmesi. Yani siz bir fiziksel sunucu kurdunuz bu fiziksel sunucu içerisinde 2 adet sanal makine kullanabilirsiniz. Burada da şöyle kafa karışıklıkları olabiliyor. Peki Vmware’de kullanabiliyor muyuz. Hyper-v veya Vmware fark etmez satın aldığınız Windows Server Standard altında 2 adet sanal makine kullanabilirsiniz.

Karşılaştığım diğer bir yanlış lisanslama modeli de buradaki 2 adet sanal makineyi fiziksel üstüne kurulan sunucu işletim sistemi altında tutup 1 Windows Server 2019 standard lisansı alarak toplamda 3 tane windows server kullanan şirketler. Bu model yanlış bir lisanslama 2 adet sanal hak tanıdığından üzerine kuracağınız bir işletim sistemi olursa içerisinde bir rol çalışmaması gerekiyor. Sadece üzerinde tuttuğu sanallaştırma platformunu Hyper-V tutmalı. Vmware ESX kendi OS’una sahip olduğu için onu kast etmiyorum.

3- Windows Server 2019 Datacenter

Windows Server Datacenter sürümü daha çok large enterprise şirketlerin kullandığı veya 2 adet sanal işletim sisteminden ziyade sınırsız sayıda sunucu işletim sistemine ihtiyaç duyan şirketlerin ihtiyacına yönelik çıkarılan Windows Server 2019 versiyonudur. Evet yanlış duymadınız Windows Server 2019 Datacenter lisansına sahip olduğunuzda sınırsız sanal makine kullanma hakkına sahip olursunuz. Ayrıca Microsoft’un son dönemde çıkardığı Hyperconverged platformu olan Azure Stack HCI kullanmak için de datacenter lisansına sahip olmanız gerekir.

Bu yazıda Windows Server 2019 sürümleri, Windows Server 2019 Essentials, Standard ve Datacententer sürümleri arasındaki farktan bahsettik. Bir başka Windows Server 2019 yazısında başka konuları da ele alabiliriz.

2 thoughts on “Windows Server 2019 Versiyonları

  1. Azmi kekkeci

    Server kurmak istiyorum bu konuda yardımcı olur musunuz makine işletim sistemi vb. Çok fazla bilgi sahibi değilim

  2. Windows Server 2008 Sürümleri

    […] yıl sonra yayınladığım Windows Server 2019 versiyonları yazıma buradan ulaşabilirsiniz Windows Server server 2008 versiyonları, sürümleri, […]

Bir yanıt yazın