November 28, 2023
Windows Storage Server

Windows Storage Server

Çoğu insanın yanlış bildiği konulardan biri de Microsoft Windows Storage Server nedir konusu. Windows Storage Server Microsoft’un oem olarak sunduğu ve lisansladığı bir windows server sürümüdür. Storage serverlarda çalışan Örneğin (HP StoraEasy 1630)

Aynen Windows Server standard veya Enterprise gibi storage sunucularla birlikte satılan bir işletim sistemi idi. işletim sistemiydi diyorum çünkü Windows Storage Server 2012 sürümünden sonra tekrar release edilmedi. Bunun yerine artık Windows server 2016 veya 2019 üzerinde storage yapılandırmasını biz yapıyoruz. Ayrıca windows server sürümleri için Windows Server 2019 Sürümlerine bakabilirsiniz.

Bir çok insan Windows Storage Server 2019 sürümünü hala arıyor, aslında böyle bir sürüm yok. Aradığınız şey Storage Server ise yani windows üzerinde storage yapılandırması ise S2D teknolojisine bakmanızı öneririm.

Peki neydi ve ne işe yarardı bu Windows Storage Server?

Windows Storage Server Nedir?

Windows Depolama Sunucusu, ağa bağlı depolama cihazlarında kullanılmak üzere OEM’lere lisanslanan bir Windows Server sürümüdür. Windows Server 2008’i  kendinden önceki windows sürümlerinden ayıran bazı özellikleri vardı – Single Instance Storage ve ISCI Target oluşu. Ancak Windows Storage Server 2012’nin bu tür ayırt edici özellikleri bulunmuyor. Bunun yerine storage sunucularda sadece storage os olarak çalışacak bir windows sürümü piyasaya sürüldü.

Windows Storage Server Sürümleri;

Windows Storage Server 2012 , Workgroup ve Standard sürümleri olarak release edilmişti.

1- Workgroup lisansı tek  CPU soketi, 32GB RAM, altı disk ve 250 eş zamanlı SMB bağlantısı ile sınırlıdır.

2- Standart lisans ise  64 CPU soketini ve 2 TB RAM’i destekler ve disk sürücü sayısı veya eşzamanlı SMB bağlantılarında herhangi bir kısıtlama yoktur. Standard sürümde olup, Workgroup sürümünde olmayan diğer bir kaç özellik ise data deduplication ve Failover Cluster özellikleriydi.

Bir cevap yazın