March 1, 2024
windows terminal

Windows Terminal Nedir

Windows Terminal Microsoft’un 2019 yılında build ettiği ve 2020 Mayıs ayında 1.0 versiyonunu piyasaya sürdüğü gelişmiş bir terminal uygulamasıdır.

Microsoft’un yıllardır kullandığı Komut istemi  cmd uygulaması Linux ve Mac karşısında zayıf kalıyordu. Microsoft ilk olarak 2019’da Windows Terminali duyurdu. O zamandan beri, preview sürümü geliştirmek için Github üzerindeki bir toplulukla birlikte çalışıyor.işin ilginç tarafı Windows Terminal Microsoft çalışanları dışında Github üzerindeki bir topluluk tarafından sürekli geliştiriliyor yani open source bir çözümden bahsediyoruz.

Windows Terminal Nedir

Windows Terminali, Komut İstemi, PowerShell ve Linux için Windows Alt Sistemi (WSL) gibi komut satırı araçları ve kabuklarının kullanıcıları için modern bir terminal uygulamasıdır. Başlıca özellikleri arasında çoklu sekmeler, bölmeler, Unicode ve UTF-8 karakter desteği, GPU hızlandırmalı bir metin oluşturma motoru ve kendi temalarınızı oluşturma ve metin, renkler, arka planlar ve kısayol tuşu bağlantılarını özelleştirme yeteneği bulunur.

windows terminal
windows terminal

Windows Terminal; klasik komut satırına, PowerShell’e ve Linux için Windows Subsystem Linux (WSL) erişebileceğiniz yeni bir merkezi konum oldu.

Windows Terminal ayrıca tam GPU tabanlı metin oluşturmayı ve hatta emojiyi destekliyor. 2020 Mayıs ayında Windows Terminal 1.0 piyasaya sürüldü ve Microsoft Store üzerinden indirilebilir durumda. Windows Terminal’in temmuz ayı itibariyle her ay güncellemeleri olacağı duyuruldu.

Windows Terminal ile ilgili detaylı bilgiye Microsoft’un sitesinden erişebilirsiniz

Windows Terminal 1.0 Piyasada! Microsoft Store’dan indirilebilir durumda.

Geçen yıl Windows Terminal ilk olarak duyurulmuştu. O zamandan beri Github üzerinden 100 kişilik bir ekip Windows Terminali sürekli geliştiriyor ve şu an Windows Terminal 1.0 versiyonu kullanıma hazır.

Windows Terminali nasıl kullanabileceğinizi ve ne gibi özellikler barındırdığını detaylı anlattım.

One thought on “Windows Terminal Nedir

  1. En çok kullanılan linux komutları

    […] sunucuların altında da kullandığımız Linux sistemlerde bu komutları kullanabiliyoruz. Windows Terminal Nedir yazımda detaylarını görebilirsiniz. Ayrıca buradan Windows altında nasıl Linux […]

Bir yanıt yazın