February 24, 2024

Windows User ProfileList Silme

Windows user profilelist silme işlemi oldukça basit. Windows altında userların profillerini tutan bir kayıt bulunur bu kayıt regedit altında yer almaktadır. Ayrıca create edilen user’ın bilgileri de Users altında ilgili user adı içerisinde yer alıyor

Windows user profilelist kaldırma işlemini bir çok nedenden dolayı yapıyor olabiliriz. Bu işlemi yapmamızdaki ana amaç ise İlgili user’ın o bilgisayarda hiç bir zaman oturum açmamış gibi algılanması ve yeni bir kullanıcı gibi windows’da oturum açarak default ayarları almasını sağlamak.

Kısaca Windows altında User bilgileri iki alanda tutulur.

1- C:\Users\Useradi –> User’a ait bilgiler

2- Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList –> User’a ait profile bilgilerinin tutulduğu Database

Windows User ProfileList Silme

Dolayısı ile Windows altında user prıfile silmek için aşağıdaki işlemler yapılır;

1- Aşağıdaki Regedit altına gidilerek. İlgili user’ın olduğu registry kaydı seçilir ve silinir. (Registry kaydını silmeden bir yedeğini almanız önerilir.)

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

2- C:\Users\ altında yer alan ilgili user’a ait tüm bilgiler silinir. (Bu bilgileri silmek için başka bir admin hesabı ile giriş yapmak gerekecektir. Ayrıca user session askıda ise bu dosyaları silerken access denied hatası alabilirsiniz. Sunucu veya bilgisayarı restart ederek açıltantan sonra silmeyi deneyein)

Windows user profile silme

Bu işlemleri yaptıktan sonra Windows altından ilgili userın profili kalkacaktır.